به گزارش افکارنیوز،

مراسم تجلیل خانواده شهدا از ابراهیم حاتمی کیا در پردیس سینمایی ملت برگزار شد که در این همایش بزرگ با عنوان «حنجره سرخ»، خانواده شهدای مدافع حرم، ابراهیم حاتمی‌کیا، نادر طالب زاده، محمد خزاعی و... حضور داشتند.مراسم با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و تلاوت قرآن مجید آغاز شد.

همسر شهید اسکندری روی صحنه آمد و در متنی از قبل آماده شده از مقام والای شهیدان و رشادت‌های آن‌ها برای دفاع از سرزمین یاد کرد. وی در ادامه با یادی از کار ارزشمند ابراهیم حاتمی‌کیا، او را سردار سینمای ایران خواند.

همچنین همسر شهید مدق به جایگاه آمد و گفت: هیچ کس از تنهایی‌های ما خبر ندارد، همه فکر می‌کنند همه چیز برای ما خوب است اما نمی‌دانند تنهایی‌های شب و غروب‌ها چقدر سخت است.

وی ادامه داد : فرزندان شهیدان وقتی دلشان می‌گیرد به سنگ‌های قبر پدرانشان سر می‌زنند اما یک چیزی ما را استوار نگه می‌دارد و آن وجود برادرانی مانند برادر ابراهیم حاتمی‌کیاست؛ به خون شهدا قسم ما شما را تنها نمی‌گذاریم و از شما می‌خواهیم با استواری به راهتان ادامه بدهید.

نادر طالب زاده در ادامه عنوان کرد: کار زیبای حاتمی‌کیا برای من به شخصه جذاب است چون دریچه جدیدی از دشمنان انقلاب به خصوص غرب باز شده است. این فیلم برای محافل دانشگاهی در غرب به خصوص در آمریکا می‌تواند تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: این اولین کار زیبا و برنده است که می‌تواند اثرگذار باشد؛ ممنون از کسانی که از حاتمی‌کیا حمایت کردند و البته افرادی هم گوشت تلخ هستند که ما با آن‌ها از اول انقلاب آشنایی داریم. وقتی با کار خوب مواجه می‌شوند، واکنش تند نشان می‌دهند.

حمید برقعی یکی از شاعران اهل بیت (ع) کشور روی صحنه آمد و چند بیتی خطاب به علی ابن موسی الرضا (ع) سرود و در ادامه قطعه شعری با موضوع حضرت زهرا (س)، مدافعان حرم و شهیدان هشت سال دفاع مقدس خواند. یکی از اشعاری که برقعی در این مراسم خواند به شهید محسن حججی اختصاص داشت.

در ادامه برنامه کلیپی از سردار سلیمانی پخش شد که از کارگردان به وقت شام قدردانی کرد. سردار سلیمانی در این کلیپ پس از تماشای فیلم گفت: "اول باید به حاتمی کیا برای ساخت این اثر ارزشمند تبریک بگویم.ایشان خدمت بزرگی کرده به کسانی که دفاع کرده اند. مردم با تماشای این فیلم به خطر بزرگی که بشر را تهدید می کند پی می برند.

هرکسی که ایشان را در ساخت این اثر حمایت کردند تشکر می کنم چون کار ارزشمندی کردند این یکی از دیدنی ترین فیلم هایی است که به واقعیت بسیار نزدیک است.پس از این فیلم برای اینکه بتوانیم این خط را شکست و کارگردان های متعددی از کل دنیا در جهت نشر نشان دادن این مظلومیت ها سرازیر شوند باید تلاش کنیم و این اتفاق رخ خواهد داد.

سر بریدن و آوارگی از صحنه هایی است که من ان را در واقعیت دیدم و من را به گریه انداخت صحنه هایی که در دیگر مناطق مانند افغانستان انجام می شود.من از طرف همه از حاتمی کیا تشکر می کنم چون در واقع از مدافعان حرم حمایت کردند".

ابراهیم حاتمی کیا در این مراسم گفت: در به وقت شام ذره‌ای از آنچه که در منطقه سوریه و عراق گذشته،گفتم. این فیلم را عجیب و غریب نمی‌دانم چون هنوز دارم مشق می‌دهم. صحنه‌هایی از فیلم است که برای بچه‌های زیر 12 یا 13 سال توصیه نمی‌شود اما باز هم اختیار دست خانواده‌هایشان است. زمانی که فیلمساز شدم هیچ وقت تصور نمی‌کردم روزی برسد که بخواهم چنین صحنه‌هایی را بگیرم.

کارگردان به وقت شام عنوان کرد: جنگ ایران و عراق را به خوبی می‌شناسم اما الان بسیار پیچیده‌تر، سخت‌تر و غریبانه‌تر است؛ مگر می‌شود از این لحظات گذشت.بعد از صحبت‌هایم در اختتامیه در رسانه‌ها می‌بینم سروصدا شدت گرفته است، کل حرف زدن من سه دقیقه شده است اما نمی‌دانم چرا این طوفان به پا شد و چه اتفاقاتی پیش می‌آید که یکی می‌خواهد من را به چپ و راست وصل کند و من را افشا کند.

وی افزود: نمی‌دانم نان از سر سفره چه کسی برداشتم که این کار را می‌کند، به نظرم جشنواره فجر باید الزامات انقلابی خود را مشخص کند چراکه این کار مانند شرکت در انتخابات است. این حرف‌ها در مورد شخصیت خاصی نیست چون سالهاست این زخم زدن‌ها رخ می‌دهد. دل من بیشتر برای نسل‌های بعدی می‌گیرد چون می‌ترسند اعلام کنند که سرسپرده این شهدا و نظام هستیم. 

حاتمی کیا اظهار داشت: خجالت می‌کشم که آنقدر قدرت ندارم سالی یک فیلم بسازم و به شما بیشتر نزدیک شوم. من بی‌دریغ سراغ این سوژه نرفتم و بسیار تحقیق کردم چون خواستم حرف‌ها را به نحوی بزنم که بهانه دست دشمن‌های منطقه ندهم.

کارگردان بادیگارد خاطرنشان کرد: من هیچ حرف و بحثی با همکاران خودم ندارم و اصرار دارم نگاهم فارغ از نگاههای صنفی باشد چون مسئله بزرگتر از این حرفهاست. خدا کند دستمان برای آن طرف مسیر پر باشد و بتوانیم سرمان را بالا بگیریم و خجالت نکشیم چون با چند دست و هورا و جایزه چیزی عایدمان نخواهد شد.

گفتنی است در پایان مراسم لوح تقدیری از سوی خانواده‌های شهدای مدافع حرم و همسران آن‌ها به ابراهیم حاتمی‌کیا اهدا شد و در ادامه فیلم به وقت شام را برای حاضران به نمایش گذاشتند.