به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به کمبود و خلاءهای فرهنگی در کشور در گرایش برخی افراد به سمت عرفانهای دروغین، بیان داشت: برای جبران آن میبایستی تمام دستگاههای مرتبط برای آماده سازی زیرساختها و توسعه فعالیتهای فرهنگی در سراسر کشور بسیج شوند، هر چند این کار در حال انجام است و اقدامات خوبی در دولت نهم و دهم صورت گرفته است.

سید محمد حسینی با تشریح اقدامات وزارتخانه متبوع خود در این باره، تصریح کرد: دولت ضمن تلاش برای آماده سازی زیرساخت‌های فرهنگی و هنری در کشور، با توجیه مدیران کل استانی و برگزاری دوره‌های آموزشی برای برخی از مدیران و حمایت از ناشران و نویسندگان برای تالیف کتاب‌های روشنگرانه در این جهت گام‌های موثری را برداشته است.

وی افزود: اگر ما فعالیت‌های ایجابی مفید و مؤثری داشته باشیم که مردم جذب آن شوند، کمتر کسی سراغ برنامه‌های انحرافی و عرفان‌های دروغین خواهد رفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه برنامه‌ها و عرفان‌های دروغین زمانی مشتری پیدا می‌کنند که کشور دچار خلا و کمبود فعالیت‌های فرهنگی باشد، اظهار داشت: در این راستا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دائم در حال توسعه اقدامات فرهنگی از جمله برگزاری جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها، کلاس‌های آموزشی، هنری و برنامه‌های مفید برای پر کردن اوقات فراغت مردم هستیم تا به نوعی این کمبودها جبران شود.

وی با تاکید بر اینکه گسترش زیرساخت‌ها و فعالیت‌های فرهنگی در سراسر کشور یکی از سیاست‌های جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، ادامه داد: به نوعی دیگر شهرها همچون تهران از امکانات و برنامه‌های بیشتر فرهنگی بهره‌مند شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به اقدامات سلبی و اعلام هشدارهای لازم به مردم، ابراز داشت: آنچه که مربوط به اقدامات پیشگیرانه و توسعه زیر ساخت‌ها و برگزاری برنامه‌های فرهنگی هنری باشد، در حیطه اختیارات این وزارتخانه است، اما مواردی که به طور سازماندهی شده و با ارتباط با خارج از کشور فعالیت می‌کنند و به طور مخفیانه تشکیل جلسه می‌دهند، در حیطه اختیارات و وظایف دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی است که با ظهور این نوع عرفان‌های دروغین برخورد لازم را انجام دهند.

وی در پایان به نقش تاثیر گذار روحانیون در مبارزه و مقابله با عرفانهای دروغین اشاره کرد و افزود: برنامههایی که جنبه مذهبی دارند نقش روحانیون، حوزههای علمیه و همچنین سازمان تبلیغات اسلامی بسیار پر رنگ و تاثیرگذار است و مردم با هشدارها و روشنگریهای آنان توجه بیشتری به این موضوع خواهند داشت.