به گزارش افکارنیوز،

 تلویزیون به رسم همه ساله در ایام مناسبتی مثل محرم،‌ نوروز و ماه رمضان سریال و برنامه‌های مناسبتی را روانه آنتن می‌کند. امسال نیز در این ایام که با هفته نیروی انتظامی متقارن شده است،‌ سه مینی سریال از شبکه‌های مختلف سیما پخش می‌شود که تا این لحظه شبکه پخش کننده یکی از این آثار به طور قطعی مشخص شده است و دو سریال دیگر معلوم نیست که از کدام شبکه سراسری بروی آنتن رسانه ملی خواهند رفت. تا به این لحظه فقط زمان دقیق پخش دو سریال مشخص شده است. «گشت ویژه» که از 10 مهرماه هر شب از شبکه یک سیما پخش می‌شود و «نفس شیرین» نیز دهه دوم ماه محرم را به خود اختصاص خواهد داد. غیر از گشت ویژه شبکه پخش کننده دو سریال دیگر قطعی نشده است و به احتمال فراوان طی روزهای آینده اعلام خواهد شد.

**«گشت ویژه» روایتی از پلیس یگان ویژه با رنگ و بوی ماه محرم

سریال پلیسی «گشت ویژه» در 13 قسمت 40 دقیقه‌ای به کارگردانی مهدی رحمانی و تهیه کنندگی سعید سعدی فعالیت‌های پلیس یگان ویژه را به تصویر می‌کشد. در این سریال سه پلیس یگان ویژه با بازی حمید گودرزی، شاهد احمدلو و پدرام شریفی در نقش پلیس‌های اصلی ایفای نقش می‌کنند و در هر قسمت یک بازیگر به عنوان مهمان در این سریال حاضر خواهد شد.

یکی از نکات جالب توجه در مورد این سریال نام سه کاراکتر اصلی و پلیس قصه است که عینا نام بازیگران نام گذاری شده است. حمید گودرزی در نقش سروان حمید، شاه احمدلو سروان شاهد و پدرام شریفی سروان پدرام را بازی می‌کنند.

حمید گودرزی و شاهد احمدلو از پلیس‌های اصلی این سریال هستند که برای اولین بار در نقش پلیس ظاهر شده‌اند. گودرزی و احمدلو تا به حال تجربه حضور در آثار ملودرام و کمدی را در کارنامه کاری‌شان داشتند و «گشت ویژه» برای آنها تجربه متفاوتی به شمار خواهد آمد. گودرزی در روزهای ابتدایی بازی خود در نقش سروان حمید در صفحه شخصی‌اش با گذاشتن عکسی از خود حین بازی نوشته بود: در مسیر وظیفه!

به مناسبت تقارن با دهه اول محرم،‌ چندین سکانس از این ایام و هیئت‌های عزاداری در این سریال دیده می‌شود و سریال از 10 مهرماه هر شب روانه آنتن شبکه یک سیما خواهد شد.

موضوع سریال «گشت ویژه» درباره ماجراهای یک تیم پلیس است که با مسائل و جرائم انتظامی مختلفی روبرو می‌شوند. این تیم متشکل از نیروهای زبده و ورزیده است که در چالش با پرونده‌های پلیسی به رویارویی و حل و فصل آنها می‌پردازند. ضبط این سریال تا 10 مهرماه ادامه دارد و تدوین و صداگذاری نیز به صورت همزمان با تولید انجام شده است و ساخت موسیقی بر عهده بابک میرزا خانی خواهد بود.

در این سریال اپیزودیک بازیگرانی چون حمید گودرزی، شاهد احمدلو، محمود پاک نیت، پدرام شریفی،امیر کاظمی، داریوش اسدزاده، آزیتا لاچینی، طوفان مهردادیان، مهرداد فلاحتگر، حسین سلیمانی، سوگل طهماسبی و ... بازی می‌کنند.

** «نفس شیرین»؛ سوژه قدیمی که در اجرا متفاوت شده است

سریال «نفس شیرین» به کارگردانی سیامک خواجه وند و تهیه کنندگی کیان بابائیان در 13 قسمت توسط محمود اصلانی به نگارش درآمده است و در نیمه دوم محرم توسط یکی از شبکه‌های سراسری پخش می‌شود.

حلقه سبز، کشیک قلب و چندین سریال دیگر تا به حال در بیان موضوع اهدای عضو تا به حال تولید و پخش شده‌اند، اما این امید می‌رود که «نفس شیرین» تفاوتی با سایر آثاری اینچنینی داشته باشد.

این سریال تاکنون در لوکیشن‌های شهرک فرهنگیان، میدان قزوین، بیمارستان رسول اکرم (ص) و ... ضبط شده است.

علیرضا جلالی تبار، نیما شاهرخ شاهی، فخرالدین صدیق شریف، کیمیا بابائیان، سارا منجزی، شهین تسلیمی، زهره حمیدی، مریم معصومی، فرشاد حسینی، آرمان صورتگر، کوروش معصومی، مهدی امینی خواه، کاظم افرندنیا، غزل کرمعلی، شادی محمدپور، شهرام آریا، پژواک ایمانی، مهوش وقاری و... از بازیگران این سریال مناسبتی هستند.

 موضوع این سریال درباره اهدای عضو است که در ماه محرم نیز اتفاق می‌افتد. این سریال برای آشنایی بیشتر مردم با اهدای عضو تولید می‌شود. وزارت بهداشت نیز تمایلی به ساخت این اثر داشت و در شرایطی که قرار بود در قالب فیلم ویدئویی تولید شود،‌ به دلیل بازخورد خوبی که از پخش تلویزیونی آن حاصل می‌شود تهیه کننده و مسئولین تصمیم گرفتند تا آن را به صورت مینی سریالی تولید کنند.

عوامل اصلی سریال «نفس شیرین» عبارتند از تهیه کننده: کیان بابائیان، کارگردان: سیامک خواجه وند، مجری طرح: حامد رضی، مشاور پروژه: داریوش بابائیان، مشاور پزشکی فیلمنامه: دکتر قبادی، نویسنده فیلمنامه اولیه: مصطفی امجدی، نویسنده سریال: محمود اصلانی. بازیگران: علیرضا جلالی تبار، نیما شاهرخ شاهی، فخرالدین صدیق شریف، کیمیا بابائیان، سارا منجزی، شهین تسلیمی، زهره حمیدی، مریم معصومی، فرشاد حسینی، آرمان صورتگر، کوروش معصومی، مهدی امینی خواه، کاظم افرندنیا، غزل کرمعلی، شادی محمدپور، شهرام آریا، پژواک ایمانی، مهوش وقاری و... .

** «علمدار» روایتی از فرزندان شهدای مدافع حرم

سریال «علمدار» به کارگردانی شهرزاد سالمی و جعفر موحد و تهیه کنندگی جعفر موحد و زهراجامی در 10 قسمت با موضوع «شهدای مدافع حرم» قرار است در دهه اول محرم از یکی از شبکه‌های سراسری پخش شود.

در این سریال بازیگرانی چون عنایت بخشی، حشمت آرمیده، سید جواد هاشمی، میرطاهر مظلومی، فلور نظری، مهران رجبی، گلناز خالصی، مینا نوروزی، مرتضی اکبری، محمود مقامی،‌عزت الله رمضانی فر،‌فرج الله گل سفیدی و ... به ایفای نقش می‌پردازند. همچین تعدادی از  هنرجویان کودک و نوجوان و بزرگسال در این سریال به ایفای نقش می‌پردازند.

شمال، آمل، لواسان و تهران از لوکیشن‌های اصلی این سریال است.

تا به حال بنا به محوریت این سریال، اثری تلویزیونی با مضمون شهدای مدافع حرم ساخته نشده است. هرچند در سینما فیلم «هنگامه» با این محتوا تولید شده است.

محور قصه «علمدار» درباره شهدای مدافع حرم و شروع سال تحصیلی است و در کنار آن قصه‌هایی مختلف روایت می‌شود. قهرمان‌های اصلی این سریال نوجوانانی هستند که با عشق به امام حسین (ع) و ائمه اطهار (ع) جای خالی پدران شهید مدافع حرم خود را پر کرده و درجهت برگزاری تعزیه در محرم تلاش می‌کنند تا پرچم پدرانشان را برافراشته نگه دارند.