به گزارش افکارنیوز،

داوود رشیدی هنرمند فقید کشورمان صبح امروز بر اثر سکته قلبی در گذشت. هنرمندان و مسئولان فرهنگی کشور در پی درگذشت این هنرمند پیشکسوت کشورمان پیام تسلیتی منتشر کرده اند که در ادامه آن را مشاهده می‌کنید:

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

وی طی تماس تلفنی با خانواده ایشان ضمن ابراز ناراحتی به جهت از دست دادن یکی از بهترین هنرمندان پرتوان با دانش و خوش ذوق کشور، برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسالت داشت.

حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی

بسمه تعالی

بر زمینی که نشان کف پای تو بود   

سال‌ها سجده صاحبنظران خواهد بود

چه غم انگیز است غروب ستاره‌ای درخشان از آسمان فرهنگ و هنر ایران. و چه دردناک است خداحافظی با مردی فرهیخته و مهربان. چهره آرام و دلشینی که می‌ماند برای همیشه در خاطره تاریخی یک ملت. او همیشگی است چون از جنس بودن است  و روشنایی.  از این پس هر جا نور هست، هر جا روشنایی و ستاره هست می‌توان از او سراغ گرفت. در باغ و  بوستان هنر ایران، در لابلای شقایق‌ها آنجا که به احترام بالا می‌رود پرچم سینمای ایران، داوود رشیدی را می‌شود دوباره دیدار کرد. در قله‌ها، در سینه‌های مالامال از عشق و إیمان، آنجا که سخن می رانیم از اراده، خوباوری، اعتماد و گفته می‌شود  واژه زیبای پدر، همسر، خانواده، و إنسان داوود رشیدی هست. باغبان پیر گلشن رازهای ناب انسانی از میانمان رفت. اما او هست و همیشه خواهد ماند در خاطرمان.

این غروب غم انگیز را تسلیت می گویم از صمیم قلبم به همسر بی مانندش  بانو احترام برومند، فرزندان داغدارش، جامعه سینما و تئاتر و همه مردم ایران»

علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

انالله و انا الیه راجعون

با کمال تأسف و تأثر جامعه هنری ایران  داغ دار هنرمند توانای عرصه تئاتر خود گردید.

استاد داوود رشیدی هنرمند فرهیخته و توانای عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون در پی بیماری دار فانی را وداع گفت و خیل عظیم علاقه‌مندان و هنردوستان خود را به سوگ نشاند.

کارنامه درخشان فعالیت‌های هنری ایشان به تنهایی گویای نبوغ هنری و توانایی بالای ایشان در عرصه هنر است و این آثار همیشه نام و یاد او را در تاریخ فرهنگ و هنر این مرز و بوم زنده نگه خواهد داشت.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به جامعه هنری کشور و عموم علاقه‌مندان استاد، از خداوند بزرگ برای روح بلند آن مرحوم آمرزش و آرامش و برای بازماندگان به ویژه خانواده معظم و  همسر هنرمندشان سرکار خانم احترام برومند و فرزند هنرمند ایشان سرکار خانم لیلی رشیدی صبر و شکیبایی مسألت دارم.»

عزت الله انتظامی

من ارادت زیادی به او داشتم. او یکی از بهترین همکاران من بود که همکاری نزدیک با او داشتم، متاسفانه زود ما را ترک کرد.

داود رشیدی اطلاعات بسیاری داشت. زبان فرانسه را هم به خوبی بلد بود، شخصیتی داشت که با همه کنار می آمد و درصدد رفع مشکلات دیگران برمی آمد. برای خانواده و دختر او آرزوی صبر دارم.

او یکی از عزیزترین همکاران من بود، وقتی خبر فوت او را شنیدم بسیار غمگین شدم، او یکی از افرادی بود که من با او زندگی کردم و دوستی زیادی با او داشتم.

ما ناگهان او را از دست دادیم، پیدا کردن چنین دوستی در این زمانه دیگر ممکن نیست امیدوارم غم آخر همه دوستان و هنردوستان این کشور باشد.

جمشید مشایخی

این ضایعه را به همسر داوود رشیدی، فرزندان او و جامعه هنری تسلیت می‌گویم. می‌دانم که همسر او خانم برومند بسیار عاشقانه او را دوست داشت و برای او زحمت زیادی کشید. امیدوارم بتواند این ضایعه بزرگ را تحمل کند.

من و داوود رشیدی از سال 1339 که او در اداره هنرهای دراماتیک استخدام شده بود با هم آشنا شدیم. او در آن زمان می‌خواست نمایش «ایوانف» را روی صحنه ببرد و پیشنهاد بازی در نقش اول آن را به من داد، اما با توجه به اینکه من «ایوانف» را نمی‌شناختم ترسیدم که نتوانم آن را به خوبی اجرا کنم. در آن زمان داوود فکر کرد که عده‌ای من را تحریک کرده‌اند تا با او کار نکنم، اما بعد از مدتی یک اثر دیگر را می‌خواست روی صحنه ببرد، در آن زمان یکی از دوستان گفته بود این نقش مناسب جمشید مشایخی است، اما داوود گفت جمشید نقش اول ایوانف را نپذیرفته است چطور این نقش را بپذیرد؟ اما من آن نقش را پذیرفتم و او متوجه شد که هیچ مشکلی در میان نیست.

ما در آثار زیادی با یکدیگر همکاری داشتیم ولی از زمانی که گروه‌بندی‌های سینمایی و تلویزیونی ایجاد شد، همکاری ما کم شد.

داوود یک فرد شوخ و بذله‌گو بود به طوری که وقتی با او همکاری می‌کردم، بسیار لذت می‌بردم. ما در آثار علی حاتمی به خصوص «هزاردستان» مدت زیادی را کنار یکدیگر بودیم. هنگامی که خبر فوت او را شنیدم حالم بسیار بد شد. جالب اینجاست که حدود چهار ماه پیش یکی از جوانان می‌خواست فیلمی بسازد که از من، داوود رشیدی و علی نصیریان دعوت کرد، اما با توجه به اینکه می‌دانستم داوود رشیدی قادر به انجام این کار نیست، به آن جوان گفتم که فکر نکنم داوود بتواند در این پروژه حضور پیدا کند. با این وجود به همسر داوود رشیدی زنگ زدم و از او پرسیدم که آیا او می‌تواند یا خیر؟ که خانم برومند به من گفت داوود با توجه به وضعیت جسمانی خود، قادر به ایفای نقش نیست.

فوت داوود رشیدی من را به شدت متأثر کرده است. این ضایعه را به تمامی هنردوستان تسلیت می‌گویم.

خانه سینما

«با نهایت تاثر و تاسف، اعلام می کنیم هنرمند نازنین و دوست داشتنی میهن مان، استاد داود رشیدی بازیگر ارزشمند و پیشکسوت سینمای ایران دارفانی را وداع گفت.

هیات مدیره و مدیرعامل خانه سینما در کنار تمامی اعضای جامعه اصناف سینمای ایران ضمن آرزوی شکیبایی برای خانواده هنرمند و ارجمند ایشان بانو احترام برومند و سرکار خانم لیلی رشیدی، این مصیبت بزرگ را به سینمای کشور تسلیت می گوید.»

علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی

«داود رشیدی متعلق به نسلی است که به هنر بازیگری شأن اَکادمیک بخشید. ایفای نقش‌های ماندگار به سینمای نوپای ایران، اعتلایی دیگر داد و مخاطبان را با دنیای متفاوتی از نقش اَفرینی مواجه ساخت و نسلی به تماشای هنرمندیِ او قد کشید.

ضمن عرض تسلیت به خانواده بزرگ سینمای ایران و همسر و فرزندان هنرمندش، برای آن مرحوم از درگاه خداوند علو درجات را مسالت می‌نماید.»

پیام تسلیت کانون کارگردانان

در پیامی که کانون کارگردانان سینمای ایران فرستاده نیز آمده است: «کانون کارگردانان سینمای ایران درگذشت اسطوره بازیگری سینمای ایران استاد داود رشیدی را با خانواده ایشان وخانواده بزرگ سینما تسلیت می گوید. روحش شاد».

موزه سینما

«خبر کوچ اساتید فرهنگ و هنر تلخ است و با رفتن هر هنرمندی، بخش بزرگی از هنر این سرزمین به خاطره تبدیل و در نهایت برگی از دفتر تاریخ هنر ایران زمین می شود.

خبر درگذشت داود رشیدی هنرمند ارزنده تئاتر و سینما سخت و باور نکردنی است و متاسفانه باید پذیرفت که دُری گرانبها از هنر تئاتر و سینما از میان ما رفته است.

درگذشت داود رشیدی را به همسر، دختر و دیگر اعضای خانواده که در تمام لحظات بیماری این هنرمند فقید، او را تنها نگذاشتند تسلیت می گوییم.»

مرتضی میرباقری معاون سیمای رسانه ملی

«هوالباقی

با تأثر فراوان خبر در گذشت یکی از قدیمی ترین هنرمندان فاخر عرصه تئاتر، تلویزیون و سینما «استاد داوود رشیدی» را دریافت کردم. بی شک ایشان خالق یکی از تأثیرگذارترین و ماناترین آثار نمایشی در این سرزمین بوده است. ویژگی های بارز شخصیتی آن عزیز در وجه هنری ایشان به روشنی جلوه‌گر بود.

اینجانب فقدان آن استاد را خدمت همسر فداکار و خانواده هنرمند ایشان تسلیت عرض می کنم و امیدوارم جامعه شاهد پرورش هنرمندانی شایسته همچون او باشد»