به گزارش فارس، نشست خبری بیست و هفتمین جشنواره موسیقی فجر صبح امروز (۲۲ آذرماه) با حضور سیدمحمد میرزمانی(رئیس جشنواره موسیقی فجر)، حسن ریاحی(دبیر جشنواره)، علی ترابی(مدیر اجرایی)، ندا انتظامی(مدیر روابط عمومی جشنواره) و نمایندگان رسانههای جمعی در تالار وحدت برگزار شد.
بنا بر این گزارش، در این مراسم میرزمانی در سخنانی گفت: جشنواره موسیقی فجر رویداد مهمی تلقی می‌شود و هم‌زمان و هماهنگ با جشنواره‌های دیگری است که برای بزرگداشت دهه جشن‌های انقلاب است.

وی با بیان اینکه ‌در بخش تخصصی جشنواره بیشترین نگاه ما به رقابت‌های سالم‌، انگیزه، ‌نشاط و استعدادهای نو هنرمندان عرصه موسیقی است تا هنرمندان برای خلق هنر جدید درگیر شوند، اظهار داشت: در جشنواره موسیقی امسال نگاه ویژه‌ای به بخش جوان شده است و امیدواریم که جوانان از موقعیت استفاده و بهره‌برداری کنند. البته نگاه ویژه‌ای هم به آهنگسازی شده است و امیدوارم که شاهد حضور هنرمندان به همراه آثار خوبی باشیم. البته تاکنون نیز اثار بسیار فاخر و ارزشمندی از سوی آهنگسازان برای ما ارسال شده است.

وی ادامه داد: برای حمایت از استعدادهای جوان نیز تصمیم گرفته ایم پایان نامه برتر سال گذشته را توسط ارکستر سمفونیک تهران اجرا کنیم. همچنین نگاه ویژه به دستاوردهای انقلاب اسلامی نیز در دستور کار ما قرار دارد و امیدوارم دستاوردهای این بخش با شکوه ویژه‌ای برگزار شود.

در بخش دیگری از این مراسم ریاحی نیز در سخنانی اظهار داشت: من بیست و هفتمین جشنواره موسیقی فجر را در دو بخش می‌بینم اول اینکه این جشنواره یک مساله فرهنگی است و دوم اینکه یک جشن ملی است و ما بیاد مخاطبان عام را هم در نظر بگیریم.

ریاحی تصریح کرد: الان موسیقی کشور به یک تحول کلی نیاز دارد و کلید آن نیز در دست نسل جوان است. ما کارهایمان را کرده‌ایم و حرف تازه‌ای برای گفتن نداریم و جوانان باید موسیقی کشور را متحول کنند. البته موسیقی کشور در بخش آموزش نیز بسیار موفق عمل کرده و موسیقی شهرستان‌ها نیز رشد بسیاری یافته است و ما پیشنهادات بسیاری از شهرستان‌ها برای حضور در جشنواره داشته‌ایم. ضمن اینکه در بخش گروه‌نوازی ما دو بخش کلاسیک ایرانی و کلاسیک غربی داریم. البته در بخش رقابتی، آهنگسازی غیر ایرانی با کمبود در بخش پیانوی سولو مواجه هستیم و اکثرا از رپرتوآر کلاسیک بین الملل استفاده می‌کنند و این مساله در بخش آنسامبل نیز مورد توجه است.
ریاحی افزود: به همین دلیل ما سعی کرده‌ایم از گروه‌های ۳ تا ۱۰ نفره استفاده کنیم تا پس از چند سال رپرتوآری در این دو بخش داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در بخش‌های جنبی نیز گروه‌های مورد علاقه مردم شرکت می‌کنند که حرفی برای گفتن دارند، اظهار داشت: ما در بخش بین الملل نیز با مشکلاتی مواجه بودیم و می‌خواستیم از گروه‌های بزرگ دعوت کنیم اما در دعوت از گروه‌های خارجی طی سال‌های گذشته متوجه شدیم که متاسفانه این گروه‌های بزرگ کم فروشی فرهنگی می‌کنند، بنابراین سعی کردیم امسال از گروه‌های کوچک‌تر دعوت کنیم که از نظر حرفه‌ای نیز در رتبه بهتری قرار دارند.
به گزارش فارس، در بخش دیگری از این مراسم، ترابی نیز طی سخنانی گفت: بیست و هفتمین جشنواره موسیقی فجر امسال از ۲۴ تا ۳۰ بهمن‌ماه در ۸ سالن که عبارتند از تالار وحدت، تالار رودکی، فرهنگسرای ارسباران، ‌فرهنگسرای نیاوران‌، ‌برج میلاد‌، تئاترشهر، ایوان شمس‌ و خانه هنرمندان ایران که احتمال دارد سالن‌های دیگری نیز به این‌ تعداد افزوده شود.

وی در ادامه سخنان خود عنوان داشت: بخش «نسل دیگر» نیز به بخش جنبی جشنواره امسال اضافه شده که گروه‌های موسیقی جوان حرفه‌ای و کلاسیک در این بخش شرکت خواهند کرد و گروه‌های موسیقی بانوان و نواحی نیز همچون سال‌های گذشته در جشنواره بیست و هفتم حضور دارند.

ترابی افزود: در جشنواره امسال هم‌زمان با تهران، استان‌های دیگر نیز میزبان این جشنواره خواهند بود که شهر شیراز از جمله آنهاست. امسال بحثبلیت‌های دانشجویی و ارائه تسهیلات به هنرمندان نیز همچنان پابرجاست.
به گزارش فارس، بخش دیگر این مراسم به پرسش و پاسخ خبرنگاران اختصاص داشت و ریاحی در این نشست در پاسخ به اولین سوال پیرامون رویکرد جشنواره راجع به گروه‌های موسیقی پاپ گفت: ملاک شخصی من این است که باید موسیقی پاپ متعلق به منطقه خودمان باشد. ما شاعران بسیار خوبی داریم البته من با گروه‌های تقلیدی موافق نیستم و در هر صورت به موسیقی پاپ به عنوان شاخه‌ای موسیقی احترام می‌گذارم و باید آن را داشته باشیم. به عنوان مثال گروه رستاک، گروه دارکوب و … گروه‌های خوب موسیقی پاپ هستند و مورد تائید بوده و مامشکلی با آنها نداریم. ضمن اینکه از گروه‌های موسیقی اقلیت مذهبی نیز برای حضور در جشنواره دعوت کرده‌ایم.

ریاحی همچنین به دعوت از کشورهای اروپایی و کشورهایی نظیر سوریه، لبنان و … برای حضور در جشنواره اشاره کرد.

در بخش دیگری از مراسم، خبرنگاری درباره احتمال حضور یکی از خوانندگان لس‌آنجلسی که مدتی است به ایران آمده و دنبال کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای آلبوم موسیقی جدیدش است، در جشنواره پرسید که میرزمانی در پاسخ به این سوال گفت: یکی از خصوص قرمز برای حضور هنرمندان در جشنواره موسیقی این است که سوابق هنرمندان بررسی می‌شود. هر هنرمندی کی سابقه هنری دارد و یک بخش صلاحیت فردی که تعیین آن دست ما نیست. در مورد این خواننده نیز تا به حال صحبتی نشده و نامه دستوری نیز به ما نوشته نشده است.
میرزمانی همچنین درباره آسیب‌شناسی موسیقی پاپ کشور نیز توضیح داد: اینکه از چه زاویه‌ای به موسیقی پاپ نگاه کنیم خیلی مهم است و آسیب‌شناسی همچنین در حوزه موسیقی پاپ باید انجام شود و من حدود ۴۵ روز است که حرکتی را در این زمینه شروع کرده‌ام.

ما به هنرمندان این عرصه احترام می‌گذاریم ولی باید بگویم اگر مردم هنرمندان موسیقی پاپ را دوست دارند باید برای حقوق آنها نیز احترام قائل باشند و نگذارند حقوقشان به تاراج برود. همین امر باعثمی‌شود که هنرمندانی که در عرصه تولید موسیقی فاخر پاپ تلاش می‌کنند کناره‌گیری کنند و این حوزه را به دست کسانی بیندازند که با کمترین هزینه ممکن یک آلبوم موسیقی تولید می‌کنند و بیشتر آنها آماتور هستند.

وی تصریح کرد: مردم هم خیلی پیگیر سطح فرهنگی آلبوم‌ها نیستند و آنچه که در موسیقی رایج است، استاندارد نیست و تنها چند نفر و گروه هستند که موسیقی های درخور توجهی دارند.

ریاحی نیز در پاسخ به سوالی درباره عدم حضور بزرگان موسیقی در جشنواره امسال گفت: متاسفانه بعضی از این گروه‌های بزرگ هزینه‌های کلانی را برای شرکت در جشنواره تقاضا می‌کنند که ما را از این دعوت پشیمان می‌کند، اما به هر حال اساتیدی چون مسعود شعاری در این جشنواره حضور دارند.

ترابی هم راجع به همین موضوع تصریح کرد: گروه‌های بزرگ موسیقی هر لحظه اراده کنند می‌توانند کنسرت بدهند، اما آیا بهتر نیست بودجه اندک جشنواره فجر را به جوانان اختصاص دهیم تا اینکه آن را صرف دعوت پنج گروه موسیقی کنیم؟
میرزمانی نیز در پایان این مراسم با عنوان اینکه برگزیدگان بخش ویژه جشنواره موسیقی فجر ۲۵ سکه بهار آزادی دریافت میکنند، درباره انتشار مطلبی راجع به لغو صدور مجوزها و برگزاری کنسرت در محدوده زمانی انتخابات مجلس گفت: این موضوع صحت ندارد و هنوز تصمیم خاصی در این باره گرفته نشده است، احتمال اینکه چنین اتفاقی بیافتد بسیار کم است.