به گزارش تهران امروز وي توضيح داد كه به نظرش اگر شعار انتخابي جشنواره به سمت شعارهايي چون سينماي اسلامي و سينماي معنوي برود، بسيار تاثيرگذارتر است اما باز هم انتخاب شعارهايي چون اخلاق، آگاهي و اميد بسيار بهتر از اين است که سينما بدون هدف حرکت کند و ميتواند گام ابتدايي بسيار مثبتي در راه توليد در سينماي ايران باشد.

کارگردان سریال یوسف پیامبر(ع) که معتقد است در دنیای امروز سینما بداخلاقی را ترویج می‌کند و مردم دنیا را به سمت یاس و ناامیدی سوق می‌دهد، خاطرنشان کرد: تعریفی که سینماگرها امروزه از سینما ارائه می‌دهند این است که سینما فقط موظف است تا از تلخی‌ها، سیاهی‌ها و زشتی‌ها بگوید در حالی که امیدوار کردن مردم دنیا بسیار هدف والایی است، خصوصا با حرکت‌های انقلابی‌ای که امروزه در دنیا رخ می‌دهد.

سلحشور اضافه کرد: سینمای ما تا به امروز تاثیر صددرصد منفی روی اخلاق، آگاهی و امید مردم داشته است و به جرات می‌توانم بگویم شاید تنها یک درصد آثار ما دارای این شاخصه‌هاست، ۹۹درصد آثار دیگر یا خنثی و بی‌خاصیت هستند یا تاثیر منفی روی افکار مردم می‌گذارند.

این کارگردان به عنوان نمونه‌ فیلم‌هایی که با ارزش‌ها و اهداف ایران و اسلام مغایر نبوده‌اند فیلم‌های «آژانس شیشه‌ای»، «رنگ خدا» و «زیر نور ماه» را مثال می‌زند و می‌گوید: در سینمای ما سالی یک فیلم همچون فیلم‌های یاد شده ساخته می‌شود.

وی در توضیح این مثالها می‌گوید: اگر بدی نباشد، خوبی خودش را نشان نمی‌دهد، اما ما باید تلاش خود را بکنیم تا همه چیز خوب باشد، زیرا حتی با تلاش ما هم باز بدی وجود دارد، پس ما با تلاش خود می‌توانیم تنها بدی را کم کنیم و به خوبی سوق پیدا کنیم.

سلحشور به عنوان مثالی از تلاش برای بیان خوبی‌ها هم گفت: سخنران‌ها روی منبر همیشه از خوبی می‌گویند، اگر هم از بدی بگویند برای عبرت و سازندگی است و ترویج بدی نیست. اما فیلم‌های بدی که ما در سینما می‌بینیم بیشتر ترویج روابط دختر و پسر، دعواهای زن و شوهر، بی‌بند و باری، بداخلاقی و دیگر مفاسد است. حتی سینماگرها خود بر این عقیده هستند که سینما برای انتقاد و به نمایش درآوردن سیاهی‌ها ساخته شده نه این‌که راه‌حل نشان دهد، این دقیقا نقطه مقابل اسلام است، زیرا اسلام می‌گوید بیشتر خوبی‌ها را نشان دهید، اگر از بدی‌ها هم گفتید باید راه چاره را هم بگویید.

از نظر سلحشور، سینمای ما در حال حاضر توان جلوه دادن ارزش‌ها را ندارد و هر گاه به این سمت رفته، دچار شعارزدگی شده، اما بدی‌ها را به بهترین صورت نمایش می‌دهد، زیرا سرشت سینما به سمت بدی رفته است.

وي راهحل اصلاح سينماي ما را اصلاح عوامل آن دانست و تصريح کرد: سينماگرها بايد بداخلاقها را بين خود راه ندهند و از جمع خود خارج کنند تا عوامل سينما از انسانهاي فرهيخته تشکيل شود. به عقيده من ابتدا سينماگر بايد اصلاح شده باشد تا چيزي که به جامعه ميدهد هم به درد جامعه بخورد و به جامعه لطمه نزند.