به گزارش افکارنیوز،

در این باره، جامعه تورگردانان ایران، نامه‌ای به مسعود سلطانی‌فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نوشت و اعلام کرد که با توجه به آثار مخرب این مصوبه بر گردشگری ایران و نگرانی فعالان و دست‌اندرکاران تورهای ورودی از طریق دستگاه دیپلماسی کشور و سایر بخش‌های مرتبط، برای پیشگیری از تصویب نهایی این طرح، اقدامات لازم را انجام دهد.

در بخشی از این نامه آمده است: بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته‌ای، ایران مقصد بسیاری از گردشگران و تجار بین‌المللی شده و این روند رو به رشد به سرعت ادامه دارد. در صورت تصویب این طرح در مجلس سنا، ورود گردشگران، سرمایه‌گذاران و تجارت جهانی در ایران، آسیب جدی خواهد دید.

این نامه درحالی خطاب به رئیس سازمان میراث فرهنگی نوشته شد که روز گذشته باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا با امضای لایحه بودجه سال آینده این کشور، محدودیت‌های تازه‌ برای ورود به این کشور را هم به عنوان بخشی از قانون بودجه تایید کرد.

بر اساس فصل ۲۰۳ از متن بودجه سال آینده آمریکا  که بعد از تصویب سنا و امضای اوباما به قانون تبدیل شده، اگر شهروندان این ۳۸ کشور در پنج سال گذشته به سوریه، عراق، ایران، سودان و سوریه سفر کرده باشند، نمی‌توانند مانند گذشته بدون ویزا وارد آمریکا شوند. این قانون شامل ایرانی‌هایی که شهروند کشورهای معاف از ویزا مانند بریتانیا، استرالیا یا فرانسه هستند نیز می شود اماهنوز زمان مشخصی برای اجرای قانون تازه تعیین نشده است.

علی فرجی، یکی از فعالان جامعه تورگردانان ایران با ابراز تاسف از لایحه آمریکا به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه نامه جامعه تورگردانان ایران بسیار دیر نوشته شد. متولیان جامعه تورگردانان ایران هر زمان احساس خطر کنند، نامه‌ای را به سازمان میراث فرهنگی نوشته و درخواست می کنند تا هر چه سریعتر نسبت به موضوع پیش آمده اقدام کنند این درحالی است که مصوبه آمریکا از مدتها پیش اعلام شده بود و حداقل می بایست نظر جامعه تورگردانان ایران درباره اقدام آمریکا در سطح جهانی رسانه‌ای می شد اما درحال حاضر افرادی مدیریت این جامعه را دست گرفته اند که از اخبار روز دنیا با تاخیر خبردار می شوند.

وی گفت: با این وجود نه تنها باید به فعالان گردشگری از جمله تورگردانان خرده گرفت بلکه ما از متولیان گردشگری در کشور از جمله سازمان میراث فرهنگی نیز انتظار اقدام و حرکت داشتیم. حداقل باید تورگردانان کشورهای دیگر نیز از مخالفت ایرانیان با این موضوع با خبر شده و توسط رابطان ایران که همان تورگردانان هستند، آنها را نسبت به این مصوبه تحریک می کردیم. چون افراد فعال در تورهای ورودی به ایران با فعالان تورگردانی در کشورهای دیگر ارتباط خوبی دارند.