به گزارش افکارنیوز، مراسم تودیع و معارفه مدیر جدید مرکز هنرهای نمایشی پیش از ظهر امروز با حضور علی مرادخانی، معاون هنری وزیر، دربیگی، مدیر کل روابط عمومی وزارت ارشاد و مشاور وزیر، مهدی شفیعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی، اردشیر صالح پور، سرپرست سابق مرکز هنرهای نمایشی، ایرج راد، مدیرعامل خانه تئاتر، رحمت امینی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، قادر آشنا، پیمان شریعتی، مرضیه برومند، داوود فتحعلی‌بیگی، علیرضا نادری، وحید لک، شهرام کرمی، حمیدرضا نعیمی، علی ساربان، ‌سعید اسدی، قطب‌الدین صادقی و… برگزار شد.

در این مراسم ایرج راد، علیرضا نادری، مرضیه برومند و حسین پاکدل به ایراد سخنانی پرداختند و مسائلی را خطاب به مهدی شفیعی عنوان کردند، پس از آن نیز از اردشیر صالح پور به عنوان دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر فجر و سرپرستی موقت مرکز هنرهای نمایشی تقدیر به عمل آمد. همچنین علی مرادخانی به صورت رسمی حکم مهدی شفیعی که توسط وزیر ارشاد صادر شده بود را به وی داد.

مرضیه برومند در این مراسم گفت: سال‌های سال است که از تئاتر دور بودم که بخشی از آن عمدی بود و بخشی دیگر از آن غیر عمدی، دلایل زیادی داشت، به اعتقاد من تئاتر جذاب نبود تا من را به خودش جذب کند و نازیبا بود و من زیبایی را دوست دارم. به هر حال به لطف جشنواره عروسکی دوباره وارد فضای تئاتر شدم و الان در این فضا ماندنی شدم، نه به خاطر امکانات و فریبندگی، بلکه به خاطر کمبودها، محدودیت‌ها و مشکلاتش، شاید تعجب کنید، اما می‌گویند مازوخیست و یا خود آزاری را دوست دارم و درگیری با مشکلات را دوست دارم.
وی تصریح کرد: من ماندم و با افراد مختلف آشنا و غریبه آشنا شدم، از جمله آن‌ها مهدی شفیعی است، البته آشنایی ما محدود است، اما در همین چند برخوردی که پیش از استعفای زیبایشان داشتم نشان دهنده این است که او فردی شریف و نجیب است، فردی آرام و دلسوز که به قول امروزی ها از او انرژی خوبی ساطع می‌شود. امیدوارم که اشتباه نکرده باشیم و این امواج ادامه پیدا کند و شامل تئاتر شود نه بچه‌های تئاتر. آنچه برای ما مغفول مانده این است که فکر می کنیم مرکز هنرهای نمایشی جایی است که یک عده بچه‌های تئاتری بیایند سر کار و از این سفره ناچیز و حقیر چیزی نصیب آن‌ها شود.
برومند با بیان اینکه امیدوارم همه ما بدانیم که ما باید برای مردم کار کنیم اظهار داشت: آنچه باید مدنظر ما باشد این است که مردم تئاتر داشته باشند و مردم پشتیبان تئاتر باشند. می‌خواهم آرزو کنم که مهدی شفیعی با برنامه آمده باشد. آرزو می‌کنم که همه کمک کنند شفیعی کارش را به درستی انجام دهد. آرزو دارم که تئاتر ما رونق داشته باشد و بازار فروش تئاتر داغ باشد. آرزو می‌کنم این سوراخ سوراخ ها و تئاتر‌های محفلی و خصوصی و با مضامین خیلی خیلی خاص، روشنفکرانه و سیاه‌نمایانه تبدیل به امید و تئاترهایی با مضامین و روشنگر شود. امیدوارم خانواده‌ها به تئاتر رو کنند. امیدوارم محدودیت‌های گونه‌های تئاتر از بین برود.
برومند در ادامه خطاب به شفیعی با تاکید بر اینکه باید به مسئولان پیله کرد، ‌ گفت: مرادخانی می‌داند منظورم چیست که باید پیله کرد. تمام حوزه فرهنگ و معاونت هنری و به ویژه تئاتر یک قوطی بگیر بنشان است. ما بچه که بودیم مادرم می‌گفت برو از زن عمو قوطی بگیر بنشوان را بگیر بیا، من هم می‌رفتم می‌گفتم قوطی بگیر بنشان را به من بده، زن عمومیم می‌گفت بگیر بنشین تا بیارم. عمیقا فکر می‌کنم که قوطی بگیر بنشان دست ما داده‌اند. یعنی دائما جشنواره‌ها می‌آیند و می‌روند، چندرغاز به این و آن می‌دهیم تا در همین سوراخ‌ها اجرا کنند، دور از چشم مردم، یکی از دلایلی که باعثشد من در تئاتر شهر احساس آرامش و امنیت نکنم این بود که شبیه خانه قمر خانوم شده است، هیچ وقت چهره‌های جدیدتر را نمی‌بینیم، مردم واقعی، کجا تئاتر می‌بینند؟
دبیر جشنواره تئاتر عروسکی افزود: ما مسئولیم در مقابل تمام ناهنجاری هایی که در کشورمان وجود دارد، ما مسئولیم و باید صدای مردم باشیم که نیستیم، ما صدای یک جریان خاص هستیم. همین چند وقت پیش یک هموطن اهوازی به بنده پیامک زد که خانوم برومند صدای ما را به مسئولان برسانید. ما باید از مشکلات مردم بگوییم، از مشکلات عام جامعه، نه مشکلات خاص روشنفکرمآبانه، آقای شفیعی مواظب جریاناتی که قلدرمآبانه می‌آیند امکانات می‌گیرند، در ظاهر هارت و پورت می‌کنند و در باطن ساخت و پاخت، باشید، امیدوارم درب دفترتان نه مثل دفتر آقای منتظری که زیاد از حد باز بود بلکه با حساب و کتاب باز باشد.
برومند با گلایه از برخی هنرمندان گفت: متاسفانه برخی پیشکسوتان ما به اسم تئاتر تنها می خواهند منافع کوتاه مدت خودشان را تامین کنند که یکی از رنج های من است. در ظاهر داد و بیداد می‌کنند، اما در پشت پرده پول ها را می‌برند، مسئولان هم از ترسشان پول را می‌دهند. به اعتقاد من باید یک عدالتی برقرار شود به نفع مردم، نه به نفع تئاتری، آدم فرهنگی وقتی این حوزه را انتخاب کرد یعنی اینکه تصمیم گرفت زجر بکشد، تصمیم گرفت فداکاری کند در راه اندیشه و این به این مفهوم نیست که با بدبختی زندگی کند بلکه باید با شرافت زندگی کند. اکنون تئاتر ما با مردم هیچ قرابتی ندارد، مگر هرکسی دلش خواست کارگردانی کند باید سالن بگیرد، متاسفانه هیچ چارچوب، قوانین و شاکله‌ای وجود ندارد. امیدوارم که به تئاتر کودک توجه کنید.
این کارگردان در پایان اظهار داشت: تئاتر شهر زشت است، در جشنواره عروسکی بیچاره شدم تا ثابت کنم شیشه پاک کردن و آشغال جمع کردن بودجه نمی خواهد، میتوان فقیر بود و زیبا بود، از شما دعوت میکنم خانه عروسک را ببینید، فقیر است اما زیباست. من امیدوارم که این مسجد کنار تئاتر شهر زودتر آماده شود و این بساط مزورانه کنار تئاتر شهر جمع شود. من نمیدانم چرا همه میترسند درباره مشکلات اطراف تئاتر شهر صحبت کنند. به هر حال تئاتر ما باید زیبا باشد و ما باید با زیبایی کار کنیم و زیبایی ها را نشان دهیم.