به گزارش افکارنیوز،

مهرداد فرید تهیه کننده و کارگردان سینما درباره چگونگی اکران فیلم سینمایی  «دعوتنامه گفت: تبلیغات نامناسب، فصل و ساعت مرده، عدم استقبال سالن‌دارها به دلیل کم رنگ بودن بُعد تجاری آن و...باعث شده این فیلم در گیشه شکست بخورد. این سرنوشت فیلم هایی است که نگاه فرهنگی دارند، آن هم در سینمایی که حرف اول و آخر را سالن‌دار می زند.

 وی ادامه داد: حدود پنجاه سال پیش قانونی در هالیوود اعمال شد که در سینما هیچ شرکتی نمی تواند همزمان تولید و توزیع فیلم را انجام دهد و سالن‌دار هم باشد؛ قانونی که شرکت ها را مجبور کرد فقط در یک شاخه فعالیت کنند.

 وی عنوان کرد: متاسفانه در کشور ما شرکت هایی هستند که هر سه مقوله تولید، توزیع و سالن‌داری سینما را همزمان انجام می دهند. اتفاقی که اصلا حرفه ای و صحیح نیست، چون آنها حتی در انتخاب بازیگر و عوامل نفوذ می کنند و از فیلم سهم خواهی دارند. از تولیدات حدود 80 فیلم در سال، دست روی 20 اثری می گذارند که هم تولید، هم توزیع و هم سالن های بیشمار در اختیارشان قرار داده می شود. این حرکت جایی برای دیگر فیلمسازها و پیشرفت برای سایر فیلم ها و فعالان در سینما باقی نمی گذارد.

 فرید اظهار داشت: این اشخاص در سه صنف تهیه کننده، پخش کننده و سالن‌دار سینما حضور دارند و به نحوی پیش می روند که قوانین این سه صنف را به نفع خودشان تنظیم کنند. بنابر این دیگر سینماگرانی که چنین قدرتی ندارند در موضع ضعف می افتند و تولید کننده های  فرهنگی بخصوص در بخش خصوصی یا باید متضرر شوند، کنار بروند و یا باید با آنها کنار بیایند. در کل این اقدامات منجر به حاکمیت سالن‌دار می‌شود، زیرا چندکاره‌ها هم در عرصه تولید و هم در عرصه توزیع به فکر رونق سالن های خود هستند.

وی تصریح کرد: پیشنهاد من به دولت و مجلس شورای اسلامی این است که به این جریان ورود کنند و این قاعده را در سینمای ایران به هم بزنند.