به گزارش مهر، مراسم تجلیل از دست اندرکاران مجموعه ماه رمضان شبکه ۳ با عنوان "۵ کیلومتر تا بهشت" با حضور مسئولان و عوامل و بازیگران این مجموعه دیشب ۹ شهریور ماه در تالار ایوان شمس برپا شد.

در ابتدای این مراسم بعد از پخش کلیپی از بخش هایی از مجموعه " ۵ کیلومتر تا بهشت " و اجرای یک قطعه موسیقی توسط حمید غلامعلی، علی اصغر پورمحمدی مدیر شبکه ۳ صحبت کرد.

پورمحمدی در این مراسم گفت: همان طور که می دانید مرگ و پرداخت به زندگی پس از مرگ یکی از مسائل بسیار مهم در جهان امروز محسوب می شود و مجموعه تلویزیونی " پنج کیلومتر تا بهشت " به این موضوع خوب پرداخت و اشاره های خوبی داشت البته درباره مسائل ارواح مباحثو اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد ولی معتقدم شبکه های یک، سه، چهار و قرآن در بحثهای علمی و عقیدتی باید به شکل جدی به این مسئله بپردازند.

وی در ادامه با تشکر از مسئولان بانک شهر که آنها را در این مجموعه یاری کردند، گفت: امیدوارم پسرهای ما همانند امیرحسین " مجموعه پنج کیلومتر تا بهشت " و دختران ما حجابشان همچون آیدای این سریال باشد.

بعد از تمام شدن صحبت های مدیر شبکه سه، مجید اخشابی یک قطعه موسیقی را اجرا کرد. سپس ایازی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری ضمن تبریک به مدیر شبکه سه سیما گفت: به آقای پورمحمدی تبریک می گویم که جسارت ورود به مباحثارواح را داشت. مجموعه " پنج کیلومتر تا بهشت " یک کار ارزشمند محسوب می شود و شبکه های مختلف سیما می توانند با حضور افراد صاحب نظر به این مسئله بپردازند.

در ادامه مراسم، از علیرضا افخمی کارگردان، داوود هاشمی تهیه کننده و سجاد ابوالحسنی یکی از نویسندگان مجموعه " پنج کیلومتر تا بهشت " دعوت شد تا به روی سن بیایند.

افخمی در این مراسم گفت: " پنج کیلومتر تا بهشت " دینی ترین کاری بود که من ساختم. این سریال مملو از مفاهیم دینی و معنوی بود و به بنیانی ترین مسائل می پرداخت.

وی در ادامه افزود: قبل از ساخت سریال یک سال و نیم تحقیق کردم و مهمترین منبعم که به طور مستقیم در مجموعه " پنج کیلومتر تا بهشت " بهره بردم تفسیر المیزان علامه طباطبایی بود.

همچنین داوود هاشمی تهیه کننده این مجموعه در این مراسم افزود: از آقای پورمحمدی به خاطر اعتمادی که به ما داشتند و از آقای تخشید مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه به خاطر بزرگواری که داشت تشکر می کنم. این دو عزیز ما را در تهیه این سریال همراهی کردند. در مجموع ۵ ماه تصویربرداری داشتیم و روزهای آخر نزدیک به ۱۸ تا ۲۰ ساعت ضبط داشتیم. خدا را شاکریم تا فرصتی به ما عطا کرد تا بتوانیم در ایام ماه رمضان اوقات فراغت مردم را پر کنیم.

سجاد ابوالحسنی نیز در ادامه گفت: ایده اولیه این سریال را آقای افخمی زمانی که " روز حسرت " را می نوشتیم برایم تعریف کرد تا اینکه بعد از ۲ سال و انجام دادن تحقیقات بسیار فیلمنامه مجموعه " پنج کیلومتر تا بهشت " را نوشتیم.

در ادامه علیرضا افخمی تاکید کرد: مجموعه تلویزیونی " پنج کیلومتر تا بهشت " مردم را به فکر وا داشته است و برایشان سئوالات متعددی را ایجاد کرده است که امیدوارم با مساعدت آقای پورمحمدی جلسات کارشناسی گذاشته شود و پاسخگوی سئوالات مردم باشند.

در ادامه این مراسم از فاطمه رشادی فرزند یکی از شهدا تقدیر به عمل آمد. همچنین از کارگردان، تهیه کننده، بازیگران و عوامل پشت صحنه تقدیر به عمل آمد.

داریوش فرهنگ بعد از تقدیر گفت: بعد از پخش این سریال وقتی که مردم من را دیدند اشاره می کردند خیلی مهربان تر از همایون هستم به هر حال ما نقش را بازی می کنیم قرار نیست خودمان باشیم. از سوی دیگر این مجموعه با همکاری بانک شهر تهیه شد و خوشحالم که باعثشکوفایی فرهنگ واقتصاد شدیم چرا که این اتفاق در آثار خارجی از جمله سریال " هشدار برای کبری ۱۱ " اتفاق افتاده است. این سریال با همراهی یکی از کمپانی های ماشین تهیه شده است.

همچنین مهدی سلوکی بازیگر مجموعه " پنج کیلومتر تا بهشت " از دست اندرکاران این مجموعه تشکر کرد. شبنم قلی خانی نیز از علیرضا افخمی و داوود هاشمی تهیه کننده تشکر کرد و به آنها خسته نباشید گفت.

پریناز ایزدیار نیز گفت: از همه کسانی که این سریال را دیدند و استقبال کردند تشکر می کنم.

شهرام قائدی یکی دیگر از بازیگران این سریال گفت: ۱۳ فروردین ماه بود که آقای افخمی از من خواست به دفترش مراجعه کنم در آن زمان قرارداد چند فیلم کمدی را بسته بودم اما چیزی به آقای افخمی نگفتم. وقتی به دفترش مراجعه کردم با توجه به اینکه خیلی فربه شده بودم آقای افخمی مرتب درباره مباحثمختلف صحبت می کرد و به قول خودمان می خواست من را دست به سر کند چرا که نمی دانست تا این حد چاق شده ام. تا اینکه خودم از او پرسیدم برای چه به دفترش دعوت شده ام آقای افخمی گفت من یک نقش منفی برای مجموعه " پنج کیلومتر تا بهشت " برای تو در نظر گرفته بودم اما فیزیک الان تو به این نقش نمی خورد و من برای بازی در این سریال ۲۲ کیلو کم کردم.

وی در ادامه افزود: برای ایفای نقش یاور در مجموعه " پنج کیلومتر تا بهشت " خیلی تلاش کردم چرا که بعد از فیلم " ارتفاع پست " دیگر نقش منفی بازی نکرده بودم. کارنامه ام از فیلم های کمدی پر شده بود. از آقایان افخمی و هاشمی تشکر می کنم که به من اعتماد کردند و نقش منفی را به من سپردند.

شهنام شهابی نیز در این مراسم به عوامل خسته نباشید گفت. پردیش افکاری که در سریال " پنج کیلومتر تا بهشت " ایفاگر نقش مهشید بود گفت: خیلی خوشحال هستم که یک ایرانی هستم به ویژه اینکه یک هنرمند ایرانی هستم. معتقدم هنرمندان در ایران گل می کارند به همین دلیل دست همه آنها درد نکند.

عبدالرضا اکبری نیز در این مراسم گفت: من جسم کوچولویی بودم که خیلی زود تبدیل به روح شدم. رضا توکلی نیز اعلام کرد: همه عوامل مجموعه تلویزیونی " پنج کیلومتر تا بهشت " عاشقانه کار کردند و باید به همه آنها خسته نباشید بگویم.

مراسم تجلیل از دست اندرکاران مجموعه " پنج کیلومتر تا بهشت " با اجرای موسیقی توسط مجید اخشابی، گروه آوای دستان و خوانساری به پایان رسید.

در این مراسم در کنار دیگر مسئولان و عوامل مجموعه " پنج کیلومتر تا بهشت "، بهروز افخمی و مجید رجبی معمار مدیر شبکه جام جم نیز حضور داشتند.

به عقیده بسیاری از منتقدان رسانه ملی در عین ضعف عمده سریال های مناسبتی امسال ماه مبارک رمضان، سریال "پنج کلیومتر تا بهشت" یکی از ضعیف ترین آثار ماه رمضان سال جاری بود، اما به نظر می آید که صدا و سیما به سنت گذشته همه آثار خود را مورد تقدیر قرار می دهد و همچنان نقد در این رسانه راهی نخواهد داشت.