به گزارش افکارنیوز،

در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر که از ۲۰ تا ۳۰ دی ماه برگزار می‌شود یازده گروه بخش تلفیقی در این جشنواره حضور دارند که در ادامه این گزارش به معرفی این گروه ها و جزئیات اجرای آن ها پرداخته است:

اجرای مستقل امید نعمتی برای اولین بار جدا از "پالت"

امید نعمتی "خواننده گروه پالت" که پیش از این به همراه گروهش در جشنواره موسیقی فجر حضور داشته، این‌بار قرار است به تنهایی روی صحنه برود و به این ترتیب بعد از حدود چهار سال کار روی آلبوم شخصی‌اش، از اجرای زنده آن برای اولین‌بار در تاریخ جمعه 29 دی در قالب جشنواره موسیقی فجر رونمایی کند.

آلبوم "حرمان" که تاکنون دو قطعه از آن با نام‌های "فراموشی‌ها" و "پریشانی" منتشر شده، قرار است تا پیش از این کنسرت منتشر شود؛ آلبومی الکتروآکوستیک که با اشعاری از شاعران معاصر همچون حمید مصدق، مهدی اخوان‌ثالث، رسول یونان، هوشنگ ابتهاج، حسین منزوی و نادر نادرپور توسط صادق تسبیحی آهنگسازی و تنظیم شده است. آنها علاوه بر اجرای قطعات آلبوم، یک قطعه خارج از آلبوم هم با شعری از سیاوش کسرایی اجرا خواهند کرد.

هنرمندانی چون کسری سبکتکین "گیتارباس"، نیما رمضان "گیتار الکتریک"، محمدرضا اصغری "سینتی‌سایزر"، امین راد "درامز"، سیاوش مولاییان "کمانچه"، یک کوئینتت زهی که تاکنون حضور دانیال جورابچی "ویولا"، آرمین قضاتی "ویولن" و مهیار طهماسبی "ویولنسل" قطعی شده و همچنین سازهای ساکسوفون و کلارینت، اعضای ارکستر "حرمان" را تشکیل می‌دهند.

امید نعمتی روز جمعه بیست و نهم دی ماه ساعت 22:00 در سالن ایرانیان برگزار می‌شود.

امید نعمتی

 

گروه داماهی

گروه "داماهی" سومین سالی است که در جشنواره موسیقی فجر حضور دارد؛ یعنی از سالی که بخش تلفیقی این جشنواره راه‌اندازی شد.

محتوای اصلی برنامه بر اساس قطعات آلبوم اول است که دارا دارایی به عنوان سرپرست و نوازنده "گیتارباس"، رضا کولغانی "خواننده"، حمزه یگانه "نوازنده کیبورد و بنجو"، ابراهیم علوی "نوازنده عود"، آرش پژندمقدم "نوازنده درامز"، همایون نصیری "نوازنده پرکاشن" و هومن نامداری "ساکسوفون" به عنوان نوازنده در این گروه حضور دارند.

آنها در این کنسرت علاوه بر اجرای تک‌قطعات پرطرفدارشان همچون "دیوانه" و "جاده لغزنده است"، دو قطعه از دومین آلبوم گروه یعنی "سوپراستار من" و "بارون اسیدی" را هم اجرا می‌کنند و علاوه بر آن، مجید سالاری در قطعه "نیاز" به عنوان خواننده مهمان، رضا کولغانی را همراهی خواهد کرد.

اجرای "داماهی" که قرار بود طی یک سانس در برج میلاد روی صحنه برود، با تغییراتی که جشنواره موسیقی فجر در جدول منتشر شده‌اش اعمال کرد، به برج آزادی منتقل شد تا به این ترتیب روز چهارشنبه 27 دی، طی دو سانس در ساعت 18:30 و 21:30 پذیرای مخاطبانش باشد.

همکاری الهام پاوه نژاد و لیندا کیانی با مهیار علیزاده

مهیار علیزاده که برای اولین‌بار در قامت یک خواننده ظاهر شده است، بعد از اجرایی که به تازگی در قالب پروژه کج‌شنبه‌ها داشت، بار دیگر پروژه "تکرار نامنظم بی‌تو" را روی صحنه می‌برد.

مهیار علیزاده با اولین آلبومش یعنی "حریق خزان" با صدای علیرضا قربانی، به موفقیت و موقعیت مهمی دست پیدا کرد و رویکردش در آهنگسازی را پس از آن هم در آلبوم‌های "دخت پری‌وار" و "در شعله رقصان"، تا حد زیادی حفظ کرد. اما در همکاری با مهران مدیری برای ساخت موسیقی تیتراژ "دورهمی" و قطعه "باده تویی" به سمت موسیقی جز و مینیمال حرکت کرد. اما تجربه "تکرار نامنظم بی‌تو" با تمام آثار پیشین‌اش تفاوت دارد.

در اجرای سی و سومین جشنواره موسیقی فجر دارا دارایی "گیتارباس"، سعید پیلتن "درامز"، مهیار طهماسبی "ویولنسل"، پیمان حاتمی "گیتار الکتریک"، عماد عطارزاده، محمد حقیقی "پیانو" و مهگل صفدری "هم‌خوان" علیزاده را همراهی می‌کنند.

قطعات این کنسرت بر اساس اشعاری از حافظ و مولانا ساخته شده و الهام پاوه‌نژاد و لیندا کیانی هم دو قطعه از فروغ فرخزاد را دکلمه می‌کنند که البته احتمال دارد 2 اجراگر دیگر هم به این کنسرت اضافه شوند.

کنسرت مهیار علیزاده روز جمعه بیست و نهم دی ماه ساعت 18:30 در برج آزادی برگزار می شود.پ

مهیار علیزاده

 

دومین حضور گروه کماکان

این دومین سالی است که کماکان به سرپرستی و خوانندگی مهدی ساکی در جشنواره موسیقی فجر روی صحنه می‌رود. گروهی که سال 94 اولین آلبومش را منتشر کرد و سال گذشته توانست یکی از بهترین اجراهای جشنواره موسیقی فجر را از آن خود کند. آنها پیش از انتشار آلبوم هم کنسرت برگزار می‌کردند که اتفاقاً با خیل عظیم طرفدارانش هم روبه رو می‌شد.

کماکان در پروژه جدید خود، با تغییر نوازندگان، آثار فولکوریک و موسیقی جنوبی آلبوم اولش را با تنظیم‌هایی مینیمال که توسط سردار سرمست صورت گرفته روی صحنه خواهد برد و علاوه بر آن قطعاتی از آلبوم جدیدش که به زودی منتشر می‌شود را هم اجرا می‌کند.

سردار سرمست "پیانو"، ابراهیم علوی "عود، گیتار و گیتارباس" و مهرداد علیزاده "سازهای کوبه‌ای"، مهدی ساکی را به عنوان خواننده در این کنسرت همراهی می‌کنند.

پروژه "کماکان" روز جمعه بیست و نهم دی ماه ساعت 21:30 در برج آزادی روی صحنه می‌رود.

ابراهیم علوی مستقل از داماهی و کماکان

ابراهیم علوی برای طرفداران گروه‌های "داماهی" و "کماکان" چهره آشنایی است؛ به خصوص به واسطه آهنگسازی "مردن مردانه" از داماهی که یکی از قطعات پرطرفدار این گروه است. البته او به عنوان نوازنده با هنرمندانی چون گروه دارکوب، مهدی یراحی و رضا صادقی نیز همکاری کرده است.

قرار است این اجرا در قالب یک گروه سه نفره روی صحنه رود و در کنار علوی، آرش رئیسی به عنوان "نوازنده گیتار" و مهرداد علیزاده به عنوان "نوازنده کاخن" حضور پیدا کنند. حدود شش قطعه اینسترومنتال و شش قطعه باکلام اجرا می‌ شود که علوی علاوه بر آهنگسازی، به عنوان "خواننده"، "نوازنده عود و گیتار" در این اجرا حضور خواهد داشت.

ابراهیم علوی، اسفند سال 94 تک قطعه "خستمن" را با صدای خود منتشر کرد و حالا برای اولین‌بار قرار است به صورت مستقل به عنوان خواننده روی صحنه برود.

اکثر اشعار در قطعات اجرایی این خواننده در جشنواره موسیقی فجر از ابراهیم منصفی و یک شعر هم از عبدی محب است و قطعات باکلام با گویش جنوبی اجرا خواهند شد.

کنسرت ابراهیم علوی روز دوشنبه بیست و پنجم دی ماه، ساعت 21:30 در برج آزادی برگزار می شود.

گروه بمرانی

 

گروه بمرانی در ده سالگی

بمرانی امسال ده ساله شد و سال گذشته اولین اجرای آلبوم پرطرفدار "گذشتن و رفتن پیوسته" را در جشنواره موسیقی فجر تجربه کرد که یکی از پرشورترین اجراهای جشنواره بود.

این گروه اواسط آذرماه در برج میلاد روی صحنه رفته‌اند و قرار است این بار در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر به اجرای منتخبی از قطعات دو آلبوم "مخرج مشترک" و "گذشتن و رفتن پیوسته" و تعدادی از تک قطعات پرطرفدارشان بپردازند.

در این کنسرت علاوه بر بهزاد عمرانی "خواننده و نوازنده گیتار"، جهانیار قربانی "نوازنده گیتار الکتریک"، مانی مزکی "نوازنده سازدهنی"، کیارش عمرانی"گیتارباس"، آرش عمرانی "کیبورد" و سالار اصغری "درامز" که اعضای اصلی گروه را تشکیل می‌دهند، مهیار طهماسبی "نوازنده ویولنسل" و سردار سرمست "نوازنده ترومپت" نیز آنها را به عنوان نوازنده مهمان همراهی می‌کنند.

کنسرت گروه "بمرانی" روز جمعه 29 دی، ساعت 19 در سالن ایرانیان برگزار می‌شود.

جالبوت به دنبال استاندارد شدن موسیقی خود

اواخر سال 93 گروه "جالبوت" راه‌اندازی شد و پس از یک اجرای کافه‌ای در بندرعباس، اولین اجرای رسمی‌اش را سال 94 در این شهر برگزار کرد و در سال 95 نیز دو اجرای رسمی دیگر در کارنامه این گروه موسیقی جای گرفت.

هدف "جالبوت" که فضای موسیقی بندرعباسی در آثارشان یک مشخصه بارز است، از ابتدا این بود که از حال و احوال نوازنده‌های بومی بندرعباس استفاده کند و در عین حال به دنبال استاندارد شدن موسیقی گروه و حضور در پایتخت بود.

دو اثر از آثار گروه موسیقی "جالبوت" ضبط استودیویی و در فضای مجازی منتشر شده که اولین آن‌ها اثری با نام "گَل اَ نو" با شعری از مرحوم صالح سنگبر و قطعه "واخ و وُلَک" که با شعری از مرحوم علی‌خان حبیب‌زاده ساخته شده است. آنها در این کنسرت قطعات نخستین آلبوم گروه را که قرار است تا آخر امسال منتشر شود اجرا می‌کنند.

یازده قطعه برای این اجرا در نظر گرفته‌ شده است که هشت قطعه با گویش بندرعباسی و سه قطعه با کلام فارسی خواهد بود. اشعار آنها از شعرای جنوب است، به غیر از چند کار که کلام فارسی دارد و از شعر هنرمندانی چون محمود طلوعی و نیما یوشیج استفاده شده است.

حامد حمیدزاده "گیتارباس"، آرشام غفوری و هومان عمادی "گیتار الکتریک"، آرش رئیسی "گیتار کلاسیک"، امیر شهابی "کیبورد"، محسن خاش و محمد جواد قریشی "پرکاشن" و آیدین رادکیا "درامز"، محمدعلی ذاکری را به عنوان خواننده در جشنواره موسیقی فجر همراهی می‌کنند.

جالبوت سال گذشته در هفته موسیقی تلفیقی و شب‌های جنوب در تهران روی صحنه رفت و امسال هم در برنامه "شب شنبه‌ها" و همچنین شهرکتاب فرشته به اجرای موسیقی پرداخت.

گروه جالبوت روز دوشنبه 25 دی ماه، ساعت 18:30 در برج آزادی روی صحنه می‌رود.

گروه داتار؛ با طی شدن مشکلات به دنبال انتشار آلبوم رسمی

هسته اصلی گروه راک "داتار" از سال ۸۹ شکل گرفت و تا مدتی هم به فعالیت‌هایش ادامه داد اما بعد از مدتی به دلیل برخی مشکلاتی که برای اعضای گروه پیش آمد نتوانست نتایج لازم را بگیرد.

مدتی است دور تازه فعالیت‌های گروه از سر گرفته شده و می‌خواهند اولین کنسرت رسمی‌شان را در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر روی صحنه ببرند و در ادامه اولین آلبوم رسمی گروه را نیز منتشر کنند.

سام مومنی‌پور "بک وکال و نوازنده گیتار آکوستیک"، طاها مظاهری "نوازنده گیتار الکتریک"، کیوان موسوی "نوازنده درامز"، امین استاد "نوازنده کیبورد"، حامد فاضلی "نوازنده گیتار باس"، محسن مهاجر"نوازنده هارمونیکا"، نیما رمضان "تنظیم‌کننده" اشکان فلاحتگر را به عنوان "سرپرست گروه، ترانه‌سرا، آهنگساز و نوازنده گیتار الکتریک" همراهی می‌کنند.

رپرتوار اجرایی این کنسرت قطعات "دیوار"، "من دارم می‌رم"، "راه بی‌پایان"، "بادبادک"، "قطار"، "کیست در این شهر"، "اینجا کسی است پنهان"، "تکرار این روزها"، "دیگه نمی‌خوام" و "بی تو" خواهد بود.

مفهوم کلی کارهای "داتار" پرداختن به دغدغه‌ها و مسایلی است که در زندگی روزمره همه قرار دارد ولی از کنار آنها عبور می‌کنیم. حتی این عبور می‌تواند گذر از انسان‌هایی باشد که ممکن است روزی در کنارمان نباشند.

گروه "داتار" پیش از اجرا در جشنواره موسیقی فجر، برنامه‌هایی را در تماشاخانه "آو" با حمایت انجمن ام اس و اجرایی را نیز در موسسه فرهنگی هنری "سرنا" داشته که اجراهای محدودی بودند، اما اجرا در برج آزادی به نوعی مهم‌ترین کنسرت گروه در فاز جدید فعالیت‌هایش است.

کنسرت گروه موسیقی "داتار" ساعت ۲۱:۳۰ روز سه شنبه ۲۶ دی در برج آزادی برگزار می‌شود.

گروه دال

 

گروه دال

گروه "دال" که تمامی بلیت‌هایش در کمتر از 48 ساعت به فروش رسیده قرار است روز 28 دی ماه ساعت 21:30 در سالن برج آزادی تهران روی صحنه برود.

دال دومین گروه موسیقی تلفیقی جشنواره است که بلیت‌هایش با استقبال خوب مخاطبان مواجه شده است.

اعضای گروه دال که پس از حدود نه ماه قرار است کنسرت برگزار کنند، برای این کنسرت قرار است قطعه "شبیه یک رویا" برای اولین‌بار اجرا شود.

شایان شکرآبی، امین هدایتی، یزدان بهمنی، میلاد سعدی و غزل مهدوی به عنوان اعضای اصلی "گروه دال" این روزها درگیر مراحل پایانی تولید آلبوم جدیدشان هستند؛ آلبومی که در مراحل پایانی تولید به سر می‌برد و احتمال انتشار آن تا پایان سال جاری وجود دارد.

گروه گام با بهترین آهنگساز جشنواره بیست و نهم

گروه موسیقی "گام" به سرپرستی و آهنگسازی هادی رحمانی، در زمستان سال ۹۲ با هم‌نوازی‌های بداهه‌‌پردازانه چهار تن از اعضا شکل گرفت و در ادامه با نوشتن و تنظیم قطعات جدید برای آنسامبلِ بزرگ‌تر و پیوستن پنج نوازنده دیگر، فعالیت‌ها جدی‌تر ادامه پیدا کرد.

آنها به تازگی قطعه "جز من" را با شعری از محمدرضا شفیعی کدکنی و با آواز پویان راد منتشر کرده‌اند.

در ساخت قطعات گروه، آهنگساز سعی در رسیدن به زبان موسیقایی جدیدی داشته که از هم‌نشینی، آمیختگی و تأثیر متقابل مشخصه‌های موسیقی ایرانی و غیر ایرانی، اعم از مُد "مقام موسیقایی"، فرم، ریتم، سازبندی و شیوه برخورد با کلام در پیوند شعر و موسیقی حاصل می‌شود.

هادی رحمانی "سرپرست، آهنگساز و نوازنده پیانو"، پویان راد "خواننده"، جابر صالحی "نوازنده تار و دیوان"، سید عرفان حسینی"کمانچه"، علیرضا مهدی‌زاده"ساکسوفون"، آناهیتا ایزدی پارسا"نوازنده ویلنسل"، میلاد قریشی "نوازنده پرکاشن"، علی خدیوی"گیتارباس"، عباس معالجی"نوازنده کلارینت"، اعضای "گروه گام" در این کنسرت هستند که ده قطعه برای مخاطبان اجرا می‌کنند.

وکالِ قطعات بسیار به آواز موسیقی ایرانی نزدیک است ولی در برخی تکنیک‌ها چه در آهنگسازی برای آن و چه در بیان شخصی خواننده، از مشخصه‌هایی غیر از آنچه در آواز به اصطلاح سنتی مرسوم است، استفاده شده است. از دیگر ویژگی‌های قطعات این گروه می‌توان به بیان مینیمال که در لایه‌های زیرین ساختارِ تمام قطعات وجود دارد اشاره کرد. این گروه هم‌اکنون در حال انجام مراحل نهایی انتشار نخستین آلبوم خود با عنوان "هنگام درنگ" متشکل از ده قطعه است.

کنسرت گروه گام در تاریخ ۲۶ دی ماه ساعت 18:30 در برج آزادی روی صحنه می‌رود.

گروه گره

 

گروه "گره" رکورددار بلیت فروشی در جشنواره موسیقی فجر

گروه گره برای اولین‌بار است که در جشنواره موسیقی فجر شرکت می‌کند و تا اینجا توانسته رکوردار بلیت‌فروشی‌های این جشنواره باشد.

آنها که اوایل ماه جاری سه سانس در برج آزادی روی صحنه رفته بودند، با اعلام آغاز بلیت فروشی کنسرتشان در مدت زمان 40 دقیقه تمامی بلیت های اجرایشان به فروش رسید که البته اتفاق تازه‌ای برایشان نبود و بلیت‌های تمام کنسرت‌هایشان به همین سرعت به فروش می‌رود.

اعضای گروه "گره" را شهروز گودرزی و هادی کیانی "خواننده"، سهیل زرین کلک "گیتار"، آندره خاچیکیان "گیتار الکتریک"، محمد نیک "گیتارباس"، نوید رهبر "کیبورد" و بهزاد اشعاری "درامز" تشکیل می دهند.

اعضای "گروه گره" حدوداً از دو سال پیش، به گروهشان شکل رسمی دادند و با اولین کنسرتی که مهرماه سال گذشته برگزار کردند، توانستند توجه افراد بسیاری را به خود جلب کنند.

آنها در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر علاوه بر اجرای 4 قطعه از ساخته‌های گروه که 2 قطعه آن جدید است، قطعاتی از متالیکا، مگادث، پنترا، ای‌سی/‌دی‌سی، آیرن میدن، دریم تیاتر، نیل یانگ، جان پتروسی، جو استرینی، سوتیج را نیز اجرا می کنند.

کنسرت گروه گره روز پنجشنبه بیست و هشتم دی ماه ساعت 18:30 در برج آزادی برگزار می شود.