به گزارش افکارنیوز،

مراسم افتتاحیه هفته هنر انقلاب اسلامی عصر روز دوشنبه ۲۰ فروردین با حضور جمعی از چهره‌های فرهنگی و هنری در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

در این مراسم محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری در سخنانی با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی عنوان داشت: حوزه هنری پس از شورای عالی انقلاب نخستین نهاد انقلابی بود که در کشور شکل گرفت و البته پس از دو نوبت تغییر نام به حوزه هنری فعلی شکل و نام یافت. از دیدگاه امام راحل هنر به معنی دمیدن روح تععهد در انسان‌ها معنی پیدا می‌کرد و وظیفه آن متوجه کردن انسان به مسئولیت‌های خود بود و ما نیز کماکان به این وجه از هنر توجه داریم.  

وی افزود: این نکاه به هنر در مقابل نگاهی به آن معنی می‌یابد که  وظیفه خود را ایجاد غفلت می‌داند و سعی دارد به هر دلیل انسان را از توجه به وجودش دور کند.

مومنی با اشاره به شهید سید مرتضی آوینی و نگاه ویژه او به مقوله هنر افزود:  آوینی صاحب تجربه بالایی در هنر و اندیشه بود. عالم روشنفکری را دیده بود و از آن اطلاع کافی داشت. او هنرمندی بود که مبانی اندیشه غرب مسلط بود و از همین روی بود که به هنر متعهد به حقیقت باور داشت.

رئیس حوزه هنری افزود: امروز نیز وظیفه ما در قبال هنر مشخص است و آن چیزی جز امر به معروف برای انسان‌ها نیست.

در بخش دیگری از این مراسم از ۲۰ هنرمند شاخص حوزه هنری در سال ۹۶ که در جشنواره‌ها و فستیوال‌هایی که برگزار کننده‌شان ارگان‌هایی به غیر از حوزه هنری بوده‌اند، تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

اسامی هنرمندان تجلیل شده به شرح زیر است:

۱- علیرضا زرین دست/ کسب سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری برای فیلم «سرو زیر آب» در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر

۲- سید محمدرضا خردمندان/ کسب جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم «بیست و یک روز بعد» در سی‌امین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودک و نوجوان اصفهان

۳- محمدرضا شفاه/ کسب جایزه بهترین فیلم نوجوان از نگاه داوران و مخاطبان برای فیلم «بیست و یک روز بعد» در سی‌امین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودک و نوجوان اصفهان

۴- احسان ثقفی/ کسب عنوان برگزیده بهترین فیلمنامه برای فیلم «بیست و یک روز بعد» در سی‌امین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودک و نوجوان اصفهان

۵- سید حامد حسینی / موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه ملی برای فیلم «سرو زیر آب» در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر

۶- عباس بلوندی/ کسب سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه برای فیلم «سرو زیر آب» در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر

۷- محمدرضا رضائیان/ کسب فانوس بهترین نماهنگ از هشتمین جشنواره فیلم عمار

۸- رضا زهتابچیان/ کسب جایزه بهترین فیلم داستانی برای فیلم کوتاه «مادر» از هشتمین جشنواره فیلم عمار

۹- سجاد رافعی/ کسب عنوان برگزیده در بخش کاریکاتور دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر / استان خوزستان

۱۰- پژمان شاهوردی / کسب عنوان برگزیده در بخش هنرهای نمایشی، جشنواره بین المللی تئاتر فجر / استان لرستان

۱۱- رحمان مجرد / کسب عنوان برگزیده در بخش عکس دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر / استان اردبیل

۱۲- شهرام رضایی / کسب عنوان برگزیده در بخش کاریکاتور دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر / استان اردبیل

۱۳- فخرالدین دوست‌محمد/ کسب عنوان برگزیده در بخش کاریکاتور جشنواره‌های هنری تجسمی/ استان کرمانشاه

۱۴- مرضیه فرمانی/ کسب عنوان برگزیده در بخش آفرینش‌های ادبی جشنواره شعر فجر / استان گیلان

۱۵- علیرضا پاکدل/ کسب جایزه ویژه در بخش کاریکاتور جشنواره ملی کارتون هویت / استان خراسان رضوی

۱۶- سید عباد محمدی / کسب مدال طلا از هفتمین فستیوال موسیقی فولکلور/ استان مازندران

۱۷- داوود عامری/ کسب عنوان برگزیده در بخش عکس جشنواره‌های هنری تجسمی / استان گلستان

۱۸- احمد تاجی / کسب عنوان برگزیده در جشنواره عکس عاشورایی هنر و ادبیات محتشم / استان چهارمحال و بختیاری

۱۹- سعید صادقی / کسب عنوان برگزیده در بخش کاریکاتور دومین جشنواره ملی محمد رسول‌الله / استان فارس

۲۰- اکبر تراب‌پور / کسب تندیس زرین در بخش انیمیشن جشنواره سلامت / استان همدان