به گزارش افکارنیوز،

«اکبر آقا آکتور صدا» مستند پرتره اکبر منانی نویسنده، دوبلور، مدیر دوبلاژ و گوینده پیشکسوت، به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ابوالفضل توکلی در شبکه مستند سیما تولید شد.

توکلی درباره ساخت این مستند گفت: «اکبر آقا آکتور صدا» که در ادامه ساخت مستندهای «پیشکسوتان دوبله» تولید شد، به فصل‌هایی از زندگی اکبر منانی از اثرگذارترین هنرمندان عرصه دوبله و گوینده شخصیت‌های ماندگاری مانند پوآرو، زبل خان و... پرداخته است.

کارگردان «نقاش صدا» افزود: از سال 95 که تولید مجموعه مستند «پیشکسوتان دوبله» را آغاز کردم، نام استاد منانی در لیست گروه تولید بود و ایشان قبول نمی‌کردند. بعدها متوجه شدم از قرار گرفتن مقابل دوربین گریزانند و به همین دلیل از ایشان تصاویر و عکس زیادی وجود ندارد، بالاخره با درخواست‌های مکرر من که مجذوب آثار ماندگارشان در هنر دوبله هستم، موافقت کردند و در نهایت شهریور امسال ساخت مستند پرتره‌ای از اکبر منانی کلید زده شد.

وی ادامه داد: البته بازخوردهای مثبت تجربه‌های قبلی ما در ساخت مستند زندگینامه پیشکسوتانی مثل بهروز رضوی، جلال مقامی، ایرج رضایی، ناصر ممدوح، محمود قنبری و غلامعلی افشاریه و ابوالحسن تهامی در بین اهالی دوبله و هنر در این تصمیم بی‌تأثیر نبود و باعث خرسندی من است که استاد منانی بعد از سال‌ها دوری جستن از دوربین‌ها بالاخره به بنده اطمینان کردند.

توکلی افزود: در تولید این فیلم فاطمه شعشعانی و شوکت حجت و آقایان جواد پزشکیان . تورج نصر، شهروز ملک آرایی، بیژن علیمحمدی، همت مومیوند از هنرمندان دوبله نیز ما را همراهی کرده‌اند.

کارگردان مجموعه مستندهای «پیشکسوتان دوبله» درباره مراحل تولید این مستند گفت: بخش‌هایی از «اکبر آقا آکتور صدا» در استودیو ضبط شکرستان و همچنین استودیو جام جم در تهران و بخش‌هایی از آن در شهر اصفهان، لوکیشن های دبیرستان هاتف محل تحصیل استاد و میدان نقش‌جهان تصویربرداری شده و تدوین آن نیز به‌تازگی تمام‌شده است.

به گفته توکلی این مستند در 63 دقیقه به جنبه‌های مختلفی از زندگی حرفه‌ای اکبر منانی می‌پردازد؛ پیشکسوتی که علاوه بر مدیریت دوبلاژ آثار ماندگار، دو کتاب نیز درباره هنر دوبله منتشر کرده است.

 

حجم ویدیو: 2.75M | مدت زمان ویدیو: 00:00:59