به گزارش افکارنیوز،

حسین شهابی نویسنده و کارگردان سینما درخصوص وضعیت این روزهای سینمای دفاع مقدس گفت: متاسفانه حال سینمای دفاع مقدس ایران به هیچ وجه خوب نیست. تولیدات و مفاهیم آنها در همان زمان دهه شصت مانده‌ و تغییر چندانی در مضمون آثار ایجاد نشده است. البته معدود آثار بسیار موفقی طی این سالها تولید شده اما در قبال تمام این سالها آمار اندکی است.

وی در همین راستا افزود: هر چند وقت یک بار جوانانی به صورت خود جوش فیلم‌های درخشانی در عرصه دفاع مقدس می‌سازند و بسیار هم مورد استقبال قرار می‌گیرند اما این تلاش‌های جسته گریخته نمی‌تواند در آمار کلی سینمای دفاع مقدس تغییری ایجاد کند.

کارگردان دوران سرطانی آثار دفاع مقدس را نیازمند بودجه خواند و تاکید کرد: سینمای دفاع مقدس سینمای بسیار خاصی است و باید با قدرت به سمت آن رفت. این سینما به شدت هزینه بر بوده و دقت زیادی را در ساخت و تولید می‌طلبد. فیلم دفاع مقدسی را نمی‌توان مثل دیگر فیلم‌ها کم خرج و خیابانی ساخت چراکه زیر ساخت‌های عمده‌ای را در بخش فیزیکی می‌طلبد.

وی افزود: در این ژانر دولت وظیفه زیادی دارد و باید حمایت‌های ویژه‌ای را در خصوص این سینما به عمل آورد. وقتی حمایت درست از این سینما صورت بگیرد کیفیت آثار دفاع مقدس افزایش می‌یابد و سالانه شاهد تولید فیلم های خوبی در این سبک خواهیم بود.

کارگردان فیلم "آزاد به قید شرط" دهه شصت را دوران طلایی سینمای دفاع مقدس خواند و اضافه کرد: طی سالهای اول بعد از جنگ تحمیلی فیلم ‌های زیادی در عرصه دفاع مقدس ساخته می‌شد و مردم هم به شدت از این فیلم‌ها استقبال می‌کردند. این اتفاق به خاطر نبود فیلم‌های متنوع نبود بلکه دلیل جذب مردم کیفیت خوب فیلم‌های دفاع مقدسی دهه شصت بود. فیلم‌هایی که آن زمان بر اساس نیاز جامعه ساخته شده و حمایت می‌شدند.

شهابی با ابراز گلایه نسبت به توجهی مسئولین فرهنگی خاطرنشان کرد: سینمای دفاع مقدس و تاریخی به طور مستقیم وابسته و نیازمند همکاری و کمک نهادهای فرهنگی و دولت است. کارگردان‌های خوب دفاع مقدسی ما به دلیل نبود امکانات و حمایت مالی خانه نشین شده اند. اگر می‌خواهیم در این ژانر اتفاق بزرگی افتاده و تغییری حاصل شود باید بدون شک به حمایت از فیلمسازان بپردازیم تا نسل جدید نیز به این ژانر روی آورد.