به گزارش افکارخبر، در زمینه کیفیت مداحی از جمله محتوای شعر مقتل‌خوانی سبک مداحی و برخی رفتارهای رایج شده در هیئات عزاداری اظهارات و تذکار متعددی از جانب بزرگان دین، علما و پیرغلامان دستگاه امام حسین(ع) خطاب به مداحان و عزاداران گفته می‌شود. متأسفانه در سال‌های اخیر در برخی مراسم و مجالس عزاداری به اسم مداحی و تکریم و تعظیم ساحت ملکوتی ائمه، خصوصاً اباعبدالله الحسین(ع) اشعار نازل و گاه سخیفی در قالب آهنگ‌های بعضاً لس‌آنجلسی، پاپ و این اواخر حتی راک و رپ توسط مداحان خوانده می‌شود.

نمونه‌های مختلفی از اشعار عجیب و غریبی که توسط برخی از این مداحان خوانده شده در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که از آن جمله می‌توان به این اشعار اشاره کرد: «شیعه بگو بااحساس، به وهابی خناث/ ورود به جنت ممنوع، اینجی کلش واس ماس»؛ «آی لاو یو امام رضا یا مولا / وری کورنر آو مای هارت سیز یا امام رضا / مای لاو مای مستر سیز یا امام رضا.»
همچنین جواد مقدم در یکی از شورهای محرم سال ۹۴ تکه‌کلام یکی از برنامه‌های تلویزیونی را مبنی بر «مگه داریم، مگه میشه» را مورد استفاده قرار داد که این اقدام وی مورد اعتراض بسیاری از مستمعین قرار گرفت.

در کنار این اشکالات برخی رفتارهای غلط و بدون ریشه و پایه منطقی و دینی که هیچ جایگاه و سابقه‌ای در عزاداری گذشتگان و بزرگان ما ندارد، وارد محافل عزای امام حسین(ع) شده که دستاویزی برای تخریب چهره وجیه اسلام و خشن و خرافاتی نشان دادن معتقدات مذهبی شیعیان از جانب دشمنان مخالف اسلام و حتی پیروان برخی نحله‌ها و جریان‌های به ظاهر اسلامی مانند وهابی‌ها و سلفی‌ها شده است.

مقام معظم رهبری در سخنرانی ۲۰ آبان سال ۹۲ در این‌باره می‌فرمایند: «چقدر خوب است در محافل هیئت‌ها به قرآن و قرآن‌خوانی و معارف قرآنی اهتمام ورزیده شد. چقدر خوب است که در این نوحه‌خوانی‌ها مضامین اسلامی و انقلابی و قرآنی گنجانده شود. یک وقتی هست که سینه می‌زنند و صدبار با تعبیرات مختلف می‌گویند «حسین وای». این هیچ فایده‌ای ندارد. انسان هیچی چیزی از «حسین وای» یاد نمی‌گیرد.»

محمد فراهانی، رئیس بسیج مداحان با تأکید بر لزوم داشتن غنای معنوی لازم در اشعار مداحان و همچنین توجه مداحان به سوء‌نیت و مترصد بودن بدخواهان برای دستاویز قرار دادن برخی رفتارهای احساسی و غیرمنطقی افراد در هیئات مذهبی، اظهار می‌دارد: مداحان باید بدانند که صهیونیسم بین‌الملل در حال تحریف نهضت حسینی است و برای رسیدن به این مقصد شوم می‌خواهد بعد جهادی نهضت امام حسین(ع) را از محافل ما بگیرد. دشمن برای رسیدن به این هدف طیف شیرازی را تقویت نموده و با تفکرات این گروه درصدد بی‌اثر کردن محافل اهل بیت(ع) در ماه محرم و صفر است. آنها به دنبال این هستند که گریه کردن بدون اثر را در هیئات اشاعه دهند، به همین جهت مداحان اهل بیت(ع) با پرداختن به جنبه‌های جهادی نهضت امام حسین(ع) در هیئات این مکر دشمن را خنثی کنند.

حاج مرتضی طاهری، یکی از مداحان شناخته شده کشور نیز در زمینه سوءاستفاده دشمنان از برخی اشتباهات مداحان و عزاداران می‌گوید: ما مدت‌هاست که این وضعیت را گوشزد کرده‌ایم و هشدار و اخطار داده‌ایم اما فایده نداشته است. بعضی‌ها در راستای همان «ناتو» ی فرهنگی که حضرت آقا به آن اشاره کردند حرکت می‌کنند. اگر دقت کنید ایشان در آغاز هشدارهایی درباره تهاجم فرهنگی دادند. بعدها از تعبیر شبیخون و بعد ناتوی فرهنگی سخن گفتند و حالا بحثنفوذ دشمن را مطرح کرده‌اند. اینها زنجیره‌ای است که ادامه دارد. دشمنان ما حرکت‌های خود را در همه زمینه‌ها آغاز کرده‌اند از جمله عرصه فرهنگی، دینی و آیینی ما که بالاترینش بحثعزادارای سیدالشهداست.

این مداح باسابقه همچنین با اشاره به برنامه‌های متعدد دشمنان اهل بیت(ع) برای ایجاد انحراف و اعوجاج در معتقدات و شعائر مذهبی شیعیان می‌افزاید: سال‌های سال دشمنان ما با این بحثعزاداری به صورت مستقیم و رودررو برخورد و مبارزه می‌کردند که البته از مردم تودهنی خوردند و وقتی دیدند راه نفوذ بن‌بست است به استحاله و تغییر ماهیت عزاداری روی آوردند. این حرکت هم در راستای همان رویکرد است و لاغیر. منتها عزیزانی که در این زمینه به نفع دشمنان دین و فرهنگ ما فعالیت می‌کنند، توجه ندارند که چه آبی به آسیاب دشمن می‌ریزند. آنها فکر می‌کنند این سبک‌ها، سبک نویی است و جوان‌ها استقبال می‌کنند در حالی‌که حضرت آقا بارها درباره نوآوری در مداحی مطالبی را گوشزد کرده‌اند.


نوآوري غير از اين است كه آهنگهاي بيگانگان را به اسم مداحي به خورد جوانها بدهيم. در گذشته خوانندگان غيرمذهبي سبكهايشان را از روي سبك مداحي و تعزيهخواني برميداشتند، چون در موسيقي فاخر سنتي ايران زيباييهاي بسياري وجود دارد كه بدون رقيب است، حيف نيست ما اينها را رها كينم و به سبكها و آهنگهايي كه هيچ پايه و بنياني از لحاظ اصالت ندارند بپيونديم؟