به گزارش افکارنیوز،

فیلم های از جمله ناخدا خورشید، کاغذ بی خط، صادق کرده، پیش(برگ درخت خرما)، اربعین، ای ایران، تمرین آخر، آرامش در حضور دیگران، باد جن، موسیقی جنوب و ... از ساخته های ناصر تقوایی، از جمله آثار ماندگار سینمای ایران بودند که بخش هایی از آنها در این مراسم به نمایش درآمد.

دکتر حمیدرضا اردلان پژوهشگر و استاد دانشگاه هنر، دکتر 'خسرو نشان' تهیه کننده فیلم تعزیه ، پری صابری (بازیگر)، عاطفه رضوی (بازیگر) و (سعید حقیقی) بازیگر در این مراسم درباره ویژگی های شخصیتی و توان و خلاقیت بالا و نیاز سینما و جامعه ما به آثار ناصر تقوایی سخن گفتند.

از ویژگی این مراسم این بود که همه سینماگران به نوعی تمایل خود را به بازگشت مجدد ناصر تقوایی به سینما را نشان می دادند و در این میان حسن فتحی سینماگر مطرح کشور در مصاحبه هایی که با شبکه های تصویری داشت تاکید کرد که همه بزرگان سینما باید دست به دست هم بدهند و متفق القول از تقوایی بخواهند که بعد از 20 سال فاصله گرفتن از سینما دوباره به سینما بازگردد، بخاطر اینکه جایش در سینمای ما کاملا خالی است و این خسارتی بزرگ به سینمای به عنوان سرمایه ملی محسوب می شود.

آخرین سخنران این مراسم ناصر تقوایی بود که سخنانش با استقبال چشمگیر جمعیت انبوه حاضر در تالار موزه سینما روبرو شد.

در پایان این مراسم سه فیلم ' تمرین آخر' ، ' تعزیه ' و ' کشتی یونانی' ساخته ناصر تقوایی به نمایش گذاشته شد و حاضران به تماشای این فیلم ها نشستند.