به گزارش افکارخبر، " ملک سلمان، " پادشاه عربستان، روز گذشته اعلام کرد: اظهارات غیر مسئولانه و انتقاد از مدیریت مراسم حج، نظارت این کشور بر برگزاری این مراسم سالانه را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

این نخستین پاسخ رسمی عربستان سعودی به انتقادهای مطرح شده از سوی ایران به عنوان رقیب منطقه‌ای این کشور محسوب می‌شود. مقامات ایران، نقش عربستان به عنوان متولی امور حج را در پی حادثه مرگبار ازدحام جمعیت در مراسم حج امسال زیر سوال برده‌اند. بر اساس آمارهای جمع آوری شده بوسیله آسوشیتدپرس و به استناد بیانیه‌های منتشر شده از سوی کشورهایی که زائران آنها در مراسم حج امسال جان باختند، شمار قربانیان این حادثه که ۲۴ سپتامبر – ۲ مهر - رخ داد، دست کم ۱۵۸۷ نفر است.

شمار زائران ایرانی نیز که در این حادثه جان باختند، ۴۶۵ نفر شده که بالاترین رقم در میان کشورهای شرکت کننده در مراسم حج امسال است.
وزارت امور خارجه مصر روز دوشنبه اعلام کرد شمار جان باختگان این کشور در این حادثه به ۱۸۱ نفر افزایش یافته است. شمار زائران ناپدید شده مصری نیز ۵۳ نفر است.

مقامات ایران اندکی پس از وقوع این فاجعه، حاکمان عربستان سعودی را به سوء مدیریت و ناتوانی متهم کردند. روحانیون عالی شیعه و قانونگذاران ایران نیز از سازمان همکاری اسلامی درخواست کرده اند مدیریت امور حج را به عهده بگیرد.

ملک سلمان در اشاره‌ای آشکار به این اظهار نظرها گفت: پادشاهی سعودی به هیچ دست پنهانی اجازه نخواهد داد این حادثه اسف بار را سیاسی و مسلمانان را دچار دو دستگی کند.
خبرگزاری های دولتی سعودی به نقل از وی در ادامه نوشتند: اظهارات غیر مسئولانه‌ای که هدف بهره برداری سیاسی از این حادثه را پیگیری می‌کند، و باعثایجاد اختلاف نظر و دو دستگی در جهان اسلام می‌شود، بر نقش عربستان سعودی و وظیفه بزرگ آن در خدمت رسانی به حجاج تاثیری نخواهد داشت.
پادشاه عربستان سعودی این اظهارات را در نشست کابینه در ریاض پایتخت این کشور عنوان کرد.

ملک سلمان همچنین تاکید کرد این افتخار را خداوند نصیب عربستان سعودی کرده است که این کشور، خدمت رسانی به این دو مکان مقدس در مکه و مدینه را انجام دهد، و این کشور خود را در خصوص تضمین رفاه و ایمنی زائران که معمولا در این کشور از آنها به عنوان " مهمانان خدا " نام برده می‌شود، متعهد می‌داند.

این سخنان یک روز پس از آن مطرح شد که " ترکی الفیصل، " شاهزاده سعودی، که برادر وی فرماندار مکه است، در گفتگویی با آسوشییتد پرس اعلام کرد این پادشاهی به درخواست‌های مطرح شده از سوی ایران درباره به اشتراک گذاشتن مدیریت یا امنیت امور حج توجهی نشان نخواهد داد، زیرا ریاض عقیده دارد این موضوع یک مساله حاکمیتی و حقی ویژه است.

خاندان سلطنتی آل سعود که حکومت بر عربستان سعودی را به عهده دارد، به واسطه تولیت امور حج و اماکن مقدس در مکه و مدینه، از موقعیت و مشروعیت بالایی برخوردار است. سالانه میلیون ها زائر از سراسر جهان برای انجام مناسک حج به عربستان سعودی می‌روند. ملک سلمان، همانند دیگر پادشاهان سعودی، لقب " متولی دو مسجد مقدس " را دارد. این دو مسجد، مسجد الحرام در مکه و مسجد النبی در مدینه است که مدفن پیامبر نیز در آنجا قرار دارد.

وزارت بهداشت عربستان سعودی اعلام کرد شمار زائرانی که در مراسم حج امسال جان باخته اند ۷۶۹ نفر است. مقامات وزارت بهداشت و مقامات امنیتی عربستان سعودی به درخواست‌های آسوشییتد پرس برای شفاف سازی درباره اختلافات موجود میان شمار قربانیانی که هر یک از کشورها به صورت مجزا اعلام کرده‎اند و شمار قربانیانی که بوسیله مقامات سعودی اعلام شده است، پاسخ ندادند.
مقامات عربستان سعودی اعلام کردهاند در حال بررسی علت وقوع این حادثه هستند.