به گزارش افکارنیوز،

سیدمحمدمهدی توسلی سردبیر پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی از آغاز به کار صفحه «استان‌ها» در این پایگاه خبر داد و گفت: صفحه «استان‌ها» به بررسی و واکاوی تاریخ انقلاب اسلامی در استان‌ها٬ شهرها و روستاهای کشور می‌پردازد.

وی با اشاره به کتب تاریخ منطقه‌ای مرکز اسناد انقلاب اسلامی اظهار داشت: مرکز اسناد انقلاب اسلامی با توجه به رسالتی که برای حفاظت از حدود و ثغور تاریخ انقلاب اسلامی دارد٬تحرکات استان‌ها٬ شهرها و روستاهای کشور در دوران مبارزه با رژیم پهلوی بررسی کرده است و تاکنون نقش 28 استان در پیروزی انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شده و کتب مربوط به نقش سایر استان‌‌ها در پیروزی انقلاب اسلامی نیز توسط پژوهشگران در دست تألیف است.

سردبیر پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی افزود: پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی با بهره‌گیری از این کتب٬ اسناد منتشر نشده و خاطرات انقلابیون در استان‌های مختلف به واکاوی و بررسی نقش مردم سراسر کشور در پیروزی انقلاب اسلامی می‌پردازد.

توسلی با بیان اینکه پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی از ظرفیت پژوهشگران بومی نیز در استان‌های کشور برای تأمین محتوای صفحه «استان‌ها» استفاده می‌کند تصریح کرد: تاکنون در 15 استان کشور توانستیم پژوهشگران را شناسایی کنیم و از ظرفیت آنها برای تألیف مقالات پژوهشی٬ تاریخ شفاهی و مصاحبه‌ها استفاده کنیم؛ به یاری خدا تا پایان سال نیز کادر خود را در سراسر کشور تأمین خواهیم کرد.

سردبیر پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش برخی جریان‌ها برای تحریف تاریخ انقلاب اسلامی در استان‌های کشور اظهار داشت: با توجه به اینکه بررسی نقش استان‌ها٬ شهرها و روستاها به طور جدی در رسانه‌ها منعکس نشده بود٬ برخی از جریانات سیاسی و حتی معاندین انقلاب اسلامی از این خلأ سوءاستفاده کردند و سعی داشتند نقش مردم در پیروزی انقلاب اسلامی در سراسر کشور تحریف کنند.

وی افزود: به عنوان مثال در سال‌های گذشته برخی سعی داشتند نقش روستائیان را در تاریخ انقلاب اسلامی تحریف کنند٬ یا اینکه برخی از جریان‌ها سعی دارند انقلاب اسلامی را منحصر به قم و تهران نشان دهند٬ در صورتی که مردم در سراسر کشور به رهبری امام خمینی (ره) برای مبارزه با رژیم پهلوی به میدان آمده بودند.