به گزارش افکارنیوز،
 امین حیایی نخستین بار بازی در سریال روزگار جوانی وارد عرصه بازیگری شد و تنها یک سال بعد با فیلم دستهای آلوده به یکی از ستاره های سینمای ایران مبدل شد. 
 
امین حیایی ۱۹ خرداد سال ۱۳۴۹ در قیطریه تهران متولد شد. امین مادرش معلم است و پدرش شغل آزاد دارد و فرزند بزرگ خانواده است. همسر او نیلوفر خوش خلق که او نیز بازیگر است و دارای یک پسر به نام دارا حیایی می‌باشد.
 
 امین حیایی
 
 

وی در دوران تحصیل به فعالیت در تئاتر پرداخت و پس از گرفتن دیپلم، ضمن خدمت سربازی در مرکز هنرهای نمایشی عقیدتی - سیاسی نیروی هوایی فعالیتش را آغاز کرد. 
 
وی در سال 1370 بازیگر یک تئاتر کودکان به کارگردانی ثریا قاسمی بود و در پانزدهمین جشنواره فیلم فجر نامزد دریافت جایزه بازیگر نقش دوم برای فیلم براده‌های خورشید شد. 

 
 امین حیایی
 
 

حیایی خیلی تلاش کرد تا بتواند به عنوان بازیگر نقش اول در فیلم‌های سینمایی بازی کند. در اولین نقش آفرینی‌اش به عنوان بازیگر نقش اول در فیلم سیب سرخ حوا چندان موفق نبود. 
 
در سال 1381، 6 فیلم با بازی او در سینماهای تهران به روی پرده رفت که برای خود رکوردی محسوب می‌شود. 

 
 امین حیایی
 
 

بازی‌های متفاوت او در سال 1382 و 1383 نام او را به عنوان یک بازیگر توانا سر زبان‌ها انداخت تا جایی که او به عنوان یکی از دو بازیگر برگزیده سال برای بازی در فیلم دختر ایرونی از جشن سالیانه ماهنامه دنیای تصویر تندیس حافظ دریافت کرد. 
 
برخی از آثار هنری امین حیایی: 
 
    زن‌ها فرشته‌اند، 1387 
    چه کسی امیر را کشت؟، 1385 
    اخراجی‌ها، 1385 
    مهمان، ۱۳۸۵ 
    شام عروسی، ۱۳۸۴ 
    کما، ۱۳۸۲ 
    تب، ۱۳۸۲ 
    زیر آواز باران، ۱۳۸۱ 
    عروس خوش قدم، ۱۳۸۱ 
    رز زرد، ۱۳۸۱ 
    اثیری، ۱۳۸۰ 
    مزاحم، ۱۳۸۰ 
    مانی و ندا، ۱۳۸۰ 
    همسایه‌ها، ۱۳۷۹ 
    مونس، ۱۳۷۸ 
    علف‌های هرز، ۱۳۷۸ 
    سیب سرخ حوا، ۱۳۷۸ 
    دست‌های آلوده، ۱۳۷۸ 
    روزگار جوانی، ۱۳۷۷