به گزارش افکارنیوز،

محسن کیایی بازیگر و فیلمنامه نویس سینما و تلویزیون با گلایه از وضعیت اکران "لونه زنبور" گفت: من هیچ رضایتی درباره اکران "لونه زنبور" ندارم. شرایط اکران فیلمها افتضاح است. فیلمهایی که در اکران خوب می فروشند کنار گذاشته می شوند و آثار جدید را به اکران اضافه می کنند اما سالن در اختیار آنها نمی گذارند. اکران موجود بیشتر باعث فیلم سوزی شده است. لونه زنبور می توانست به راحتی بالای 15 میلیارد تومان فروش کند اما شرایط ناعادلانه اکران مانع این فروش شد.

وی در همین راستا افزود: "چهار راه استانبول" وارد چرخه اکران شده است و سالنهای محدود به آن داده اند درحالی که همچنان به فیلمهایی که از عید نوروز اکران شده اند سالن می دهند. اگر سالنهای سینما وجود ندارد دست به تولید فیلم نزنند و اگر سالن به اندازه کافی وجود دارد پس باید وضعیت افتضاح اکران اصلاح شود.

بازیگر "بارکد" درباره شرایط تولید فیلمها و شرایط اکران آنها که باعث خسارات مالی می شود اظهار کرد: "چهار راه استانبول" با هزینه نزدیک به 3 میلیارد تومان ساخته شده است اما با این شرایطی که در اکران وجود دارد فیلم دیده نمی شود و هیچ نفع و بازگشت سرمایه ای برای "چهارراه استانبول" و بسیاری از فیلمهای همزمان در اکران نخواهد داشت. نوع فکر و شکل کار موجود در اکران را نمی فهمم اما اگر سالنهای سینما کم است پروانه ساخت و نمایش ندهند و اگر سالن دارند که این وضعیت و شکل کار چیست.

کیایی ادامه داد: شرایط اکران در سینمای ایران را متوجه نمی شوم، نمی دانم به کدام یک از گروه پخش کننده یا سینما دار مربوط است اما وضعیت عجیب و غریبی حاکم است. در یک سینما برای برخی فیلمها سالن، خالی اما سانس برقرار است و در سینمای دیگر "چهارراه استانبول" و "لونه زنبور" درخواست کننده دارند اما سانس ندارند.

وی با اشاره به تبعاتی که شرایط موجود اکران به دنبال دارد بیان کرد: با وجود چنین وضعیتی سرمایه گذاران شخصی و مستقل را از سینما دور می کنیم. سرمایه گذاران مستقل زیادی وارد عرصه فیلمسازی شده اند که در این سینما فعالیت کنند اما با وضعیت موجود در اکران جرات نمی کنند سرمایه خود را وارد فیلمسازی کنند چون بازگشت مالی برایشان ندارد.

بازیگر "پرده نشین" درباره ساخت "لونه زنبور 2" افزود: لونه زنبور را به گونه ای  نوشته ام که می تواند قسمت دوم داشته باشد و روی موضوع و جزئیات آن فکر کرده ام اما با وضعیت موجود اکران ترجیح میدهم برای قسمت دوم آن اقدام نکنم و هزینه خصوصی صرف ساخت آن نشود. شرایط سینمای ما شرایط خوبی نیست. مدیریت در بخشهای مختلف اعم از پروانه ساخت، پروانه نمایش، شورای صنفی نمایش و اکران اشتباه است و باید اصلاح شود والا سینما هر روز به وضعیت بدتری دچار می شود.

کیایی درباره دیگر فعالیتهای خود توضیح داد: در حال حاضر در حال نگارش سریال "خوشنام" هستم و در مراحل پایانی قراردارد اما درباره زمان دقیق اتمام نگارش نمی توانم تاریخی تعیین کنم چون تهیه کننده کار احمد زالی باید با بررسی‌هایی که روی متن خواهد داشت موارد مربوط به "خوشنام" را مشخص کند.

بازیگر "چهار راه استانبول" درباره بازی در سریال خوشنام در کنار نویسندگی آن اظهار کرد: در "خوشنام" بازی نخواهم کرد و با توجه به  وجود چند قرارداد بازی در آثار سینمایی تمایلی به حضوردر سریال ندارم.  

کیایی  درباره "ساخت ایران 2" خاطرنشان کرد: فیلمبرداری "ساخت ایران 2" تا پایان خردادماه ادامه دارد و پس از آن تاریخ درباره بازی در فیلمهای دیگر تصمیم خواهم گرفت.