به گزارشافکارخبر،علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع خبرنگاران پیرامون مقاومت‌های دولت و وزارت ارشاد در مقابل پیشنهاد افزایش تعرفه ورود کاغذ گفت: تا به حال ۲ بار هجوم آورده‌اند تا قیمت کاغذ وارداتی را بالا ببرند که طبعاً تأثیرگذار بود. یکی برای عوارض کاغذ رول که کاغذ مطبوعات است و ورقی که برای کتاب استفاده می‌شود. دیگری هم تعرفه کاغذ بود که در هر دو بخش وقتی چنین چیزی در دولت مطرح شد ما به شدت با آن مخالفت کردیم. خوشبختانه دولت همراهی کرد و تصویب نشد.

جنتی تأکید کرد: هر ۲ بار می‌خواستند ۴ درصد اضافه کنند یعنی ۸ درصد به تعرفه بیفزایند اما وقتی ۴ درصد در ورود اضافه می‌شود این میزان در بازار افزایش ۲۰ درصدی می‌یابد. خوشبختانه این مسئله ثابت ماند و امسال به هیچ‌وجه تعرفه و عوارض کاغذ تغییر نخواهد کرد و اضافه نمی‌شود.

وزیر ارشاد در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی پیرامون عدم حضور برخی رسانه‌ها در نمایشگاه مطبوعات هرگونه پاسخ را به صبح فردا در محل این نمایشگاه موکول کرد و گفت: فردا ابتدا از نمایشگاه بازدید خواهم کرد بعد از آن هم یک کنفرانس مطبوعاتی خواهم داشت تا پیرامون نمایشگاه مطبوعات توضیحات ارائه کنم.

* تحکیم خانواده جزو اولویت‌هایی است که ما از حدود ۱۰ ماه قبل آغاز کرده ایم


به گفته عالی رتبه ترین مقام مسئول در وزارت ارشاد، بحثخانواده مهمترین و در اولویت‌ترین موضوع در فرهنگ است. تحکیم خانواده جزو اولویت‌هایی است که ما از حدود ۱۰ ماه قبل آغاز کرده ایم و تا پایان سال هم در دستور کار است که همه ابعاد آن را باید مورد توجه قرار دهیم.

* مفقودین منا ۲۵ نفر هستند


جنتی پیرامون آخرین پیگیری ها از فاجعه منا افزود: خوشبختانه بسیاری از افرادی که قبلا به عنوان مفقود از آنها یاد می‌شد شناسایی شده‌اند. همه آنها دفن شده‌اند و الان مشخص است کجا دفن شده‌اند. الان مجموعا افرادی که مانده‌اند و هنوز به عنوان مفقود معرفی می‌شوند ۲۵ نفر هستند که از خانواده‌هایشان درخواست کرده‌ایم اثر انگشت گرفته و ارسال کرده اند تطبیق با افراد تدفین شده می‌دهند تا مشخص شود دفن شده‌اند یا نه، امیدواریم بزودی روشن شود. مجموعا کار بسیاری شده تا از میان ۴۶۵ نفری که در این حادثه آسیب دیده و جان باخته‌اند حداقل وضع اکثر آنها روشن است. برخی در ایران و برخی در مکه دفن شده اند و تنها ۲۵ نفر مفقود هستند که سعی در شناسایی آنها داریم.

به گفته وزیر ارشاد، حتی از ایران DNA آنها گرفته شده تا از این طریق باقی مفقودین مشخص شود.