به گزارشافکارنیوز، مجموعه تاریخی «معمای شاه» به کارگردانی محمدرضا ورزی هم اکنون در مجموعه کاخ سعدآباد در حال تصویربرداری است، شامگاه روزگذشته یعنی ۲۰ اسفندماه محمد سرافراز با حضور در لوکشین این سریال از پشت صحنه بازدید کند.

سرافراز در سخنانی با بیان اینکه فقط برای تشکر از عوامل این سریال به پشت صحنه آمده اظهار کرد: دوستان زحمت زیادی کشیده اند. من درباره این پروژه که با موضوع تاریخ انقلاب است روابط عاطفی دارم و هم با ورزی حدود ۱۴-۱۵ سال پیش بود که برای اولین بار او آشنا شدم و ورزی می خواست وارد عرصه ساخت فیلم شود.

وی ادامه داد: البته همکاری با او یک ریسک به حساب می آمد و او پروژه تک قسمتی سقوط شاه را در معاونت برون مرزی ساخت که در نوع خود بی نظیر بود. او در این سالها نیز پیشرفت زیادی کرده و زحمت کشیده است.

وی تصریح کرد: معمای شاه نیز که روایت درستی از تاریخ انقلاب است و یک طرف آن مردم، یک طرف رژیم شاه، یک طرف آمریکا و یک طرف امام و رهبران نهضت است. بنابراین با ارزش ترین روایتی که در تاریخ انقلاب اسلامی وجود دارد در این کار ارائه می شود. من نمونه گریم های این سریال را نیز دیده ام و این اثر به روایت صحیح انقلاب می پردازد.

946d2e17-2659-4447-bcbc-c111cdcf6f5a

رئیس سازمان صدا و سیما با بی نظیر خواندن معنای شاه و تشکر از ورزی و هنرمندان پروژه تاکید کرد: دوستان زحمت زیادی کشیده اند و کار بسیار ارزشمند، سخت و ماندگاری تولید کرده اند. من فقط می خواستم از آنها تشکر کنم. موفق باشید.

همچنین ورزی نیز با بیان اینکه موضوع آشنایی با سرافراز را به خاطر اینکه نوعی سواستفاده تلقی نشود فاکتور گرفته اظهار کرد: یکی از افتخارات من این است که کارم را با سرافراز شروع کردم. او به نسل جوان اعتماد دارد و به آنها اجازه کار می دهد.

در این لحظه پورمحمدی از ورزی پرسید آن موقع چند سالتان بود ورزی هم پاسخ داد ۲۳ سال. اولین کارم را در این سن و سال انجام دادم و یکی از ویژگی های سرافراز، جوانگرایی او است.

پورمحمدی نیز به شوخی گفت او ما را هم به زور نگه داشته است شما حالا چند سال دارید؟ ورزی پاسخ داد اکنون ۴۲ سالم است. می خواستم بابت این ۱۶-۱۷ سالی که کار می کنم و نه تنها من بلکه نسل من توانستند وارد این عرصه شوند تشکر کنم. فقط من نبودم که توسط سرافراز وارد سازمان شدم بلکه فیلمسازان قابلی هستند بنده که ناقابلم و این موضوع محصول اعتماد سرافراز به طیف ما بوده است.


060fa2ee-9ea8-47bc-a4b4-368da114b379
در ادامه این بازدید از پشت صحنه که به گپ و گفت شوخی میان پورمحمدی، ورزی، سرافراز و کاردان گذشت، ورزی به شوخی گفت: بگذارید تا کار به جای باریک نکشیده مراسم رونمایی از تست گریم آیت الله طالقانی را آغاز کنیم.

وی در بخش های دیگری از سخنانش درباره شخصیت های امیر عباس هویدا که داریوش کاردان آن را بازی می کند توضیح داد و گفت: ما ۱۳ سال در خدمت کاردان بودیم.

سرافراز هم اظهار کرد: شما در خدمت ایشان بودید یا هویدار در خدمت شاه بود.

f813a997-00ed-4314-aa0b-e0959acc9781

ورزی در ادامه شخصیت هایی که رامبد شکرآبی، جعفر دهقان، امیریل ارجمند، علی دهکردی و بهزاد خداویسی ایفا می کنند توضیحاتی داد.

او درباره شخصیت آیت الله طالقانی بیان کرد: دهکردی نقش ایشان را بازی می کند و ما اولین تست گریم را در حضور پسر ایشان رونمایی کردیم و او غافلگیرانه دهکردی را دید، شوکه شد، او را در آغوش گرفت و گفت شما بعد از ۳۰ و چند سال باعثشدید با مرحوم پدرم ملاقات داشته باشم. ما از این صحنه فیلم گرفته ایم و سند داریم.

کارگردان «معمای شاه» همچنین با اشاره به صحنه ای که در این جلسه قرار بود آن را ضبط کنند به سرافراز گفت: اعلی حضرت منتظر شما را زیارت کنند. حسین نورعلی نقش جوانی شاه تا سال ۴۴ را بازی می کند و این نقش از سال ۴۹ تا ۵۹ برعهده امیر مهدی کیا است.

45855a92-52e7-4cb1-b13c-d3a64dfe12a3

وی همچنین از مدیران سازمان گردشگری و کاخ سعدآباد، نیاوران و گلستان تشکر و اعلام کرد: تا به حال ۷۰ درصد از سریال ضبط شده و چند ماه دیگر این کار تمام می شود گرچه درباره زمان پایان کار موضوعی را نمی گوید تا دوباره بدقول نشود.

4e46af54-999f-42bd-9d10-093bdb7f6d07

علی دهکردی، بهزاد خداویسی، جعفر دهقان و رامبد شکرآبی از جمله بازیگرانی هستند که در لوکیشن مجموعه کاخ سعدآباد حضور دارند.

بر اساس این گزارش، فرزند بزرگ آیت‌الله طالقانی نیز در پشت صحنه سریال معمای شاه بود بود. علی اصغر پورمحمدی، معاون سیما به همراه مدیرکل روابط عمومی سازمان صدا و سیما و جمعی دیگر از مدیران رسانه‌ ملی از مقامات حاضر در مراسم بازدید از پشت صحنه این سریال بودند.