هشتمين و تازهترين فيلم از سري فيلمهاي هري پاتر در دو روز آخر هفته با فروش بيش از ۱۶۸ ميليون دلار در آمريکاي شمالي (ايالات متحده و کانادا) رکورد تازهاي به ثبت رساند.

به گزارش ایسنا، آخرین قسمت از سری فیلم‌های پرطرفدار «هری پاتر» روز جمعه به فروش چشمگیر ۹۲ میلیون دلار در سینماهای آمریکا دست یافت تا رکورد بیشترین فروش یک روز تاریخ هالیوود را در اختیار بگیرد.

براساس اعلام کمپانی برادران وارنر، مجموع فروش جهانی سه روز اول «هری پاتر و هدیه‌های مرگ» ‌۱۵۷ میلیون دلار بوده که کل فروش بین‌المللی این فیلم پرطرفدار را به مرز ‌۳۵۵ میلیون دلار رسانده است.

آخرین فیلم هری پاتر پایان هفته گذشته در ۵۹ کشور جهان به روی پرده رفت و نمایش فیلم در اروپا روز پنجشنبه و در آمریکا و کانادا نیمه شب جمعه(۱۵ ژوئیه) شروع شد.

مجله تخصصی «هالیوود رپورتر» تخمین می‌زند که فیلم هشتم هری پاتر در آخر هفته در سراسر جهان بیش از ۴۷۵ میلیون دلار فروش داشته و با این حساب نه تنها از تمام فیلم‌های پیشین هری پاتر موفق‌تر بوده، بلکه تمام رکوردهای فروش را شکسته است.

از آنجا که بیشتر سینماها فیلم را به شیوه سه بعدی نمایش می‌دهند و بلیت را گران‌تر می‌فروشند، طبعا این در بالا رفتن میزان فروش مؤثر بوده است.

فیلم‌های هری پاتر تاکنون بیش از ۶ میلیارد دلار فروش داشته‌اند. به نظر کارشناسان فروش آخرین فیلم هری پاتر به راحتی از یک میلیارد دلار تجاوز خواهد کرد.

اولین فیلم این مجموعه به عنوان «هری پاتر و سنگ جادو» در سال ۲۰۰۱ به روی پرده آمد و نزدیک یک میلیارد دلار فروش رفت.

با قسمت دوم فیلم «هدیه‌های مرگ» ماجراهای هری پاتر، که نخست به شکل رمان منتشر شده بود، به پایان می‌رسد.

جی کی رولینگ، یک زن گمنام اسکاتلندی در سال ۱۹۹۷ اولین جلد از رمان تخیلی و جادویی «هری پاتر» را منتشر کرد. طی چند سال و با انتشار هفت جلد از این رمان، قهرمان داستان، محبوبیت فراوانی پیدا کرد.

داستان «هری پاتر» به بیش از ۶۰ زبان، از جمله به زبان فارسی، ترجمه شد، در بیش از ۲۰۰ کشور جهان خوانده شد و بیش از ۳۰۰ میلیون نسخه از آن فروش رفت.

از هر کتاب هری پاتر یک فیلم سینمایی تهیه شده است، اما از جلد هفتم کتاب دو فیلم تولید شد، زیرا به نظر سازندگان فیلم، جلد هفتم کتاب در دو فضای کاملا متفاوت جریان دارد.

فیلم هشتم به نام «هری پاتر و قدیسان مرگ – ۲» برای نخستین بار به شیوه سه بعدی ساخته شد.

به گزارش هالیوود ریپورتر، قسمت دوم فیلم «هری پاتر» بتواند رکورد بیشترین فروش هفته اول یک فیلم در تاریخ سینمای آمریکا که با ۱۵۸ میلیون دلار در اختیار «شوالیه تاریکی» است را نیز شکسته است.

پیش از این رکورد بیشترین فروش یک روز سینمای آمریکا در اختیار «گرگ و میش؛ ماه تازه» بود که در اولین روز اکران ‌۷۲ میلیون دلار فروش داشت.

قسمت اول «هری پاتر و هدیه‌های مرگ» کمتر از یک ماه پس از اکران ‌۶۱۱ میلیون دلار در خارج از آمریکا فروش جهانی داشت و پرفروش‌ترین فیلم کمپانی برادران وارنر در سال ‌۲۰۱۰ نام گرفت.

کمپانی برادران وارنر به لطف قسمت اول از «هری پاتر و هدیه‌های مرگ» توانست برای سومین سال متوالی موفق‌ترین استودیو فیلم‌سازی هالیوود نام بگیرد و با مجموع فروش ‌۸۸ میلیارد دلار، بیش از ‌۱۸ درصد از کل بازار فیلم سینمای آمریکا را در اختیار داشته باشد.

فیلم‌های «هری پاتر» براساس داستان کتاب‌هایی با همین نام ساخته شده‌اند. امتیاز ساخت فیلم چهار کتاب اول را «جی. کی. رولینگ» در سال ‌۱۹۹۹ به کمپانی برادران وارنر با قراردادی بالغ بر یک میلیون یورو فروخت.

اولین قسمت از این مجموعه در سال ‌۲۰۰۱ با نام «هری پاتر و سنگ جادو» با بودجه ‌۱۲۵ میلیون دلاری به کارگردانی «کریس کولومبوس» ساخته شد. این فیلم به فروش ‌۹۷۵ میلیون دلاری دست یافت و هفتمین فیلم پرفروش تاریخ سینما نام گرفت و نامزد سه جایزه اسکار شد.

قسمت دوم این فیلم نوامبر ‌۲۰۰۲ با عنوان «هری پاتر و تالار اسرار» به کارگردانی «کریس کلومبوس» با بودجه ‌۱۰۰ میلیون دلاری به سینمای جهان آمد و فروشی بالغ بر ‌۸۷۸ میلیون دلار به‌دست‌ آورد و در جوایز بافتا جایزه بهترین فیلم کودک را کسب کرد.

سومین قسمت این فیلم در ژوئن ‌۲۰۰۴ با بودجه ‌۱۳۰ میلیون دلاری با نام «هری پاتر و زندانی آزکابان» اکران شد و فروش جهانی ‌۷۹۵ میلیون دلار را به ثبت رساند. این فیلم به کارگردانی «آلفونسو کوارون» نامزد دو جایزه اسکار بود و در جوایز بافتا فیلم منتخب تماشاگران نام گرفت.

«هری پاتر و جام آتش» چهارمین قسمت از این سری فیلم‌های پرطرفدار بود که به کارگردانی «مایک نویل» در نوامبر ۲۰۰۵ با بودجه ‌۱۵۰ میلیون دلاری ساخته شد و فروش ۸۹۵ میلیون دلار را ‌به دست آورد. این فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین کارگردان هنری بود.

پنجمین قسمت از این فیلم با نام «هری پاتر و محفل ققنوس» در جولای ‌۲۰۰۷ با بودجه ‌۱۵۰ میلیون دلار به کارگردانی «دیوید یتس» به روی پرده سینماهای جهان رفت و توانست فروش جهانی ‌۹۳۸ میلیون دلار را کسب کند. این فیلم در جوایز فیلم اروپا بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد.

آخرین قسمت از این فیلم جولای ‌۲۰۰۹ به کارگردانی «دیوید یتس» با نام «هری پاتر و هدیه‌های مرگ» با بودجه کلان ‌۲۵۰ میلیون دلار ساخته شد و فروش ‌۹۳۳ میلیون دلار را به‌همراه داشت. این فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم‌برداری شد.

سري فيلمهاي هري پاتر با مجموع فروش جهاني ۵ ميليارد و ۴۱۷ ميليون دلار پرفروشترين فيلم چندگانه تاريخ سينماي جهان است كه بالاتر از جيمز باند و جنگ ستارگان ششقسمتي قرار دارد؛ هرچند براي ساخت قسمتهاي قبلي هري پاتر بودجه چشمگير يك ميليارد و ۲۸۰ ميليون دلار هزينه شده است.