به گزارش افکارخبر، مدیر اجرائی شرکت پیمانکار عراقی مجری طرح توسعه حرم حضرت عباس(ع) ضمن اشاره به پروژه‌های فرعی موجود در چهارچوب پروژه اصلی توسعه حرم مطهر گفت: پروژه اجرای ورودی‌های حرم مطهر یکی از این پروژه‌های فرعی در طرح توسعه حرم مطهر به شمار می‌رود.

وی به طرح خاص و منحصر به فرد ورودی باب القبله حرم مطهر اشاره نمود و افزود: عملیات اجرائی در این ورودی در جریان بوده و طرح آن بواسطه فراوانی نقوش و تذهیب کاری‌ها از ویژگی خاصی برخوردار است.

این مهندس به ورودی دیگر حرم مطهر بنام الامام علی(ع) موسوم به باب الکف اشاره نمود و گفت: با توجه به اتمام عملیات کاشی کاری، کاشی معرق و اجرای مرمر دیوارها و کف این ورودی در آینده نزدیک به روی زائران بازگشائی خواهد شد.

وی در خصوص ورودی باب الفرات گفت: فعالیت‌های اجرائی در این ورودی با جدیت ادامه دارد.

مدیر اجرایی پیمانکار به وجود دو گنبد شیشه‌ای در بالای این ورودی و وجود طرح‌ها و مقرنص های زیبا با ارتفاع ۲٫۵ متر اشاره نمود و گفت: با بهره گیری از دو گنبد شیشه ای بر فراز این ورودی، امکان بهره گیری از نور آفتاب در ایام روز در این ورودی فراهم شده است.

وی ضمن بیان اینکه از دیگر ورودی‌های حرم مطهر که روند اجرائی آن رو به پایان است، ورودی الامام علی الهادی علیه السلام می‌باشد، از نزدیک بودن زمان بازگشائی این درب خبر داد و افزود: عملیات اجرائی درب الامام حسن(ع) در این پروژه با طرح و نقش‌های بسیار زیبا بعنوان یکی از ورودی‌های اصلی حرم مطهر با مساحت ۱۳۰ مترمربع رو به اتمام می‌باشد.

وی اهمیت این ورودی را در اشراف آن به محوطه بین الحرمین دانست.

مدیر اجرائی شرکت مجری در ادامه به درب الامام الحسین(ع) اشاره نمود و افزود: این درب درمرحله نازک کاری و پایانی بسر می‌برد.

وی به وجود یک گنبد داخلی دراین گنبد اشاره نمود و گفت: طرح مقرنص این گنبد به شکل زیبائی به صورت دو گنبد تو در تو طراحی و اجرا شده است. در این ورودی همچنین گنبدی شفاف جهت تأمین نور در ایام روز تعبیه شده است.

این مهندس اظهار داشت: از دیگر درب‌های این پروژه، درب الامام صاحب الزمان(ع) است که با بهره گیری از پله برقی، رابط صحن مطهربه زیر زمین جدید الاحداثزیر صحن مطهر و طبقه دوم طرح توسعه می‌باشد.

وی ادامه داد: در حرم امام موسی الکاظم(ع) نیز چندی پیش به روی زائران بازگشائی گردید.

لازم به یادآوری است آستان مقدس عباسی توجه خاصی به طراحی نقوش ورودی‌های حرم مطهر و بخشهای مختلف طرح توسعه داشته تا هارمونی طرح‌ها و نقوس اسلامی قبلی با طرح‌های جدید در کنار استفاده از مواد و متریال جدید و پیشرفته رعایت و حفظ گردد.