به گزارش افکارنیوز،

سینمای دفاع مقدس طی سالیان بعد از جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس فراز و فرودهای فراوانی را تجربه کرده است اما همواره یکی از دغدغه‌های جدی برخی سینماگران تولید آثار در این حوزه بوده است.

 سینمای دفاع مقدس تا اواخر دهه شصت دوران طلایی خود را پشت سر گذاشت و میزان تولیدات این ژانر همواره زبان زد خاص و عام بود. البته در آن سالها کمیت آثار تنها دلیل موفقیت این ژانر سینمایی نبود. آثار دفاع مقدس در دهه شصت علاوه بر کیفیت در مضمون نیز بسیار قدرتمند عمل کرده و بهترین های سینمای دهه شصت را رقم زد.

طی سالهای اخیر سینمای دفاع مقدس تغییرات فراوانی داشته و آنچه بیش از پیش در این ژانر حس شده دوری از فضای جنگی به صورت فیزیکی و پرداختن به زوایای اجتماعی و روانی جنگ تحمیلی بوده است. بدون شک تولید آثاری این چنین در این سالها توانسته اقبال فراوانی را به خود اختصاص دهد اما چالش نبود آثار فیزیکی و به نوعی جنگی همواره با سینماگران دفاع مقدس بوده است.

آثاری همچون اتوبوس شب، آژانس شیشه ای، از کرخه تا راین، دوئل، اروند، ویلایی ها ، "چ" و شیار 143 ستاره‌های درخشان سینمای دفاع مقدس بعد از جنگ تحمیلی هستند. با این وجود نبود امکانات فنی و کمبود بودجه همواره مشکل اصلی سینماگران این ژانر بوده است. مشکلی که هنوز هیچ درمانی برای آن پیدا نشده است.

به همین بهانه و همزمان با "هفته دفاع مقدس"، خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان با تنی چند از سینماگران دفاع مقدس به گفت‌وگو نشسته تا به تحلیل و بررسی چند و چون این ماجرا بپردازد.

حسین شهابی

حسین شهابی نویسنده و کارگردان سینما در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، درخصوص وضعیت این روزهای سینمای دفاع مقدس گفت: وضعیت و حال سینمای دفاع مقدس ایران در حال حاضر به هیچ وجه خوب نیست. تولیدات و مفاهیم آنها در همان زمان دهه شصت مانده‌ و تغییر چندانی در مضمون آثار ایجاد نشده است. البته معدود آثار بسیار موفقی طی این سالها تولید شده اما در قبال تمام این سالها آمار اندکی است.

وی در همین راستا افزود: هر چند وقت یک بار جوانانی به صورت خود جوش فیلم‌های درخشانی در عرصه دفاع مقدس می‌سازند و بسیار هم مورد استقبال قرار می‌گیرند اما این تلاش‌های جسته گریخته نمی‌تواند در آمار کلی سینمای دفاع مقدس تغییری ایجاد کند.

کارگردان دوران سرطانی آثار دفاع مقدس را نیازمند بودجه خواند و تاکید کرد: سینمای دفاع مقدس سینمای بسیار خاصی است و باید با قدرت به سمت آن رفت. این سینما به شدت هزینه بر بوده و دقت زیادی را در ساخت و تولید می‌طلبد. فیلم دفاع مقدسی را نمی‌توان مثل دیگر فیلم‌ها کم خرج و خیابانی ساخت چراکه زیر ساخت‌های عمده‌ای را در بخش فیزیکی می‌طلبد.

وی افزود: در این ژانر دولت وظیفه زیادی دارد و باید حمایت‌های ویژه‌ای را در خصوص این سینما به عمل آورد. وقتی حمایت درست از این سینما صورت بگیرد کیفیت آثار دفاع مقدس افزایش می‌یابد و سالانه شاهد تولید فیلم های خوبی در این سبک خواهیم بود.

کارگردان فیلم "آزاد به قید شرط" دهه شصت را دوران طلایی سینمای دفاع مقدس خواند و اضافه کرد: طی سالهای اول بعد از جنگ تحمیلی فیلم ‌های زیادی در عرصه دفاع مقدس ساخته می‌شد و مردم هم به شدت از این فیلم‌ها استقبال می‌کردند. این اتفاق به خاطر نبود فیلم‌های متنوع نبود بلکه دلیل جذب مردم کیفیت خوب فیلم‌های دفاع مقدسی دهه شصت بود. فیلم‌هایی که آن زمان بر اساس نیاز جامعه ساخته شده و حمایت می‌شدند.

شهابی با ابراز گلایه نسبت به توجهی مسئولین فرهنگی خاطرنشان کرد: سینمای دفاع مقدس و تاریخی به طور مستقیم وابسته و نیازمند همکاری و کمک نهادهای فرهنگی و دولت است. کارگردان‌های خوب دفاع مقدسی ما به دلیل نبود امکانات و حمایت مالی خانه نشین شده اند. اگر می‌خواهیم در این ژانر اتفاق بزرگی افتاده و تغییری حاصل شود باید بدون شک به حمایت از فیلمسازان بپردازیم تا نسل جدید نیز به این ژانر روی آورد.

انسیه شاه حسینی

تلاش‌های کارگردانانی مثل "حاتمی‌کیا" با ارزش است/مسئولین یادشان رفته چرا آنجا نشسته‌اند

انسیه شاه حسینی کارگردان سینما در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، در خصوص وضعیت حال حاضر سینمای ایران در حوزه مقاومت گفت: سینما با فیلم است که خودش را نشان می دهد و احتیاج به تعریف ندارد، اما مشکل اصلی این است که این روزها هر فیلمی سعی کرده به صورت جزیره ای عمل کند و متاسفانه مدیریت فرهنگی و مهندسی شده ای بر اساس ارزش های دفاع مقدس در آن نبوده است و به همین دلیل بعضی وقت ها یک فیلم به شدت دفاع مقدسی ساخته می شود و فیلم دیگر کاملاً ضد جنگ، که این نشان دهنده عدم مدیریت صحیح است.

وی در ادامه افزود: امیدوارم با اتفاقاتی که این روزها می افتد و هیجاناتی که امروز داریم، به یک مدیریت فرهنگی صحیح در زمینه دفاع مقدس برسیم تا بتوانیم حداقل به ارزش های انقلاب و دفاع مقدس کمی نزدیک شویم.

کارگردان "شب بخیر فرمانده" با اشاره به فیلم های موضوعی اکران شده در این روزها تصریح کرد: اکران فیلم هایی مثل بادیگارد، اروند، "ایستاده در غبار" حرکت های خود خواسته است، یعنی هیچکس نیامده تا از این فیلم ها حمایت کند و برای آنها سفارش کند.

شاه حسینی تصریح کرد: عدم مدیریت صحیح باعث می شود هرکس بر اساس اندیشه ها و ایده آل هایش در حوزه دفاع مقدس فیلم بسازد که البته این تلاش ها از سوی کارگردانانی مثل حاتمی کیا قابل قدردانی و با ارزش است و امیدوارم هر کدام از این دوستان تکثیر شوند و به صد نفر از خودشان تبدیل شوند.

نویسنده فیلم "مجروح جنگی" آثار ساخته شده در این روزها را جرقه ای خواند و افزود: این ساخته ها در همه زمینه ها به صورت جرقه ای و بر اساس فعالیت های خود بچه ها بوده و هرکس همچون غریقی سعی داشته تا با تخته چوبی خود را نجات دهد.

وی در مورد هزینه های ساخت فیلم های دفاع مقدس اظهار داشت: مسئولین یادشان رفته چرا آنجا هستند و چه شد میان این همه آدم آنها به آنجا رسیدند ولی من فکر می کنم که خود جنگ هم هزینه داشته است بنابر این حالا که می خواهیم راجع به همچنین مقوله های حرف بزنیم باید نگاه درستی به آن داشته باشند. لازمه این عمل مهندسی فرهنگی و پیگیری هدفمند خواهد بود.