به گزارش افکارخبر، علی عاشوری مدیر روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی، موسسه‌ای که مدیریت غرفه ملی جمهوری اسلامی ایران در شصت و هفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت را بر عهده دارد، به نمایندگی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این نمایشگاه اعزام شد تا همانگونه که این وزارتخانه اعلام کرده بود، مراتب اعتراض جدی ایران به حضور سلمان رشدی نویسنده مرتد در نشست خبری این رویداد بین‌المللی را به اطلاع عموم بازدیدکنندگان نمایشگاه یادشده، برساند.

بر اساس اطلاع ما نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته عازم فرانکفورت شده است.

وی علاوه بر وظیفه محوله مبنی بر اطلاع‌رسانی به بازدیدکنندگان از غرفه جمهوری اسلامی ایران در خصوص علت دایر نبودن غرفه ملی در چارچوب ضوابط و مقررات نمایشگاه کتاب فرانکفورت، برخی مسائل مربوط به نحوه مشارکت ایران در این دوره از نمایشگاه یادشده را با مسئولان این نمایشگاه در میان خواهد گذاشت.

پیش‌تر سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تأکید بر غیرفعال بودن غرفه ایران در نمایشگاه فرانکفورت به دلیل دعوت مسئولان این نمایشگاه از نویسنده مرتد کتاب «آیات شیطانی» برای سخنرانی در باب آزادی بیان در نشست خبری نمایشگاه، از اعتراض رسمی ارشاد در محل این غرفه خبر داده بود.

به گفته صالحی، به دنبال صدور بیانیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر عدم حضور ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت به دلیل سخنرانی نویسنده موهن کتاب آیات شیطانی در مراسم نشست خبری، غرفه جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه دایر نخواهد شد ولی در چارچوب ضوابط و مقررات این نمایشگاه در محل غرفه ایران مراتب جدی اعتراض خود را به اطلاع عموم بازدیدکنندگان خواهیم رساند.

نمایشگاه کتاب فرانکفورت فردا سهشنبه ۲۱ مهر رسماً آغاز به کار خواهد کرد و طبق اعلام قبلی نشست خبری سلمان رشدی نیز در همین روز برگزار میشود.