به گزارش خبرگزاري دانشجو، روزهاى سال به خودى خود همه مانند همه هستند و اين انسانها هستند كه با ارادهها و مجاهدتهاي خود كه يك روز را از ميان روزهاى ديگر مشخص ميكند، متمايز و متفاوت ميكنند.

روز عاشورا - دهم محرم - فى نفسه با روزهاى دیگر فرقى ندارد اما این حسین بن على(علیه السّلام) است که به این روز جان و معنا می بخشد. روز نهم دىِ ماه سال ۸۸ نیز از جنس همین روزهاست روزی که حرکت مردم به آن جان می بخشد و متمایز می سازد.

سعید حدادیان، مداح و ذاکر اهل بیت عصمت و طهارت از جمله کسانی که روز عاشورا و ۹ دی ماه سال ۸۸ را از نزدیک مشاهده کرده است در آستانه حماسه روز نهم دی ماه با او در دفتر مسجد دانشگاه تهران به گفت و گو نشستیم.

* با توجه به اینکه شما هر ساله روز عاشورا در دانشگاه تهران مراسم دارید، عاشورای سال ۸۸ و فضای اطراف دانشگاه تهران را چطور دیدید؟

حدادیان: در روز عاشورای سال ۸۸ که مصادف با ششم دی ماه بود افرادی که در هیئت دانشگاه تهران حضور داشتند و عمدتا از دانشجویان، اساتید و کارکنان آن دانشگاه بودند وقتی فضای اطراف دانشگاه تهران را دیدند و متوجه بی‌احترامی جمعی از اراذل و اوباش که بعدا معلوم شد بعضی از آنها از پادگان اشرف آمده و منافقین بودند به مراسم عزاداری حضرت عبدالله شدند به میدان آمدند زیرا احساس می کردند ان روز باید به این شکل روز عاشورا را احترام کنند و همه عزادارن به این نتیجه رسیده بودند این عده برای براندازی نظام آمده بودند و علیه کل ارزش‌ها به پا خاسته بودند.

* فکر می کنید چرا مردم و حتی کسانی که در حوادثپس از انتخابات طرفدار کاندیدای خاصی بودند، روز ۹ دی ماه در صحنه حاضر شدند؟

حدادیان: ۹ دی ماه سال ۸۸ مصادف با ۱۳ محرم و منبعثاز عاشورای همان سال در واقع عکس‌العمل و واکنش مردم به قضایای عاشورای حسینی محسوب می‌شد. مردم صرف‌نظر از اختلافاتی که بر اثر انتخابات پیش آمده بود وارد میدان شدند و مسئله مهم‌تری را با حضور خود اعلام کردند و آن این بود که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و مردم در مقابل بی‌احترامی به دستگاه سیدالشهدا و ارزش‌های اصیل انقلاب واکنش سریع، به موقع، صریح و کامل نشان می‌دهند.

* به عنوان کسی که در روز ۹ دی ماه جمعیت را از بالای میدان نظاره گر بودید کمی از حال و هوای آن روز بگویید؟

حدادیان: من در آن روز انبوه جمعیتی را دیدم که تا به حال در برنامه‌های مختلف سی سال انقلاب سراغ نداشتم، جمعیتی که با کیفیت و کمیت بی‌نظیر در میدان انقلاب و خیابان‌های اطراف حضور داشتند. نکته جالبی که در آن روز قابل مشاهده بود این بود که همه حامل عکس امام(ره) و یا رهبر انقلاب بودند و این به این معنی بود که مسئله روسای قوا در این بین مطرح نیست و مسئله فقط بحثولایت‌فقیه است.

احساس کردم ابتدای مراسم چیزی جز فریاد «یاحسین» مردم را اشباع نمی کند

انبوه جمعیت با فریاد یا حسین در حال انفجار بود و سراپا شور بود به نظر می‌رسید ظرفیت عشق به حضرت سیدالشهدا کاملا به رخ کشیده شده بود به طوری که افراد حاضر در جمعیت روی پا بند نبودند و همین مسئله باعثشد خلاف‌ همیشه عمل کنیم به طوری که در مراسم‌های به این سبکی ابتدا باید جمعیت را آرام کرد با گفتن بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم و دادن سلامی به اهل بیت بعد با خواندن شعر، رباعی، قصیده یا غزل مراسم را پیش برد تا نهایتا به نوحه و شور رسید اما دیدیم در آن لحظه هیچ چیز جز یک یا حسین جمعیت را اشباع نمی‌کند و تمایل مردم نیز به همین مسئله بود.

وقتی من یا حسین گفتم مثل این بود که بمب‌ اتم منفجر شد و جمعیت با تمام توان یا حسین گفت. آن روز روز عجیبی بود ضمن اینکه نوحه‌هایی که می‌خواندم حرف دل مردم بود و مردم نیز چون حرف دلشان گفته می‌شد سریع آن را تکرار می‌کردند تا گفتم «در روز عزا حرمت ارباب شکستند، علمدار کجایی، علمدار کجایی» همه بلافاصله تکرار کردند و یکی از روزهای استثنایی من در دوران مداحی محسوب می‌شود.

جالب است اینجا یک خاطره‌ای را از ۹ دی بیان کنم و آن اینکه حاج منصور آقا که در مقام استادی همیشه با گرفتن ایراد سعی می‌کند من را راهنمایی کند به عنوان مثال در یک شب ماه رمضان وقتی من داشتم با سبک دشتی مداحی می‌کردم یک دفعه لحن را عوض کردم وقتی برگشتم حاج‌آقا را نگاه کردم با اشاره گفت برگرد و بعد مراسم به من گفت ۲۵ صدم از نمره‌ات کم شد نباید این لحن را جایی دیگری می‌رفتی.

بعد از ۹ دی دوستان با من تماس می‌گرفتند و می‌گفتند چی کار کردید که حاج منصورآقا هر جا می‌نشیند از شما تعریف می‌کنند گفتم حتما معجزه‌ای شده با ایشان که تماس گرفتم، گفتم حاج آقا چه خبره شنیدیم ما را دعا می‌کنید گفت آره گفتم برای برنامه شب عاشورا در بیت گفتند نه اون که وظیفه‌ات بود گفتم برای برنامه روز عاشورای دانشگاه تهران گفت نه اونم وظیفه‌ات بود گفتم پس برای چی گفت برای ۹ دی آقا ۹ دی.

ظاهرا حاج‌آقا ۹ دی در میان انبوه جمعیت مانده بودند و تنها صدای من را از میکروفن‌ها می‌شنیدند.

*فکر می‌کنید چه چیزی باعثشد ۹ دی به عنوان حماسه در تاریخ ما ماندگار و جمعیتی با آن کیفیت و کمیت در خیابان‌های تهران حاضر شوند؟

حدادیان: آتش عشق امام حسین طبق روایات هرگز خاموش نمی‌شود کسی که فکر حضور این همه جمعیت را نمی‌کرد در واقع ایرانی را نشناخته بود مردم ما مومن‌اند و توهین به عاشورا و حضرت سیدالشهد را هرگز برنمی‌تابند مردم می‌خواستند با حضور خود بگویند قضیه عاشورا، سیدالشهدا، ولایت‌فقیه، کلیت نظام چیزی نیست که با موضع‌گیری‌های انتخاباتی بتوان آن را متزلزل کرد. من جمعیت بسیار دیده‌ام، جمعیت کلان طی دوران انقلاب و جنگ بسیار بودند و مطمئن هستم آن بخشی از مردم که به خیابان‌ها آمده بودند اگر امکانات پوشش برنامه از قبیل صوت و تصویر بهتر بود بیشتر هم می‌شد.

* پیام این حضور برای دشمنان ملت ایران چه بود؟ فکر می‌کنید آنها پیش‌بینی چنین حضوری را داشتند؟

حدادیان: آنهایی که با نظام اسلامی در افتادند یک چیزی را متوجه نشدند و آن این است که آسمان و زمین پای کلمة‌الله ایستاده‌اند، پای سیدالشهد ایستاده‌اند این مسئله بارها و بارها برای ما ثابت شده است در زمان امام(ره) یک عده روشنفکر مأبانه جلسات مذهبی و روضه‌خوانی را تمام شده می‌دانستند اما امام عنوان کردند همه باید روضه بخوانند مختصر هم نه زیاد. روضه سیدالشهدا افضل‌الاعمال است و محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه می‌دارد ما ملت گریه سیاسی هستیم و … با این سخنان فضلیت این مسئله و تاثیر آن را برای مردم جا انداختند.

در یک‌صد سال اخیر هر انقلاب ریشه‌داری که در راس آن یک متفکر بزرگ وجود دارد ارادت و الگوپذیری آن از حضرت سیدالشهدا است اشخاصی مانند گاندی ارادت خاصی به ایشان داشتند، حتی اگر در مبارزات خود دچار اشکالاتی هم بودند. هر صاحب خرد و عاطفی‌ای که حضرت سیدالشهدا را دوست دارد مسیر خود را تعیین می‌کند.

نفوس ملت ایران آماده پذیرش ولایت است اما دشمن ازریابی‌اش در این مسئله غلط است. مردم در روز ۹ دی که از قضیه عاشورای ۸۸ منبعثشده بود نشان دادند که نگاه ویژه ای به رابطه با روحانیون و به خصوص شخص ولایت‌فقیه و رهبر انقلاب که در اوج قله است دارند و همچنان آنها را نجات‌بخش خود در مسیر انقلاب اسلامی می‌دانند.

*به عنوان سوال بعدی مدیریت رهبر انقلاب را در حادثه ۹ دی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حدادیان‌: به طور قطع عملکرد برخی از مسئولان و موضع‌گیری‌های آنها دچار اشکالاتی بود و همین مسئله باعثشد حضرت آقا خود پای میدان بیایند و مدیریت کنند. ۱۳ میلیون رای‌دهنده‌ای که معتقد بودند در انتخابات تقلب شده است پس از روشنگری مرحله‌ای حضرت آقا تعدادشان کم و کمتر شد از طرف دیگر مدیریت آقا در این بین به نوعی بود که ایشان توانستند از آرای برتر دفاع کنند زیرا در یک بازی کسی که ضرر می ‌کند همیشه سر و صدا راه می‌اندازد و شخصی که نتیجه را به نفع خود می‌داند شکایت نمی‌کند.

کسی که شعارش «حسبناالله و نعم الوکیل» است و از خود تهی است به طور قطع می تواند از امتحاناتی چون فتنه عبور کند.

در آن زمان ۱۳ میلیون معتقد بودند باید نتیجه انتخابات دوباره تکرار شود اگراین مسئله صورت می‌گرفت ۲۵ میلیون نفری که رای برتر را داشتند این‌بار اعتراض می‌کردند اما حضرت آقا که وظیفه‌شان دفاع از رای مردم است و در حالی که هیچ مدرکی دال بر تقلب به دست نیامد با دفاع از این آرا اجازه ندادند اشخاصی با نگاه‌های تحزبی به آرا پشت برخی از این جبهه‌ها قرار بگیرند و با شعار هدف وسیله را توجیه می‌کند از وضعیت موجود سوءاستفاده کنند.

مدیریت آقا باعثشد چنین مسائلی در فتنه به وجود نیاید و با شفاف‌سازی در صدد حل آن برآید البته من از مدیریت ایشان تعجب نمی‌کنم دنیا متعجب از مدیریت ایشان شد چون فردی که از خود تهی است و شعار حسبناالله و نعم الوکیل در دوران فتنه سر می‌دهد به طور قطع می‌تواند از فتنه‌هایی به این شکل به راحتی عبور کند و با حلم و انعطافی که در شخصیت ایشان وجود داشت و ما قبلا از این جنس صبر را در سخنان امام(ره) پس از قطعنامه ۵۹۸ دیدیم از فتنه عبور کردیم.

*به نظر شما چه محوری از حماسه ۹ دی طی این سال‌ها مورد غفلت قرار گرفته است؟

حدادیان‌: فصل‌الخطاب در این زمینه سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب در جمع ستاد بزرگداشت ۹ دی است. ۹ دی امروز نباید ایجاد کننده چالش باشد و علیه اشخاص و یا افرادی عنوان شود. ۹ دی نشان‌دهنده کلیت نظام زیر پرچم حضرت سیدالشهداست ما قبلا چند اعتراض داشتیم از جمله نداشتن میدان یا خیابانی با عنوان ۹ دی که شکر خدا امروز آن نیز برطرف شده است.
* در آن زمان بحثمطالبه محاکمه سران فتنه جزو یکی از شعارهای اصلی مردم بود با گذشت دو سال این مطالبه چندان محقق نشد، فکر می کند این شعار همچنان باید بیان شود؟

حدادیان‌: فتنه گناه اعظم و اکبر است و گناهکار باید محاکمه شود مطالبه ما محاکمه فتنه‌گران بوده است و امروز هم هست. این که چه اشخاصی در آن دست داشته‌اند مسئله‌ای است که همه نسبت به آن حساسیت دارند و انتظاری است که همواره از دستگاه قضا می‌رود اما گاهی وقت‌ها رهبری می‌آید به نیابت از همه مردم از یک مسئله‌ای گذشت می‌کند اما مطالبه باید عنوان شود بهای خون ریخته‌ شده‌ای که در دو طرف قضیه وجود داشت باید پرداخته شود.

بهای خون ریخته‌ شده‌ای که در دو طرف قضیه وجود داشت باید پرداخته شود.

من برای همه آن خون‌ها احترام قائل ام هر چند معتقدم برخی از افراد که پای رکاب ولی‌فقیه‌شان کشته شدند شهید محسوب می‌شوند و مهمتر از این خون‌های ریخته شده ظلم کسانی است که باعثشدند انتخاباتی که می‌توانست در عرصه جهانی اقتدار چندین ساله را برای ما به ارمغان آورد و همه مسائل جهانی در برابر ایران را تحت‌الشعاع قرار دهد دچار خدشه شد.

معتقدیم اگر آن روز برخی از سران فتنه کشته و یا زندانی می‌شدند امروز تبدیل به قهرمانان کشور بودند در حالی که مدیریت حضرت آقا و نظام اجازه نداد آنها قهرمان شوند و زندانی شدن و محاکمه آنها به خواست مردم تبدیل شد و همین مسئله باعثریزش بیشتر طرفدارن آنها شد.

*به عنوان سوال آخر اگر بخواهید حماسه ۹ دی را در یک کلمه و یک جمله و یک پاراگراف توصیف کنید چه می‌گویید؟

حداديان: در يك كلمه ميگويم يا حسين، در يك جمله ميگويم ايران مملكت امام حسين است و در يك پاراگراف ميتوان جملههاي گوهربار امام خميني مبني بر اينكه پشتيبان ولي فقيه باشيد تا به مملكت شما آسيب نرسد و اين خون سيدالشهداست كه در خون شهدا به جوش آمده است و محرم و صفر است كه اسلام را زنده نگه داشته است، عنوان شود.