به گزارش افکارنیوز،

نشست خبری فیلم سینمایی «عادت نمی کنیم» با حضور عوامل فیلم در کاخ جشنواره فیلم فجر برگزار شد.

در این نشست ابراهیم ابراهیمیان کارگردان این فیلم در ابتدا گفت: نگاه من برای این فیلم به آثار رومن پولانسکی است و شرایط بصری این فیلم شبیه به سینمای اوست تا هر کس دیگری. ما در ایران محدودیت روایت در ژانر داریم که خودش معلول عوامل متعددی است. اما آن محدودیت باعث پررنگ شدن درام اجتماعی می‌شود و ما تمام تلاشمان این بود که بتوانیم در این ژانر یک فیلم استاندارد بسازیم.

ابراهیمیان ادامه داد: فیلمنامه نویسی این کار بیش از 11 ماه به طول انجامیده و سعی کردیم تا ان را با ملاحظات خاص ایران آماده کنیم. جزئیات فیلمبرداری فیلم هم بشدت بالاست و دقیق است. ضمن آن که گاهی اوقات با این موضوع طرف هستیم که نسخه ای از فیلمها برای جشنواره آماده می‌شود اما آن نسخه برای اکران عمومی تغییر می‌کند،‌ اما نباید جشنواره محوری در سینما قال بشود و و ما فیلم را قربانی کنیم. اما متاسفانه عموما این اتفاق میافتد و این به شرایط اقتصادی و فرهنگی سینما بر می‌گردد.
کارگردان فیلم سینمایی عادت نمی کنیم در پایان گفت: هنگام فیلمبرداری این اثر از بسیاری از دوستانم شنیدم که کار با این بازیگران بزرگ بسیار سخت و ناممکن است، ولی من در این رابطه اصلا مشکلی نداشتم و بازیگران ما مانند سایر عوامل کاملا همراه ما بودند و هیچ مشکلی برای ما از این جهت پیش نیامد.

ساره بیات بازیگر این فیلم نیز گفت: زمانی که متن فیلمنامه در حال نگارش بود روی برخی شخصی‌ها مترکز ویژه ای وجود داشت و نقش مهتاب نیز یکی از همین نقش‌ها بود.

بازیگر فیلم عادت نمی کنیم افزود: ابراهیمیان وسواس و سخت گیری به جایی دارد و من به او اعتماد داشتم و اینگونه سخت گیری‌ها در دنیای حرفه ای سینما کاملا عادی است و باعث بهتر شدن کار می‌شود. اما دلسوزی‌ها و جزئی نگری او بخاطر امیدواری به نتیجه خوب آن باعث همدلی بیشتر عوامل می‌شد.

در ادامه خسرو نقیبی منتقد سینما ضمن اشاره به کامل بودن این فیلم، درباره عادت نمی کنیم ادامه داد: شائبه ای وجود دارد که این فیلم،‌سینمای اصغر فرهادی است اما به نظر من این بی انصافی است که درباره این فیلم اینگونه قضاوت کنیم. در این سالها به کرات اتفاق افتاده که فیلمهایی با ادبیات فرهادی ساخته شده اما اگر قرار باشد که هر فیلمی که درباره قضاوت ساخته می‌شود را با این برچسب قضاوت کنیم، ‌به نفع سینما نیست. فیلم ساختار قدرتمندی دارد و محتوا و جذابیت بصری کاملی دارد. با توجه به جوانی ابراهیمیان، می‌توانیم به آینده او امیدوار باشیم.

فیلم بشدت مبتنی بر دکوپاژ است و تقطیع و تدوین بشدت در آن مهم است. و در واقع با سینمای کم نقصی طرف هستیم که یک اتفاق خوب و مهم برای بازیگرانش به حساب می‌آید. به خصوص در رابطه با ساره بیات و هدیه تهرانی که در این نقش‌ها کمتر دیده شدند.

شهرام اخلاص پور مدیر پروژه نیز «عادت نمی کنیم» را حاصل تلاش یک گروه  زبده دانست و ادامه داد: به نظرم این فیلم حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت و حتی گاهی شنیده ایم که این فیلمنامه ما به ازای واقعی داشته و به معنای واقعی از واقعیت‌های اجتماعی برگرفته شده است و از این منظر دیدن و شنیدنش برای همه مردم دلپذیر خواهد بود.
در ادامه این نشست علیرضا برازنده مدیر فیلمبرداری پروژه عادت نمی کنیم نیز ضمن ابراز خرسندی از همکاری مجدد با ابراهیمیان خاطرنشان کرد: این پروژه با فیلم قبلی کاملا متفاوت است و با توجه به اینکه ‌ته‌مایه فیلم رنگ سردی دارد فیلمبرداری آن نیز طبیعتا حائز ویژگی‌های خاصی بود.
پانته آ پناهی‌ها درباره نقش خود در این فیلم نیز تصریح کرد: ابراهیم ابراهیمیان و سایر عوامل فیلم مهم ترین عامل ورود من به این فیلم بودند ولی واقعیتش را بخواهید نقش یک وکیل سرسخت هم برایم یک نقش وسوسه کننده بود.

ژینوس پدرام تدوینگر فیلم نیز کار را بسیار مبتنی بر دقت نظر دانست و ادامه داد بخش مهی از شخصیت پردازی‌های این فیلم باید در تدوین نیز لحاظ می‌شد و از این جهت می‌بایست در برخی سکانس‌ها کات‌های زیادی می‌زدیم.

در پایان نشست نیز ساره بیات درباره این که خبرنگاران از عوامل فیلم هیچ سئوالی نپرسیدند گفت: امیدوارم که این نشست‌ها فقط یک ویترین نباشد و وقتی که ما برای یک فیلم تلاشم می‌کنیم دوست داریم در نشست خبری آن سئوالات جدی و نکات دقیقی را بشنویم و درباره آنها گفتگو کنیم.

این در حالی است که مدیر جلسه چندین بار از خبرنگاران درخواست کرد که سئوالات خود را مطرح کنند اما هیچ یک از خبرنگاران برای سئوال از عوامل فیلم پشت میکروفون حاضر نشدند.

گفتنی است فیلم سینمایی عادت نمی کنیم به کارگردانی ابراهیم ابراهیمیان، تهیه کنندگی پیمان جعفری و بازی هدیه تهرانی، ساره بیات، محمدرضا فروتن، حمیدرضا آذرنگ و... شب گذشته در سالن اصلی برج میلاد به نمایش درآمد.