به گزارش افکارنیوز،

به مناسبت روز نوجوان علیرضا حاجیان‌زاده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با تعدادی از اعضای مراکز کاون استان تهران دیدار کرد. در این نشست مدیرعامل کانون  با طرح ایده‌های خود در مورد ویژگی‌های دوره نوجوانی در مورد دو موضوع «انتخاب» و «فضای مجازی» با اعضای نوجوان به گفت‌وگو پرداخت.

حاجیان‌زاده نوجوانی را دوره‌ای حساس دانست و این بازه‌ی سنی را نیازمند مراقبت‌هایی خواند. وی گفت از آن‌جا که این سن حد فاصل میان کودکی و بزرگ‌سالی است، از طرفی به دوران کودکی وصل است و از طرف دیگر دریچه‌ای به سوی بزرگ‌سالی است، هم باید ویژگی بزرگ‌سالی که مسوولیت‌پذیری، دارا بودن حق انتخاب، آزادی عمل و ... در این سنین تجربه شود و هم استفاده از تجربیات وهدایت‌های بزرگ‌ترها همراه نوجوانان باشد. بزرگ‌ترها باید نوجوانان را باور داشته باشند و در انتخاب و  مسوولیت دادن ضمن راهنمایی و هدایت، به آنان اعتماد کنند و نوجوانان هم باید به تجربیات بزرگ‌ترها احترام بگذارند و از راهنمایی‌های آنان استفاده کنند. ما در کانون برنامه‌های خود را این‌طور تنظیم کردیم و ویژگی‌هایی را برای مهارت‌آموزی و توانمندسازی شما  نوجوانان فراهم می‌کنیم تا شما در انتخاب آزادی عمل داشته در عین حال از توانمندی‌های مربیان هم بهره‌مند باشید.

مدیرعامل کانون در ادامه به فرصت‌ها و تهدیدهای دنیای مجازی اشاره کرد و استفاده‌ی درست از این امکان را مورد تأکید قرار داد وی ایجاد حد و مرز در استفاده از فضای مجازی، فرهنگ‌سازی، بالا بردن قدرت تفکر، ایجاد جذابیت‌های متنوع، تقویت اعتقاد دینی و خداباوری را نیز در این راستا مهم دانست.

در این جلسه نوجوانان نیز با بیان نظرات خود در موضوعات مطرح شده، با مدیرعامل کانون به گفت‌وگو پرداختند.

هم‌سویی علایق و توانمندی‌های هر شخص، ایجاد ارتباط منطقی بین اطلاعات و احساسات، بهره‌گیری از مشورت و تجربه‌ی دیگران و به روز رسانی دانسته‌ها به عنوان معیارهای انتخاب مطرح شد.

اعضای نوجوان در ادامه چالش‌های انتخاب درست را مورد بحث قرار دادند و در این خصوص مواردی از جمله تحمیل تجربیات دیگران بر نوجوانان، انتخاب احساسی، انتخاب عجولانه و برتری‌جویی را برشمردند.

اعضای نوجوان کانون استان تهران هم‌چنین با پرداختن به تعریف دنیای مجازی، فرصت‌ها و تهدیدهای آن را به بحث گذاشتند.

نوجوانان حاضر در این جلسه دنیای مجازی را فضایی بی حد و مرز دانستند که همه چیز در آن گنجانده شده است و خطوط قرمز آن مشخص نیست از این لحاظ شیوه‌ی استفاده از آن را مهم دانستند.

درعین حال اعضای نوجوان اظهار داشتند «باید فضاهای دیگری را برای خودمان ایجاد کنیم تا از آسیب‌های فضای مجازی به دور باشیم مثلا به طبیعت برویم و زندگی را جور دیگری تجربه می‌کنیم.»، «خوب است که کانون فعالیت مجازی را به صورت هدایت شده شروع کند، چون با این روش می‌تواند شیوه‌ی درستی از این دنیا را به ما یاد بدهد.»، «اگر ما از چیزی منع می‌شویم باید چیزی را جایگزین آن کنیم»، «با گروه‌های مجازی می‌توانید به خانواده‌های ما اطلاع‌رسانی کنید.»

در انتها محمود سلیمانی کاریزمه مدیرکل کانون استان تهران از میزان آگاهی این نوجوانان ابراز خرسندی کرد. وی گفت: ما امروز در جامعه با نوجوان‌هایی مواجه هستیم که از آگاهی کافی بهره‌مند هستند و این سبب خوشحالی است.