به گزارش افکارنیوز،

بیست و دومین جشنواره فیلم کلکته با حضور آمیتاب باچان و همسرش جایا باچان، شاهرخ خان، کاجول، سانجای دوت و پارینتی وپرا چهره‌های برجسته بالیوود شروع به کار کرد.

باچان ستاره بالیوود در این مراسم از حقوق زنان سخن گفت. او گفت: من دوباره اینجا هستم و امروز می‌خواهم درباره حقوق زنان صحبت کنم.

او در سخنرانی ۳۰ دقیقه‌ای خود از فیلم «پینک» یا «صورتی» یاد کرد که در همین زمینه ساخته شده است.

وی گفت تا سال ۲۰۲۰ میانگین سن هندی‌ها به ۲۹ سال می‌رسد و در حالی که هند ابرقدرت اقتصادی سال ۲۰۳۰ خواهد بود خیلی مهم است که بدانیم باید چگونه حقوق زنان را به رسمیت بشناسیم.

در همین مراسم شاهرخ خان که به سلطان بالیوود شناخته می شود در سخنرانی‌ای که به زبان بنگالی ارایه کرد توجه طرفدارانش را جلب کرد.

این مراسم با افتتاح بخش دوم موزه مادر خاتمه یافت. یک کتاب با عنوان «باریتون» متشکل از همه سخنرانی‌های باچان در طول دوره‌های مختلف برگزاری این جشنواره نیز در همین مراسم رونمایی شد.

امسال چین به عنوان کشوری انتخاب شده که به طور ویژه بدان پرداخته می‌شود و فیلم‌هایی از این کشور به نمایش درمی‌آیند. ۱۵۶ فیلم از ۶۵ کشور در این جشنواره نمایش داده خواهد شد.

چهارصدمین سال درگذشت ویلیام شکسپیر نیز با نمایش شماری از اقتباس‌های سینمایی از آثار او گرامی داشته می شود. اقتباس اورسون ولز از نمایشنامه «اتللو»، اقتباس رومن پولانسکی از «مکبث» و «هملت» و «شاه لیر» گریگوری کوزینتسف از جمله این فیلم‌ها هستند.

این جشنواره امسال ادای دینی خواهد کرد به عباس کیارستمی و آندره وایدا دو استاد بزرگ سینما که امسال درگذشتند. در این زمینه «باد ما را خواهد برد» به یاد عباس کیارستمی و «خاکسترها و الماس‌ها» به یاد آنده وایدا به نمایش درمی‌آید.

جشنواره بین‌المللی فیلم کلکته از ۱۱ تا ۱۸ نوامبر (۲۱ تا ۲۸ آبان) برگزار می‌شود.