تا چند سال قبل پخش برنامه های انتقادی از صداوسیما با استقبال گسترده مواجه می شد، اما به دلیل عملكرد سال های اخیر صداوسیما در دفاع یكجانبه از دولت و تخریب گسترده منتقدان، به جز چند برنامه خاص صداوسیما مانند ۹۰، مختارنامه و مجموعه های تلویزیونی طنز شبانه، دیگر برنامه های صداوسیما با ریزش مخاطب مواجه شده است و در این میان پخش برنامه های انتقادی صریح و جذاب كه تا سالهای قبل می توانست مانند بمب رسانه ای افكار عمومی را معطوف به خود كند..
آینده: هم اکنون برنامه های انتقادی خوش ساخت و صریحی از تلویزیون در حال پخش است که به دلیل از کاهش اعتماد مخاطب به این گونه برنامه ها با استقبال مورد انتظار مواجه نشده است؛ برنامه هایی که اگر پیش از این، کسری از محتوایش پخش می شد، می توانست بازخورد بیرونی به مراتب وسیع تر از اکنون داشته باشد اما دریغا که این تلاش ها نتوانسته هنوز اثربخش باشد.

اگرچه تا چند سال قبل پخش برنامه های انتقادی از صدا و سیما با استقبال گسترده افکار عمومی مواجه می شد، اما به دلیل عملکرد سالهای اخیر صداوسیما در دفاع یک جانبه از دولت و تخریب گسترده منتقدان عمدتاً از سوی مجریانی که همان موقع یا پس از آن در دولت پست داشته اند، به جز چند برنامه خاص صداوسیما مانند ۹۰، مختارنامه و مجموعه های تلویزیونی طنز شبانه، دیگر برنامه های صداوسیما با ریزش مخاطب مواجه شده است.


در این میان پخش برنامه های انتقادی صریح و جذاب که تا سالهای قبل می توانست مانند بمب رسانه ای در جامعه عمل کرده و افکار عمومی را معطوف به خود کند، با استقبال قابل قبولی، در قیاس با گذشته، مواجه نمی شود.

هم اکنون دو برنامه انتقادی صریح با چاشنی طنز از شبکه اول و سوم سیما در حال پخش است که با وجود جذابیت و صراحت لهجه به اندازه مورد انتظار موفق به کسب مخاطب نبوده اند.

برنامه حس ششم که با نویسندگی و اجرای جلال سمیعی، خبرنگار سنگین وزن صداوسیما از شبکه اول در ساعات پربیننده ۲۲ پخش می شود، با وجود ابتکار، بروز بودن و صراحت لهجه، آن گونه که انتظار می رفت موفق به جذب مخاطب نشده است. موضوعات این برنامه که به دو شکل اجرای طنزآمیز و قسمتهای نمایشی تهیه می شود، از میان سوژه های روز بوده و با نگاه انتقادی به مسایل، دیدگاههای خود را مطرح می کند.در این برنامه به صراحت نظرات و مواضع مسئولان از جمله رییس جمهور به نقد و طنز کشیده می شود. جلال سمیعی از جمله نویسندگان و مجریان تلویزیون و رادیو است که فعالیت حرفه‌ای‌اش را از سال ۸۳ با ورود به رادیو جوان آغاز کرده و برنامه پرمخاطب و زنده «آخرشه» با مضمون طنز در عصرهای جمعه و آیتم «حرف اضافه» را در سابقه کاری خود داشته است.

موضوعاتی نظیر مسکن مهر، جابجایی کارمندان از تهران، وعده ها و آمار رییس جمهور از جمله موضوعاتی بوده است که در این برنامه به صراحت به آن پرداخته شده است.

از سوی دیگر برنامه کلاغ نیوز که از شبکه سوم پخش می شود، به نویسندگی و کارگردانی سعید ارجمندی با روش طنز و استفاده از انیمیشن نگاهی طنزآمیز و انتقادی به اخبار وسوژه ها دارد. این برنامه نیز با وجود قالبی جذاب و اجرایی هنرمندانه آنچنان که باید نتوانسته است در جذب مخاطب موفق باشد.


به نظر می رسد مسئولان صداوسیما برای بازسازی، احیای اعتماد و ارتقاء اعتبار و جایگاه از دست رفته خود در میان افكار عمومی، به برنامه ریزی فراتر از ساخت و پخش برنامه های انتقادی در قالب چند دقیقه ای نیاز دارند و البته باید چهره های وابسته كه در قالب پست یا اجرای برنامه های نهادهای دولتی، منتفع شده و گرایشی به حمایت شدید از دولت پیدا می كنند را از حوزه برنامه سازی خارج كنند.