به گزارش افکارنیوز، مستند «شهروند۴» ساخته لورا پویتراس از ساعت ۱۷ عصر یکشنبه ۱۰ خردادماه، در سالن «سینماحقیقت» این مرکز روی پرده رفته و سپس توسط مازیار فکری ارشاد «منتقد و کارشناس» و علیرضا حسن‌خانی «منتقد میهمان» نقد و بررسی می‌شود.

در خلاصه موضوع این فیلم مستند آمده است: در ژانویه ۲۰۱۳ تعدادی ای‌میل نیمه‌کاره و مشکوک از نشانی ای‌میلی غیرعادی با عنوان شهروند۴ به دست مستندسازی به‌نام لورا پویتراس می‌رسد. شهروند۴ در این ای‌میل مدعی می‌شود شواهدی در دست دارد که آژانس امنیت ملی آمریکا(NSA) با همکاری سازمان‎‌های امنیتی کشورهای دیگر، به‌شکل مخفی اطلاعات خصوصی افراد را مورد بررسی قرار می‌‎دهند. پنج ماه بعد خانم پویتراس همراه با دو خبرنگار به‌نام‌های گلن گرینوالد و اون مک‌اسکین به هنگ‌کنگ سفر می‌کنند تا برای نخستین بار با ادوارد اسنودن(شهروند۴) ملاقات کنند!
این فیلم بخشی از اسرار افشا‌شده توسط اسنودن را از زبان او به نمایش می‌گذارد و آنها را تحلیل می‌کند. مستند «شهروند۴» نخستین رودررویی اسنودن با جهان آزاد، پس از مخفی شدن به‌خاطر افشای اسناد طبقه‌بندی شده سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و چند کشور دیگر را روایت می‌کند.
مستند «شهروند۴» محصول مشترک آمریکا، آلمان و بریتانیاست. این فیلم مستند از اتاق ۱۰۱۴ هتل میرا در هنگ‌کنگ(محل اختفای اسنودن) آغاز می‌شود و صحت ادعاهای او را در آلمان، بلژیک، برزیل، بریتانیا، آمریکا، روسیه، چین و سفارت اکوادور در آمریکا بررسی می‌کند.
«شهروند۴» برنده جایزه اسکار بهترین فیلم مستند سال ۲۰۱۴ شده است. این فیلم همچنین برنده جایزه بهترین مستند بفتا(آکادمی فیلم بریتانیا)، برنده جایزه بهترین مستند از جوایز سالانه انجمن کارگردانان آمریکا، بهترین مستند سال از نگاه اتحادیه جهانی مستندسازان، بهترین فیلم مستند جشنواره پالم اسپرینگز آمریکا و ده‌ها جایزه دیگر(از جمله در بخش تدوین) شده است.
لورا پویتراس کارگردان «شهروند۴» بیشتر به‌عنوان تهیه‌کننده و فیلمبردار سینمای مستند در آمریکا شناخته می‌شود. پویتراس هشت فیلم مستند هم کارگردانی کرده که از میان آنها می‌توان به " پرچم‌های جنگ " ۲۰۰۳ و " مرگ زندانی " ۲۰۱۲ اشاره کرد. او برای ساخت این فیلم از سوی اتحادیه زنان روزنامه‌نگار سینمایی آمریکا، برنده دو جایزه بهترین مستندساز زن و شمایل زن سال ۲۰۱۴ شد.
گفتنی است: عموم علاقمندان جهت تماشای این فیلم مستند و شرکت در جلسه نقد و بررسی آن میتوانند از ساعت ۱۷ عصر یکشنبه (۱۰ خردادماه) به سالن سینماحقیقت واقع در خیابان سهروردی شمالی، میدان شهید قندی، شماره ۱۵، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی مراجعه نمایند. شرکت در این برنامه برای عموم علاقمندان آزاد و رایگان است.