یک منتقد و کارشناس سینما با اشاره به اهمیت حضور فیلمهای ایران در رقابتهای جهانی یادآور شد نباید برای اسکار مقام خدایی قائل شد.

اکبر نبوی در گفت‌وگو با خبرآنلاین، درباره معرفی فیلم ایرانی به آکادمی اسکار اظهار داشت: «از نظر منطقی و عقلانی حضور سینمای ایران در همه رخدادها و جشنواره‌های خارج از کشور مسئله‌ای بسیار مهم و قابل دفاع است، اما به نظر می‌رسد چند سالی است برای فرستادن فیلم به اسکار دچار یک سوء‌تفاهم جدی شده‌ایم.»

او ادامه داد: «در نگاه خانواده سینما و مدیریت سینمایی، ملاک نگرش و ارزیابی و داوری نظام استودیو(هالیوود) آن‌قدر مرتبه پیدا کرده که برای جلب نظر آن به صورت هم چنگ‌ می‌اندازم. گویا در نزد این دوستان هالیوود مقام خدایی پیدا کرده و رفتن فیلم به محضر این خدا و یا گزینش از سوی این خدای فرضی اتفاقی ویژه است.»

او با اشاره به جوسازی‌های مربوط حضور سینمای ایران در اسکار ۸۴، به نظرسنجی صورت گرفته در خبرآنلاین اشاره کرد و گفت: «جوسازی بی‌مورد، یار جمع کردن‌های عجیب و غریب و زیر پای هم خالی کردن‌ها، رفتارهایی است که می‌بینیم در حاشیه انتخاب فیلم برای معرفی به اسکار در کشور اتفاق می‌افتد. یکی از همین رفتارهای نادرست را خبرآنلاین با نظرسنجی‌اش در مورد اسکار انجام داد.»

نبوی اظهار داشت: «وقتی خبرآنلاین اسم چند فیلم را می‌برد و از خوانندگان می‌خواهد در مورد آن قضاوت کنند، شرایطی ناعادلانه به وجود آورده؛ زیرا از میان چهار فیلم «جدایی نادر از سیمین»، «آلزایمر»، «اینجا بدون من» و «یه حبه قند» دو فیلم اکران نشده بودند. خبرآنلاین این نظرسنجی را برای مخاطبان عام خود انجام داده و نه مخاطبان خاص که علی‌القاعده می‌توان تصور کرد هر چهار فیلم را در جشنواره سال گذشته فجر دیده‌اند و از آنجا مخاطبان عام فیلم‌های اکران نشده را ندیده‌اند و بیشترین شانس متوجه «جدایی نادر از سیمین» می‌شود. این نوع نظرسنجی نشان می‌دهد خبرآنلاین قصد داشته از «جدایی نادر از سیمین» حمایت کند و تلاش کرده این خواسته خود را از زبان مخاطبان مطرح کند.»

این منتقد فیلم اظهار داشت: «تکلیف ما در مورد اسکار باید روشن شود. یا اسکار خدای سینما شده یا رخداد مهمی است که اهمیت آن معلوم است. ما باید مراقب صمیمیت و دوستی موجود در سینما که موجب تعالی آن می‌شود، باشیم و بدانیم رفتن فیلم به اسکار باید پیوندهای سینما را تقویت کند.»

او گفت: «رفتارهایی که در مورد معرفی فیلم به اسکار صورت می‌گیرد نشان می‌دهد آنقدر تابع هیجانات رفیق‌بازانه و گروهی هستیم که منطق را فراموش کرده‌ایم. من برای سینمایی که این‌قدر تابع منافع حزبی و گروهی است نگرانم.»

نبوی اظهار داشت: «نبود درک نسبت به مقام شایسته سینما و نبود توجه نسبت به منافع کلان در کنار بیماری نگرش‌های نادرست به منافع آنی و امروز، نشانگر وجود بیماری خطرناک قبیله‌گرایی و رفیق‌بازی در حوزه فرهنگ و هنر و به خصوص سینماست.»

این کارشناس سینما وضعیت ایران را در اسکار ۸۴ چنین ارزیابی کرد: «امسال شرایط خیلی خاص‌تری به وجود آمده است. بخشی به هم‌آورد سیاسی و غیرفرهنگی میان فیلم مبتذل «اخراجی‌ها ۳» و «جدایی نادر از سیمین» که از زمان اکران آن‌ها به وجود آمده، بازمی‌گردد. هنوز عواطف کسانی که به نوعی درگیر فیلم «جدایی نادر از سیمین» بودند خودش را به شکلی نشان می‌دهد و رفتن این فیلم به اسکار می‌‌تواند موفقیت دیگری برای این گروه به وجود آورد.»

او گفت: ما باید از این مسئله خوشحال شویم که فیلمی شایسته به عنوان نماینده کشورمان به اسکار معرفی شود و ظرفیت مناسب فرهنگی و هنری داشته باشد. هدف جدی برای ما باید این باشد که فیلم فرهنگی خوبی به اسکار برود و اینکه عنوان کدام اثر مطرح خواهد شد باید در اولویتهای بعدی قرار بگیرد. یادمان باشد برای اسکار مقام خدایی قائل نشویم. برای رفتن فیلم به اسکار قرار نیست حیثیت فرهنگی را به چالش بکشیم و مودت را به دشمنی تبدیل کنیم.