به گزارش افکارنیوز،

در خبر روابط عمومی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی درباره این مراسم آمده است: صدای اسفندیار قره‌باغی دیگر این روزها با یک پدیده جهانی پیوند خورده است؛ پدیده‌ استکبارستیزی. این صدا واسطه و ‌حاملِ شاخص‌ترین قطعه موسیقایی ضداستکباریِ عصر ماست؛ همو که سرود جاودانه‌ «آمریکا ننگ به نیرنگ تو» را در موقعیتِ خاص سال ۱۳۵۹ خواند تا استکبارستیزان، حنجره‌ای رسا در مواجهه با شیطان بزرگ داشته باشند.

اینک و در آستانه سالگرد حماسه تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، کتاب خاطرات این چهره موسیقی انقلاب توسط دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی تولید شده و توسط نشر معارف منتشر و توزیع می‌شود تا گوشه‌ای از دنیای تجربه موسیقی در عصر انقلاب، رونمایی شود.

کتاب «متولد بهمن» از سری کتاب‌های تاریخ شفاهی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، حاصل ۲۰ ساعت گفت‌وگو با اسفندیار قره‌باغی است که همزمان با یوم‌الله ۱۳ آبان، در همایش تخصصی تاریخ شفاهی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در مشهد رونمایی می‌شود.

در این کتاب، فرازها و مقاطع مهمی از سرگذشت موسیقی ایران از سال‌های دهه ۴۰ و ۵۰ به این سو، در قالب خاطرات قره‌باغی مرور شده است‌.

یکی دیگر از فصل‌های مهم کتاب، بازخوانی رویدادها و تحرکات اهالی موسیقی، همزمان با روزها و شب‌های منتهی به بهمن ۵۷ را شامل می‌شود؛ اما درخشان‌ترین بخش کتاب آن‌جاست که اسفندیار قره‌باغی با ورود به مرکز موسیقی صداوسیما، همراه با جمعی از نامداران شعر و موسیقیِ آن روزگار، به خلق قطعات و آثاری مانند «امریکا ننگ به نیرنگ تو» و صدها اثر دست می‌زند و مخاطب با مرور خاطرات قره‌باغی،  تاریخ موسیقی انقلاب را نیز بازمی‌خواند.

مصاحبه، تحقیق و تدوین این کتاب را روح‌الله رشیدی برعهده داشته است.

چاپ اول کتاب «متولد بهمن» در ۲۴۰ صفحه، قطع رقعی و قیمت ۱۲ هزار تومان عرضه شده و علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب و دیگر آثار دفتر نشر معارف می‌‏توانند از طریق سایت پاتوق کتاب: ketabroom.ir یا دفتر مرکزی نشر معارف قم (۰۲۵۳۷۷۴۰۰۰۴) یا از طریق فروشگاه‌های پاتوق سراسر کشور اقدام کنند.