پس از گذشت دو سال از انتخاب محمد مهدي عسگرپور بهعنوان مديرعامل خانه سينما بهنظر ميرسد جمع ۱۰ تا ۲۰ نفرهاي كه در ميان هنرمندان نيز بيشتر به زد وبندهاي سياسي شهرت دارند تا برخوردار بودن از مزيتهاي حرفهاي و هنري، قصد دارند پروژه انجمن صنفي روزنامهنگاران را براي خانه سينما رقم بزنند.

به گزارش افکار به نقل از رجانیوز، طی دو سال گذشته مدیریت خانه سینما اصرار عجیبی بر ایجاد بحران و تقابل دارد و از زمینه‌های ایجاد شده برای حل مشکلات صنفی هنرمندان نیز استقبال نکرده است.

عسگرپور که تاکنون در صداوسیما نیز دو پروژه سریالی داشته و در میان هنرمندان به‌عنوان یک کارگردان متوسط شناخته می‌شود، اواخر سال ۸۷ دعوت برای دیدار با رئیس‌جمهور برای بررسی مشکلات صنفی سینماگران را به بهانه بهره‌برداری انتخاباتی رد کرده بود.

با این حال، هسته اصلی خانه سینما در ماه مبارک رمضان سال جاری نیز که تعدادی از هنرمندان و تهیه‌کنندگان به دیدار رئیس‌جمهور رفتند و مسائل و مشکلات خود را مطرح کردند، در این جلسه حاضر نشدند. این در حالی بود که رئیس‌جمهور در این دیدار پس از شنیدن مطالبات هنرمندان در دو جلسه هیئت دولت و شورای عالی سینما مسائل را پیگیری کرد و در مورد مطالبات عمده‌ای مانند بیمه بازنشستگی و بیکاری تصمیم‌گیری شد.

اما آنچه که در مواجهه با جوسازی‌های اخیر برخی عوامل خانه سینما اهمیت دارد، دقت مدیران سینمایی کشور در مواجهه با این تشکل و جلوگیری از تکرار پروژه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران است، به نحوی که عده خاصی نتوانند با بند بازی سیاسی، ماهیت یک تشکل صنفی را به نفع بند بازی‌های خود تغییر ماهیت دهند.

پیش از عسگرپور، منوچهر عسگری‌نسب، محمدآقاجانی، تورج منصوری، احمدرضا درویش، یدالله صمدی، منوچهر محمدی، ابوالحسن داودی، سید ضیا هاشمی و رضا میرکریمی، مدیران عامل خانه سینما بوده‌اند.

متعاقب جشن اخیر خانه سینما که در آن، باران کوثری و رخشان بنی‌اعتماد با دستبند سبز روی سن حضور یافتند و اصغر فرهادی نیز اظهاراتی در حمایت از محسن مخملباف بیان کرد، معاون سینمایی وزیر ارشاد در بیانیه‌ای پشت پرده این تحرکات سیاسی را مطرح کرد.

اما در حالی که اصغر فرهادی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌دلیل رفتار خود عذرخواهی کرد، عسگرپور در نامه‌ای به وزیر ارشاد واکنش تندی به سخنان وزیر و بیانیه معاونت سینمایی نشان داد. وزیر ارشاد در اظهارات خود از اینکه عده‌ای می‌خواهند جریان مرده فتنه را به‌نام هنرمندان زنده کنند، انتقاد کرده بود.

در عین حال، معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین بیانیه تأکید کرده است که خانه سینما به اتاق جنگ تبدیل شده و امنیت شغلی سینماگران دستاویز تحرکات سیاسی و اغتشاش شده‌است.

در این بیانیه آمده است:

«روز گذشته نامه‌ای خطاب به وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد که در هتاکی و بی‌ادبی به یک مسئول انقلابی و مؤمن و متعهد، در طول سال‌های پس از انقلاب اسلامی؛ کمتر مشابه آن را سراغ داریم، مگر در سال‌های اول انقلاب آن هم در قلم و زبان گروهکی که امروز به‌عنوان منافقین شناخته می‌شوند.

در این نامه، ادبیاتی از توده مسلک‌های سابق و لیبرال منش‌های امروز دیده می‌شود که سعی می‌کنند خشم و عصبانیت ناشی از عدم موفقیت‌های سیاسی‌شان را جبران کنند. هم‌صدائی و استقبال رسانه‌های بیگانه از این اقدام نیز خود قابل تأمل بود!خدا را شکر در جمهوری اسلامی آنقدر آزادی بیان هست که حتی هتاکان و بی‌ادبان هم به نامه پراکنی بپردازند. از آنجا که پاسخ هتاکان در نزد عاقلان خاموشی است؛ درمقام پاسخگویی برنمی‌آئیم. فقط جهت روشنگری چند مطلب ذکر می‌شود:


۱ - تردیدی نیست که تقریباً همه خانواده سینما و صنوف آن لحن و بیان این نامه را تأیید نمی‌کنند و بر این هتاکی و بی‌ادبی صحه نمی‌گذارند و بر مدار این خشم و عصبانیت نابخردانه گام برنمی‌دارند.


۲ - اینکه فردی به اتکای چند نفر به خود اجازه می‌دهد به نمایندگی فیلمسازان که بالغ بر پنج هزار نفر هستند؛ بدون رأی و نظر و موافقت آنان هر آنچه که بر قلمش جاری می‌شود بنام این جمع بر کاغذ براند، خودش نوعی خیانت در امانت است که پیگیری حقوقی دارد و خلاف اخلاق و عرف و انسانیت است.


۳ - درک بالای وزیر محترم که ریشه‌ی اصلی انشقاق در خانه سینما و مشکلات این مجمع صنفی را به خوبی شناختند و بشرح آن پرداختند، ظاهراً باعثعصبانیت بعضی گشته است. آنجا که وزیر محترم در شرح اتفاقات ناخوشایند جشن خانه سینما ابراز می‌کنند: «ما با خطای یک فیلمساز و یک فرد روبرو نیستیم بلکه مسئول این خطاها و لغزش‌ها را باید در صحنه‌گردانان جشن خانه سینما جستجو کرد.» همین دیدگاه باعثشد ساخت فیلم آقای فرهادی ادامه یابد.


۴ - طی ماه‌ها و روزهای گذشته شاهد تشدید اختلافات و تشتت بین صنوف سینمایی و اعضای آن شده‌ایم. تهیه‌کنندگان به چهار گروه تقسیم شده‌اند. کانون کارگردانان سینمای ایران نیز که اخیراً قوام یافته بود؛ امروز شاهد هستیم که رئیس کانون کارگردانان از کودتای جدید در این صنف نام می‌برد که هدفش از هم پاشیدن این ساماندهی جدید است. از طرفی هر روز شاهد نامه‌ها و مصاحبه‌های شدیدالحن بین افراد و اعضای صنوف سینما هستیم که همه این آشفتگی‌ها و تشتت‌ها ذیل مدیریت فعلی خانه سینما رخ می‌دهد. خانه سینمایی که باید هدفش انسجام و ساماندهی و آرامش اهالی سینما باشد.


۵ - موضوع امنیت شغلی با همه مؤلفه‌های آن که به حق یک مطالبه جدی اهالی سینماست؛ توسط کسانی که در طول مدیریت بیست ساله‌شان بر مدیریت‌های مختلف سینمایی کشور هیچگاه ساماندهی نشد و برای آن اقدام جدی نکردند، دستاویز تحرکات سیاسی و ایجاد اغتشاش شده است.

۶ - مدیریت فعلی خانه سینما، دفتر مدیرعامل را به اتاق جنگ برای تحقق خواسته‌های جناحی و ترمیم شکست‌های سیاسی باندی که به آن وابسته است؛ قرار داده است. امور صنفی و رفاهی و معیشتی اهالی سینما که در چارچوب امنیت شغلی می‌توان به آن اشاره کرد؛ مطالباتی نیست که دولت و نظام خود را نسبت به تحقق آن متعهد نداند. اگرچه در طول همه سال‌های گذشته زیرساخت‌ها و روش‌های اجرائی تحقق این امر ازسوی مدیران سینمایی جدی گرفته نشده است.

۷ - مدیریت فعلی سینما در معاونت سینمایی به همه سینماگران این تضمین را می‌دهد که از ابتدای پذیرش این مسئولیت، درصدد رفع همه این نواقص و ضعف‌ها بوده است و در روزهای آینده که یکسال از پذیرش این مسئولیت می‌گذرد؛ به بخشی از این برنامه‌ها اشاره خواهد کرد. در این فرصت فقط به یک مؤلفه که رونق سینمایی است؛ اشاره می‌شود. حجم تولیدات انواع فیلم‌های سینمایی، کوتاه و مستند نسبت به سال گذشته در همین ایام بین سی - الی یکصدو پنجاه درصد افزایش یافته است. باید پرسید این افزایش تولید در همه عرصه‌ها مگر به کاهش بیکاری در بین اهالی سینما منجر نمی‌شود؟

۸ - اگر چه حواشی‌سازان و سنگ‌اندازان درصدد هستند مدیران سینمایی را از انجام مسئولیت‌های اصلی‌شان بازدارند و به انتظار نشسته‌اند عدم موفقیت این مدیران را جشن بگیرند اما به همه سینماگران دلسوز و اهالی نجیب سینمای ایران اطمینان داده می‌شود لحظه‌ای از پیگیری و تحقق مطالبات به حق سینماگران ایرانی کوتاهی نخواهد شد و الحمدا… دولت مردمی و انقلابی جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد و وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با جدیت نسبت به تحقق و اصلاح و ارتقاء سینمای ایران دغدغه جدی دارند و مدیریت فعلی را یاری می‌کنند.»