به گزارش افکارنیوز،

محمد انجم‌شعاع معاون نظارت شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به اینکه اصلاحات صندوق توسعه مشارکتهای قرآنی به تصویب شورای توسعه فرهنگ قرآنی رسیده است و به زودی توسط محمدرضا مخبردزفولی رئیس شورای توسعه و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی جهت اجرا ابلاغ خواهد شد، گفت: پس از این ابلاغ، آماده دریافت تخصیص اول بودجه اجرای منشور توسعه فعالیتهای قرآنی در سال 1395 به مبلغ 50 میلیارد تومان هستیم. 

وی با اشاره به اینکه این تخصیص از سه ماه پیش صادر شده و مبلغ آن در اختیار خزانه قرار گرفته است، افزود: مشکلات حقوقی که در صندوق توسعه مشارکتهای قرآنی وجود داشت مانع از موافقت رئیس محترم شورای توسعه فرهنگ قرآنی برای دریافت بودجه امسال شده بود که با رفع این موانع به زودی این مبلغ به صندوق واریز خواهد شد. 

معاون نظارت شورای توسعه فرهنگ قرآنی، تخصیص دوم بودجه قرآنی سال 1395 را منوط به هزینه‌کرد و ارائه گزارش تخصیص اول دانست و گفت: این از قوانین بودجه‌ای دولت است. 

انجم‌شعاع با اشاره به اینکه از سال 91 تا 94 بودجه‌های قرآنی یا به کل پرداخت نشده و یا فقط بخش کمی از آن پرداخت شده است، تصریح کرد: انتظار داشتیم با توجه به این شرایط، دولت محترم بودجه 200 میلیاردی را دو برابر پرداخت کند نه اینکه آن را در لایحه بودجه 96 به 100 میلیارد تومان تقلیل دهد. 

وی با اشاره به اینکه بهترین وضعیت بودجه قرآنی با 200 میلیارد تومان در سال 90 تجربه شد، گفت: در سال 91 منشور هیچ بودجه‌ای دریافت نکرد، سال 92 کمتر از 10 درصد و به میزان 25 میلیارد تومان دریافت کردیم. سال 93 نیز 87 میلیارد و 300 میلیون تومان برای اجرای منشور پرداخت شد و در سال 94 متاثر از نگاه دولت به موضوع تحریمها بخش عمده بودجه قرآنی دستگاه‌ها به میزان 53 درصد پرداخت نشد و منشور هم با توجه به مشکلات حقوقی که صندوق توسعه مشارکتهای قرآنی داشت فقط توانست 10 درصد از بودجه را جذب کند و در صورتی که مشکلات صندوق حل می‌شد تا جذب 50 درصد از بودجه ممکن بود.