به گزارش افکارنیوز،

وزیر بهداشت با بیان اینکه شرایط «عباس کیارستمی»، کارگردان و هنرمند برجسته کشور، رو به بهبودی است، گفت: به‌دنبال اقدامات درمانی انجام‌شده و شرایط جسمی کیارستمی، او تا ١٠ روز دیگر ترخیص می‌شود. هاشمی در حاشیه این عیادت درباره روند درمان این کارگردان گفت: آقای کیارستمی از نظر گوارشی مشکلی پیدا کرده بودند و باید حتما جراحی می‌شدند و بعد از انجام جراحی دچار التهاب کیسه صفرا شده بودند.

 

البته چنین چیزی گاهی اوقات پیش می‌آید و ممکن است هیچ ربطی هم به جراحی نداشته باشد. وی افزود: بعد از آن کیسه صفرای کیارستمی عمل شد و دچار عفونت شده بودند و این عفونت وارد خون وی شده بود. همین موضوع شرایطشان را حاد کرده بود و زمانی که در ١٣ فروردین‌ماه از این کارگردان عیادت کردیم، شرایطشان بحرانی بود. هاشمی درباره عیادت خود در ١٣ فروردین‌ماه امسال از کیارستمی گفت: در سیزدهم فروردین آقای جنتی با من تماس گرفتند و من هم بعد از آن برای عیادت از آقای کیارستمی آمدم. البته همکارانمان از قبل در جریان موضوع بودند و دانشگاه علوم پزشکی ایران و دکتر گویا، مدیرکل بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت که متخصص عفونی هستند، کارهایشان را پیگیری می‌کردند. بعد از آن هم تیمی از همکاران ما در بیمارستان جم و تعدادی از همکارانمان مانند دکتر ظفرقندی، دکتر فاضل، دکتر حریرچی، دکتر نجفی، دکتر استقامتی و دکتر حدادی که در بیمارستان‌های تهران مشغولند با هم هم‌فکری کردند. وی گفت: خوشحالیم که شرایط آقای کیارستمی رو به بهبودی است، توجه به شرایط آقای کیارستمی وظیفه ما بوده و هست و خدا را شکر می‌کنیم که شرایطشان رو به بهبودی است. براین‌اساس امیدواریم در روزهای آینده بتوانند بیمارستان را ترک کنند. وزیر بهداشت درباره آخرین وضعیت جسمانی این کارگردان کشورمان گفت: درحال‌حاضر وضعیتشان خوب و تبشان قطع شده است.

 

وضعیت کلیه او هم خوب است و شرایط تغذیه‌ای وی به وضع عادی بازگشته، البته طبعا بیماری که چند نوبت مورد عمل جراحی قرار گرفته و عمل‌های سنگینی را در این سن تحمل کرده است، دوره نقاهتش چندماهه خواهد بود. اما با شرایطی که از آقای کیارستمی، خانواده، فرزند و برادرشان می‌بینیم مطمئنیم که به خدمات هنری و فعالیت‌های عادی‌شان بازمی‌گردند و ظرف ١٠ روز آینده ترخیص می‌شوند.

هاشمی در پاسخ به سؤالی درباره برخی شایعات مطرح‌شده مبنی‌بر قصور پزشکی در روند درمانی کیارستمی گفت: برای بخش پزشکی همیشه حاشیه بوده و حتی برنامه‌ای با عنوان حاشیه‌های پزشکی نیز وجود دارد، اما به‌نظر من خیلی نباید به آنها توجه کرد. آنچه که من به‌ویژه در سال جدید از رؤسای دانشگاه‌ها و همکارانم خواسته‌ام، تلاش بیشتر و بی‌توجهی به حاشیه‌هاست؛ چراکه اگر ما از متن یعنی مردم غافل شویم، در حاشیه هیچ آبی برای مردم گرم نخواهد شد. وی افزود: بنابراین بهتر است به حاشیه‌ها توجه نکنیم. درحال‌حاضر هرکسی گمانه‌زنی می‌کند، اما این گمانه‌زنی‌ها در حوزه سلامت کار خوبی نیست. وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی‌بر اینکه آیا عیادتتان از کیارستمی به دلیل حاشیه‌هایی بوده که در این زمینه مطرح شده، گفت: خیر عیادت من به دلیل حاشیه‌ها نبوده است، بلکه کیارستمی یکی از سرمایه‌های ملی ما در حوزه هنری محسوب می‌شود و وظیفه همه ماست که نسبت به همه سرمایه‌هایمان حساسیت بیشتری داشته باشیم. وی تأکید کرد: البته این به‌معنای بی‌توجهی به بقیه مردم نیست، اما به نظر می‌رسد که وظیفه حکومت است تا همان‌طور که به افتخاراتی که این افراد در عرصه داخلی و بین‌المللی به بروز و ظهور می‌رسانند توجه می‌کند، به زندگی‌شان نیز توجه کند و البته این موضوع باید برای همه مردم وجود داشته باشد.