به گزارش افکارنیوز، یکی از سؤالاتی که ممکن است در ذهن برخی از افراد در نقاط مختلف به وجود آید این است که با توجه به اختلاف ساعت در کره زمین، آیا شب قدر در جاهای مختلف می‌­تواند متفاوت باشد، اگر اینگونه باشد پس آیا تناقضی با آیات قرآن ندارد؟!

در خصوص این امر پاسخ های گوناگونی داده شده، مثلاً می‌­توان گفت از آن جا که شب عبارت است از تاریکی و نرسیدن نور خورشید به آن قسمت از کره زمین که رو به روی خورشید قرار ندارد و چون تاریکی همراه با گردش زمین در حرکت است و یک دوره کامل آن در بیست و چهار ساعت انجام می‏‌شود.

ممکن است شب قدر یک دوره کامل شب در تمام نقاط کره زمین باشد؛ یعنی مدت بیست و چهار ساعت تاریکی که تمام نقاط زمین را زیر پوشش قرار می‏‌دهد، که آغاز آن از یک نقطه فرضی روی کره زمین شروع می‏‌شود و در همان نقطه پایان می‏‌گیرد.

بنابراین هیچ اشکالی وجود ندارد که شب قدر در دو منطقه با یک روز یا یک شب متفاوت باشد. اتفاقاً این امر با روایاتی که تأکید می‌کند. فضیلت روز قدر(روزی که بعد از شب می‌آید) هم مانند شب قدر است تا حدودی تأیید می‌شود، زیرا وقتی برای ما شب قدر پایان یافته، هنوز برای مردم منطقه دیگری از زمین شب قدر پایان نیافته است.

علامه مجلسی در جلد ۶۸ بحارالانوار صفحه ۲۱۹ در همین رابطه می‌نویسد:

«البته عمل و عبادت که در روز قدر واقع مى‏‌شود با اینکه تقدیر در شب قدر است منافات با ارزش آن ندارد چون در اخبار وارد شده که روز قدر هم در ارزش مانند شب قدر است».