به گزارش افکارنیوز،

 در اقدامی قابل تامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت یازدهم «کانون منحله نویسندگان» را به رسمیت شناخت!

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تاریخ 17 شهریور 95 یعنی روز گذشته خبری روی خروجی خود با محوریت «شمس لنگرودی» قرار داد و او را از اعضای کانون نویسندگان ایران معرفی کرد.

این در حالی است که این کانون به شدت از سازمان تروریستی منافقین و گروهک‌های مارکسیستی افراطی حمایت می‌کرد، همچنان که شماری از اعضای آن نقش پررنگی در دامن زدن به آشوب‌های خیابانی و غائله گروهک‌ها در مناطق مرزی داشتند. آنها همچنان که حامی سازمان منافقین و فدائیان خلق در انتخابات مجلس بودند، در هفته‌های آخر قبل از ورود سازمان منافقین به فاز نظامی و تروریستی نیز از این سازمان جانبداری کردند.

همین رفتارها موجب اعلام انحلال کانون شد تا اینکه عطاءالله مهاجرانی - وزیر ارشاد متواری دولت اصلاحات- در سال 78 و به طور غیرقانونی اجازه فعالیت این گروهک شبه صنفی را داد.

با این حال، مهاجرانی اسفند سال 80 و در حالی که رئیس مرکز گفت‌وگوی تمدن‌ها بود، تصریح کرد: کانون نویسندگان غیرقانونی است و رسمیت ندارد.

پیش از این نیز سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا فعالیت این کانون منحله و غیرقانونی را در صورت پوست‌اندازی بلامانع دانسته بود. وی در این باره گفته بود: «کانون نویسندگان یک بحث تاریخی دارد که این بحث تاریخی اگرچه در دوره‌ای از تاریخ سیاسی کشور اهمیت داشته است، اما با توجه به این‌که امروز برخی از اعضای آن یا از دنیا رفته‌اند و یا در شرایطی هستند که دیگر حال و حوصله فعالیت ندارند، بنابراین طبعا می‌تواند پوست‌اندازی کند که هم به نفع کانون باشد و هم به نفع نویسندگان آن.»

* سخنگوی قوه قضائیه: فعالیت مجدد کانون نویسندگان با برخورد دادستانی همراه می‌شود

با این حال سخنگوی قوه قضائیه به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت: اگر در زمانی که برای محدودیت ایجاد شده، مجدداً فعالیت کنند، دادستان با آنان برخورد می‌کند.

وی ادامه داد: در پاره‌ای از موارد قاضی زمان تعیین می‌کند که در این مدت تعیین شده نمی‌تواند فعالیتی داشته باشد، من نمی‌دانم در این مورد بخصوص زمانی تعیین شده یا نه، اما در صورتی که این کانون بطور کلی منحل شده باشد، دیگر نمی‌تواند تحت آن عنوان فعالیت کند.

 این سلسله اظهارات وقتی به وقوع پیوست که این کانون در شهریور سال 93 به صورت آزادنه اقدام به تشکیل مجموع کرد و هیات رییسه خود را نیز انتخاب کرد در حالی که عملا منحله و غیرقانونی محسوب می‌شود.

حال مشخص نیست متولیان معاونت فرهنگی و موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران چگونه اقدام به برپایی جشن امضا برای این شمس‌ لنگرودی می‌کنند که در فتنه 88 با اشعار خود از فتنه‌گران حمایت می‌کرد و هم‌اکنون سایت وزارت ارشاد با افتخار این مراسم را اطلاع‌رسانی می‌کند.