به گزارشافکارخبر،طبق اطلاعات رسیده امسال نمایشگاه کتاب مسکو سه مهمان دارد که ایران در کنار صربستان و ارمنستان حضور شرکت کرده، البته ایران به عنوان میهمان اصلی معرفی شده است. طبق یک پروتکل از پیش تعیین شده ظاهرا روسیه باید در نمایشگاه سال بعد تهران به عنوان مهمان ویژه معرفی شود در غیر این صورت باید خسارت دریافت کند. البته انتخاب دو کشور مسیحی بی ربط به سال ادبیات در روسیه نمی باشد.

نمایشگاه کتاب مسکو دیروز در حالی افتتاح شد که مشاهدات میدانی نگارنده از سطح شهر و ایستگاه‌های مترو نشان می داد که تبلیغات برای این نمایشگاه بسیار بسیار ضعیف بوده و حتی در محل برپایی نمایشگاه در پارک «ودن خواه» نیز ظاهرا اثری از برپایی نمایشگاه کتاب نبود، اما در مقابل ورودی نمایشگاه صف های چند متری که گاها تا صدمتر نیز می رسید مشاهده شد این مسئله در حالی است که ورودی نمایشگاه تا ۵۰۰ روبل که معادل ۲۵هزار تومان می رسید.

کل نمایشگاه کتاب مسکو در سالنی به وسعت سه هزار متر برگزار می شود و اکثر شرکت کنندگان نیز روسی هستند و البته ناشرانی از کشورهای دیگر نیز در این نمایشگاه حضور دارند ولی بخش جداگانه ای ندارند و در کنار مابقی ناشران فعال هستند.

این نمایشگاه با توجه به برگزاری در روز اول پربار و شلوغ بود و گروه های مختلف در طیف های سنی در این محفل حضور داشتند. به نظر می رسد حضور افراد در نمایشگاه کتاب با هدف سرگرمی نبوده و کیفی باشد با توجه به این که جذابیت های سرگرمی چون انواع موزه و شهربازی در کنار نمایشگاه قرار دارد.

حضور کودکان در مکان های مخصوص خودشان و انتخاب فضای مناسب و چینش صحیح محیط برای این کودک احساس راحتی کند قابل توجه بود. در یکی از فضا دور میزی گوشی های مختلف نصب بود و از طریق سیستم برای کودکان قصه پخش می شد. یا در بخشی دیگر مربی برای بازی با کودکان مشغول فعالیت بود. از دیگر موارد قابل ذکر برپایی جلساتی برای نویسندگان در محل غرفه های ناشران است. در چند بخش نمایشگاه نویسندگان با مخاطبان خود برنامه معارفه دارند.

در این نمایشگاه آنچه جالب توجه است اختصاص فضاهایی در حدود ۲۰ درصد کل نمایشگاه به اقلام غیرکتابی است. اجناسی مانند اسباب بازی، لباس زنانه، لوازم التحریر، وسایل تزئینی بانوان در این نمایشگاه غرفه دارند و در کنار دیگر ناشران فعالیت دارند و حتی مورد اقبال مخاطبان خودشان هستند.

غرفه هایی که بازی های فکری و ابزارهای علمی را می فروختند زیاد بودند. در یکی از غرفه ها یک فرفره به فروش می رفت که هنگام گردش بر اثر تغییر گرانیگاه به سرعت برعکس می شد. همچنین یک عروسک که فقط به خاطر نقطه گرانیگاه خاصش بدون هیچ انرژی حرکت می کند نیز به فروش می رفت. نکته جالب اینکه چانه زنی ایرانی باعث شد که قیمت آن از پانصد روبل به دویست و پنجاه روبل تقلیل پیدا کرد.