ديروز مرضيه وفامهر مستندساز و بازيگر سينماي ايران در دادسرا حاضر شد و حكم بازداشتش براي انجام تحقيقات ميداني به مدت يكماه تمديد شد.

ناصر تقوایی، کارگردان مطرح سینمای ایران که بیش از ۲۰ روز است درگیر بازداشت همسرش، به دلیل بازی در فیلم «تهران من، حراج» است، به شرق می‌گوید: «قرار شده اطلاعات بیشتر از اعضای اصلی ساخت این فیلم یعنی تهیه‌کننده و کارگردان دریافت شود، اما آنها هرکدام در کشوری زندگی می‌کنند.»

این کارگردان سینما تاکید می‌کند: «من پیش آقای شمقدری هم رفته‌ام. ایشان در ابتدا تصور می‌کرد که فیلم مجوز ندارد، اما بعد مجوز آن پیدا شد که متعلق به سال ۱۳۸۷ است. این فیلم در زمستان آن سال ساخته شد. گراناز موسوی، کارگردان این فیلم قراردادهای آن را با یک شرکت ایرانی برای من فرستاده است. فیلمبردار و بازیگر دیگر فیلم با ویزای کار از استرالیا به ایران آمدند و با مجوز خانه اجاره کرده بودند و با سینه موبیل تمام صحنه‌ها در تهران فیلمبرداری شده است.»

تقوایی، کارگردان نامدار سینمای ایران که خاطره فیلم‌های او همچون «ناخدا خورشید» در یاد‌ها مانده است، با اشاره به ۱۰سال فیلم نساختن خود می‌گوید: «یک بازیگر باید کاری که کارگردان از او می‌خواهد را انجام دهد در این صورت باید از این حرفه خداحافظی کند.»

یکی دیگر از نکته‌های که تقوایی می‌گوید این است که «این یک فیلم سینمایی نیست تنها یک فیلم ۶۰ دقیقه‌ای بوده که برای پایان‌نامه ساخته شده است.»

تابه‌حال بارها شده که سینماگران به دادگاه رفت‌وآمد داشته‌اند از نمونه‌های آن می‌توان به بازداشت تهمینه میلانی برای فیلم «نیمه‌پنهان» و دادگاهی شدن مسعود کیمیایی برای فیلم «سربازهای جمعه» اشاره کرد.

پيگيري خبرنگار شرق براي گفتوگو با جواد شمقدري به نتيجه نرسيد و مديركل نظارت و ارزشيابي عليرضا سجادپور بر اين نكته تاكيد كرد كه اين فيلم مجوز ندارد اما همچنان اين سوال مطرح است كه آيا اين شيوه برخورد راهحل درستي است؟