از امروز در برنامههاي نمايشي شبكههاي تلويزيوني ديگر نه خبري از عشقهاي هوسآلود است و نه مثلثهاي عشقي! علاقهمندان به تماشاي مردان نيمه برهنه هم بايد قيد تماشاي چنين تصاويري را در شبكههاي صدا و سيما بزنند.

آنها هم که پیگیر تماشای برنامه‌هایی بودند که «رواج‌دهنده عادی‌سازی روابط محرم و نامحرم» بود و در آن «حریم‌های شرعی» شکسته می‌شد، باید بروند پی کارشان! صدا و سیما دیگر قرار نیست در برنامه‌های نمایشی‌اش «اختلاط بی‌مورد زن و مرد را در عروسی، میهمانی خانوادگی و فضاهای کاری» به تصویر بکشد.

این ممنوعیت‌ها بخشی از دستورالعمل‌های صادر شده برای اداره تشکیلات تلویزیون در سال ۱۳۵۸ نیست بلکه دستور‌العملی است که روز گذشته از سوی «علی‌دارابی» معاون سیما خطاب به مدیران شبکه‌ها صادر شد تا از این پس فضای برنامه‌های سیما «سالم‌تر» شود.

تلویزیون تازه از زیر بار انتقادهای مربوط به برنامه‌های ماه رمضان ۹۰ بیرون آمده و حالا به نظر می‌رسد صدور این بخشنامه بیشتر یک «فرار رو به جلو» برای رهایی از انتقادهایی است که بعد از روی کار آمدن تیم جدید معاونت به این سازمان صورت گرفته است.
صدور چنین بخشنامه‌ای و ذکر چنین مواردی در آن به معنی این است که تا پیش از این چنین مواردی در شبکه‌های صدا و سیما تولید و پخش می‌شده و حالا می‌خواهند جلوی این کار را بگیرند.
این بخشنامه نکته جالب‌تری هم دارد و آن این است که برای اولین بار در چند سال گذشته، چنین بخشنامه‌ای رسانه‌ای می‌شود که مطالب مطرح در آن در حیطه وظایف «شورای نظارت بر صدا و سیما» است؛ شورایی که رئیس آن «حسین مظفر» به خبرنگار «جوان» می‌گوید: «تمام مواردی که در این بخشنامه ذکر شده مو‌به‌مو مواردی است که ما سال‌ها به مدیران تلویزیون در قالب‌های مختلفی همچون نامه، تذکر شفاهی، تذکر کتبی و… گوشزد می‌کردیم ولی متأسفانه گوش مدیران تلویزیون به این حرف‌ها بدهکار نبود. حالا چه شده که بعد از این همه مدت به این ضرروت رسیدند که باید برای این موارد بخشنامه و اطلاعیه صادر کنند، من نمی‌دانم.» ‌
وضعیت دوگانه صدا و سیما
مظفر امیدوار است مدیران تلویزیون از این به بعد نظارت بیشتری بر تولیدات و پخش برنامه‌های تلویزیون داشته باشند و از برنامه‌سازانی که امتحانشان را در این زمینه پس داده‌اند برای ساخت برنامه‌ها استفاده کنند.
به نظر می‌رسد در حال حاضر صدا و سیما با یک وضعیت دو‌گانه مواجه شده است؛ از یک طرف می‌خواهد نظر عموم مخاطبان را جلب کند و از طرف دیگر فشار‌های سازمان‌های نظارتی و ضوابط قانونی و اسلامی را رعایت کند.
دکتر «سیما فردوسی» روانشناس و کارشناس رسانه در‌خصوص تأثیر‌پذیری رسانه از خواسته‌های مخاطبان به خبرنگار ما می‌گوید: «هر جامعه‌ای مسائل خاص خودش را دارد و از جایی که رسانه نقش آموزشی در کشور ما دارد و به تلویزیون به عنوان یک رسانه آموزشی نگاه می‌کنند باید از یک‌سری بی‌پروایی‌ها و نشان دادن یک سری ناهنجاری‌ها در برنامه‌سازی جلوگیری شود.» ‌
این کارشناس برنامه‌های تلویزیونی با اشاره به این نکته که خیلی از انتقاداتی که به صدا و سیما می‌شود به دلیل این است که برنامه‌سازان و فیلمسازانی که در حال حاضر با تلویزیون کار می‌کنند، دانش و سواد بالایی ندارند، گفت: «متأسفانه خیلی از برنامه‌سازان به دلیل تقلید و تحت‌تأثیر قرار گرفتن از برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای فکر می‌کنند باید از هر ایده‌ای برای جذب مخاطب استفاده کنند».
این کارشناس ادامه داد: «مدیران صدا و سیما باید با تأمل و شناخت بیشتری با برنامه‌سازان و فیلمسازان همکاری کنند چون متأسفانه خیلی از این برنامه‌سازان هنوز جامعه و مردم خودشان را نمی‌شناسند. در پایان نکته قابل تأمل دیگر این است که اگر صدا و سیما منتقد عملکرد خود است پس چرا به برنامه‌سازان خود بعد از هر برنامه جایزه می‌دهد و چرا بعد از هر سریال این روند را باب کرده که به تمامی دست‌اندرکاران یک برنامه از نیروی خدماتی تا بازیگر دست چندم هم جایزه می‌دهد»؟!
آيا چنين دستورالعملهايي ميتواند بر كيفيت برنامهسازي تأثير بگذارد يا اينكه دور جديدي از محدوديتهاي بينتيجه را به دنبال خواهد داشت؟