به گزارش افکارنیوز،

نشست رسانه‌ای دبیر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در پردیس سینمایی ملت از دقایقی پیش آغاز شد.

در ابتدای این نشست، ابراهیم داروغه زاده دبیر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر گفت: جشنواره فجر دو محور اصلی دارد که یکی بخش رقابتی و بخش بعدی جشن که به مناسبت ایام دهه فجر است. سعی شد هر دو قطب جشنواره به بهترین نحو برگزار شود.

وی افزود: به نظر می رسد 22 فیلم رقابت و داوری ها را قوی تر می کند. در بخش فیلم کوتاه داستانی یک سیمرغ می دهیم که این احترامی برای سینمای فیلم کوتاه است.

وی ادامه داد: امیدوارم بتوانیم در بخش مستند که امسال دو فیلم حضور دارد، فرهنگ سازی کنیم و این روند ادامه پیدا کند.

وی اظهار داشت: سعی کردیم رویکردمان عادلانه و منصفانه باشد و هیات انتخاب کاملا مستقل عمل کردند.  برای نمایش سینمای رسانه قرعه کشی انجام دادیم که حقی از کسی ضایع نشود.

وی بیان کرد: یکی از رویکردها، ادای دین به فضای جشن جشنواره به علت برگزاری همزمان با جشن پیروزی انقلاب اسلامی است و این اقدام  در سینماهای مراکز استان ها نیز با صاحبان آثار انجام می شود. همچنین فیلم های کودک و نوجوان را برای این قشر بصورت رایگان اکران می کنیم.

داروغه زاده اظهار داشت: امسال نکوداشت علی معلم را داریم که امیدوارم در خور شان او باشد.

وی بیان کرد: یکی از بحث های برگزاری حرفه ای آیین نامه جشنواره است که در همه جشنواره ها صاحبان آثار در سالن رسانه ها نشست های فیلم ها را برگزار می کردند که سال های قبل در برج میلاد به اینگونه برگزار می شد؛ اما رفته رفته ازدحام جمعیتی بوجود آمد که می توانست مخل فعالیت حرفه ای خبرنگاران شود.  امسال برای از بین بردن این مشکل باغ کتاب را در نظر گرفتیم که آنهایی که در جشنواره فیلم ندارند، در آنجا حضور پیدا کنند و روزی دو فیلم از ساعت 19 تا 23 نمایش داده می شود.

وی گفت: در پردیس ملت هنرمندانی که فیلم دارند تا آخر شب در خدمت اهالی رسانه هستند و شما می توانید به کارهای خود بپردازید.

وی درباره تغییر کردن آیین نامه بیان کرد: در مورد آیین نامه امسال کمترین تغییرات را داشتیم. شما دعا کنید دبیر جشنواره ده سال بماند تا بتوانیم طبق یک آیین نامه و مقررات یکدست پیش برود. در مورد فیلم «آشغال های دوست داشتنی»، باید بگویم که این فیلم در سال های قبل مجوز نداشت اما امسال توانست مجوز بگیرد و درخواست بدهد. اما سازندگان فیلم ترجیح دادند که اکران نشود.

دبیر جشنواره فیلم فجر اظهار داشت: انتقاد واقعی باعث پیشرفت می شود، اما برخی صحبت ها و اخبار منبع و پایگاهی ندارد و این باعث حاشیه سازی می شود. خودم به عنوان دبیر جشنواره دوست داشتم فیلم هایی که حاشیه دارند وارد جشنواره بشوند و شدند. فرصت را از هیچ فیلمی نگرفتیم. البته 67 فیلم برای اکران مشکل دار نیستند.

داروغه زاده گفت: در جشنواره امسال تعداد کارت های خبرنگاران کم نشد و آنهایی که صلاحیت داشتند کارت گرفتند و امکانات رفاهی آنها پا برجاست. اما برای فرش قرمز مراسمی نداریم. در مورد کتاب قانون و آیین نامه جشنواره، باید بگویم که با صاحبان آثاری که متقاضی در جشنواره هستند تعامل داشتیم تا در راستای قانون به جشنواره برسند که خوشبختانه این اتفاق افتاد و سر موعد تعیین شده نمایش داده می‌شوند.

وی درباره هزینه جشنواره تصربح کرد: ما تنها کاهش فیلم های جشنواره داشتیم و درمورد هزینه، رقم آن را در آخر جشنواره اعلام می کنیم. امیدواریم کاهش هزینه داشته باشیم.

وی افزود: بخش «سیمرغ پروانه ها» با مشارکت جشنواره کودک و جشنواره فجر برگزار می شود.

وی در مورد اسپانسر جشنواره بیان کرد: از همان ابتدا مسئولیت اسپانسر از روی دوش ما برداشته شد و دبیر دخالتی ندارد. گویا صندوق اعتباری هنر و سازمان سینمایی در این باره به نتیجه رسیدند. اما ظاهرا صندوق نتوانسته تا الان حمایت کند و بودجه جشنواره از طریق سازمان سینمایی پرداخت می شود.

داروغه زاده افزود: ما حدود دو ماه است که پردیس ملت را به عنوان کاخ رسانه معرفی کرده ایم و برج میلاد را به خاطر روند سال های گذشته باید کنار می گذاشتیم. آنقدر اهالی غیر رسانه خواستار حضور در برج میلاد بودند که اگر دعوت نمی شدند، دلخوری بوجود می آمد و اگر رسانه ها را کم می کردیم نیز مشکل خودش را داشت. در این راستا دو گزینه پردیس ملت و چارسو مطرح بود که با رای اکثریت، پردیس ملت انتخاب شد. ضمن اینکه در افتتاحیه و اختتامیه هیچ سهمیه ای از رسانه ها کم نشده است.

دبیر جشنواره فیلم فجر تاکید کرد: اعتراض چند روز گذشته اهالی رسانه درباره محل برگزاری جشنواره، اعتراض حرفه ای نبود و می توانست چند ماه پیش اتفاق بیافتد. بهرحال امسال برای برگزاری جشنواره فیلم فجر باید برج میلاد حذف می شد.

وی درباره حضور رضاداد به عنوان مرد پشت پرده جشنواره عنوان کرد: سازمان سینمایی و شورای سیاست گذاری و دبیر در زنجیره برگزاری جشنواره باید کمک کند و آقای رضاداد هم مانند بقیه جزو شورای سیاست گذاری است و فعالیت می کند.

وی درباره عدم حضور برخی فیلم ها در جشنواره گفت: در این باره بیش از حد توضیح دادیم و به نحوی دوباره توضیح دادن و تهمت زدن، توهین است. 67 فیلم متقاضی حضور در جشنواره بودند. برخی فیلمها آماده بودند، اما به دلایلی سازندگان فیلم تمایل نداشتند در جشنواره امسال شرکت کنند. بنابر این ما فیلم های آماده شده را مورد ارزیابی قرار دادیم.

داروغه زاده درباره حضور نابینایان در جشنواره فیلم فجر بیان کرد: این را صادقانه می گویم که من اصلا در این مورد فکر نکرده بودم؛ اما این را در سازمان سینمایی مطرح خواهم کرد تا رسیدگی کنند.

دبیر جشنواره فیلم فجر گفت: در مورد آرای مردمی تا دیشب همه مسائل حل شده بود تا آرا به صورت اینترنتی جمع آوری شوند و امکان دخالت در نتیجه آرا هم کمتر شود. من امیدوارم این مسئله امسال اتفاق بیفتد و اگر مشکلی به وجود بیاید، قطعا قابل رفع است. درباره اکران فیلم‌ها در شهرستان‌ها هم باید بگویم که این امر منوط به اجازه صاحبان اثر است و اکران فیلم‌ها در مراکز استان خواهد بود. نهایتا 14 فیلم در مراکز استانها اکران خواهند شد.