به گزارش افکارنیوز،

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور طی ایراد سخنانی در اختتامیه سی ویکمین نمایشگاه بین المللی کتاب اظهار کرد: براساس گزارش‌هایی که وزیر فرهنگ و ارشاد و مسئولان نمایشگاه کتاب ارائه کردند این نمایشگاه جایگاه خوبی در سطح ملی و بین‌المللی کسب کرده است.

وی افزود: استقبال چشمگیر از این نمایشگاه از حضور مقام معظم رهبری تا آحاد مردم سندی بر ارتباط مردم ایران با فرهنگ است.

معاون اول رئیس جمهور ضمن تقدیر از برگزار‌گنندکان نمایشگاه کتاب گفت: با توجه به شرایط فعلی کشور، حمایت از کتاب در اولویت قرار دارد در شرایطی که شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی فرهنگ کتابخو‌انی را به چالش کشیده اند، مسئولان فرهنگی باید بدانند که چه وظیفه سنگینی بر عهده آنهاست.

جهانگیری بابیان اینکه کتاب مظهر اندیشه است، گفت: رونق کتاب رونق اندیشه است در دولت سیاست گسترده‌ای برای کتاب در نظر گرفته‌ایم و به اندیشه رقیب هم فرصت فعالیت داده‌ایم.

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: کار نشر یک کار جمعی و گروهی است و برای رونق نشر باید همه عوامل نشر و خانواده کتاب به میدان آمده و تلاش کنند.

وی ادامه داد: بعضی‌ها تصور می‌کنند در دورانی که فضای مجازی در صدر امور مردم قرار دارند، کتاب می‌میرد اما نظر کارشناسان و صاحب نظران خلاف این است ترویج کتاب موجب ترویج منطق، عقلانیت و مدیریت می‌شود و ما در جامعه به این عناصر نیاز داریم دین ما معجزه‌اش کتاب است پس باید با اصل اسلامی کتاب را تبلیغ کنیم.

جهانگیری درباره حمایت از نسل جوان و حوزه نشر اظهار داشت : میزان معرفت جویی، وضعیت مردم و میزان انس آنها با کتاب مسئله مهمی است و  باید به نو قلمان مانند پیشکسوتان توجه کنیم. نویسنده جوان و پیشکسوت هر دو باید مورد توجه قرار بگیرند.

معاون اول رئیس جمهور درباره اقتصاد نشر بیان کرد: هر کاری که منفعت اقتصادی نداشته باشد در ادامه با مشکل روبرو می‌َشود. دولت باید از ابزارهایی که در اختیار دارد از جمله مالیات، یارانه و ... به اقتصاد نشر کمک کند که این کار را حتما خواهیم کرد.

وی بیان کرد: دولت باید در عرصه حمایت از فرهنگ و آزادی قدم بردارد. شفافیت باید سرلوحه سیاتگذاری قرار بگیرد و کار نشر و  اهل قلم باید به اهل این حوزه واگذار شود. هنر ما مدیران این کشور این است که تلاش کنیم تا کشور از وضعیتی که در آن قرار گرفته است عبور کند.

جهانگیری در ادامه توضیحات خود درباره بر‌جام گفت: بعد از تشکیل دولت آقای روحانی  تحریم‌های ظالمانه، فضای نا اطمینان اقتصاد کشور و ایران هراسی در دنیا مهمترین مشکلات پیش روی دولت بود که دشمنان پیش آورده بودند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: در یک فضای مذاکره‌ای ایران موفق شد وارد برجام شود اما آمریکایی‌ها پس از آن هیچ کاری برای تحقق برجام انجام ندادند و ترامپ سعی دارد به گونه‌ای سخن بگوید که فضای ترسناکی را بر اقتصاد ایران حاکم کند.

وی با بیان اینکه آمریکا با خروج از برجام ، چهره خود را در سطح بین الملل تخریب کرده است، ادامه داد: آمریکا با عمل به خواسته صهیونیستها و رژیم آل سعود عهد خود را با هم پیمانانش نقض کرد همچنین به نظر مردم کشورش پایبند نشد زیرا فقط 30 درصد ملت آمریکا خواستار خروج از برجام بودند.

جهانگیری ضمن اشاره به نقش موثر نخبگان کشور برای کمک به شرایط فعلی اظهار داشت: ملت ایران باید با تفاهم ، انسجام و وحدت در مقابل آمریکایی‌ها بایستد. سرمایه‌های عظیم کشور باید تقویت شوند و یکی از مهمترین داشته‌های ایران دیپلماتهای ایرانی است.

معاون اول رئیس جمهور  تصریح کرد: آمریکا سعی دارد بحرانی در اقتصاد کشور به وجود آورد اما ما نگذاشتیم حتی یک مورد از شاخصه‌هایشان عملی شود.

وی بابیان اینکه  مقام معظم رهبری درباره برجام دستور نهایی را به رئیس جمهور داده‌اند که در صورت تضمین حقوق مردم ایران در برجام باقی می‌ماند، ادامه داد:در شرایط فعلی باید مدیران و نخبگان و اقتصاد دانان یکبار دیگر به میدان بیایند و سرو سامانی به وضعیت فعلی بدهند همه باید تلاش کنیم تا شرایطی که اکنون وجود دارد و از منظر دشمنان نقطه شکست ایران است به نقطه پیروزی تبدیل شود.

نمایشگاه کتاب تهران بر دیپلماسی فرهنگی تاثیر گذار است

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی در مراسم اختتامیه سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با اشاره به اینکه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از زاویه‌های متعددی قابل بررسی است، گفت: نمایشگاه کتاب مهمترین اتفاق فرهنگی کشور است هیج فضایی چنین تجمع انسانی را از شهرستان و تهران ندارد.

وی بابیان اینکه در دو روز گذشته براساس متد جمعیت شناسی ۶۰۰ هزار نفر فقط از نمایشگاه کتاب بازدید داشتند به عبارت دیگر در دو روز گذشته بیش از نیم میلیون نفر جمعیت بازدید کننده داشتیم، بیان کرد: چنین حضور مردمی با شرایط خاصی که در کشور داریم مایه مباهات است.

وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی بابیان اینکه تاثیر نمایشگاه کتاب در اقتصاد نشر است، ادامه داد: نکته دیگر تاثیری است که این رویداد فرهنگی در دیپلماسی فرهنگی دارد.

صالحی باتاکید بر اینکه فرصت ارتباط با صد‌ها نویسنده و نشر خارجی در نمایشگاه کتاب داشتیم، گفت:گرچه نشر حوزه فرهنگی است اما ارتباط آن را با اشتغال زایی در کشور خواهید دید.

وی بابیان اینکه نشر با ۲۰ عنوان رسته شغلی در قبل، حین و بعد از چاپ مواجه است، گفت:حجم نشر ایران دربردارنده عناوین متکثر شغلی به طور مستقیم و غیر مستقیم است. وقتی کتاب، فیلم نامه یا نمایشنامه در کشور تولید می‌شود ، می توان فیلم و تئاتر نیز از آن تولید کرد.

صالحی گفت:دولت باید بیش از گذشته نشر را مورد توجه قرار دهد و تسهیلات بانکی و مواردی که می‌تواند به  حوزه نشر کمک کند را مورد توجه قرار دهد.

وی با بیان اینکه  صنعت نشر یک اقتصاد مهجور است، اما می‌تواند به طور جدی در حوزه اشتغال زایی تاثیر جدی‌ داشته باشد، بیان کرد: فضای کل کشور، تاکیدات رهبری و رئیس جمهور بر این مبنا است که جریان توسعه علمی را به عنوان جریان جدی مورد توجه قرار دهیم.

صالحی  بابیان اینکه یکی از اجزای قابل توجه حوزه توسعه علمی، تولیدات حوزه علم است که تا سال ۹۶ یک میلیون و ۲۳۰ هزار عنوان کتاب چاپ شده است، گفت: از این تعداد ۱۴ درصد علوم طبیعی و ریاضیات، ۱۳ درصد تاریخ و جغرافیا است.

وی ادامه داد:وقتی بحث انقلاب فرهنگی  شکل گرفت، تب و تابی در کشور  ایجاد شد که چه میزان کتاب علمی داریم؟

صالحی بابیان اینکه امروز تعداد قابل توجهی کتاب در حوزه تولید علم داریم، گفت: ناشران ما که به تولید علم تعلق دارند در کشور اندک نیستند. اگر می‌خواهیم جریان تولید علم در کشور قدرتمند‌تر از گذشته حرکت کند صنعت نشر محرک تولید علم است.

صالحی گفت:صنعت نشر را از زاویه دیپلماسی فرهنگی و عمومی باید دید چرا که این صنعت دریچه ارتباط ما با جهان است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه 22 و 9 دهم درصد کتاب های ما ترجمه است، بیان کرد: از طریق ترجمه با اقصی نقاط جهان در ارتباط هستیم.

وی  با بیان  اینکه با این 22و 9 دهم درصد ترجمه با کل جهان ارنباط فعال و خلاق داریم، بیان کرد:از طریق ترجمه  جهان در ذائقه ما می نشیند، کتاب می تواند فرصت قابل توجهی در ارتباطات اجتماعی و فرهنگی فراهم کند اگر در گذشته حافظ ها، خیام ها و فردوسی ها داشتیم امروز ظرفیت تکمیلی آن در کشور است.

رشد 20 درصدی علاقه مندان کتاب در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

در این مراسم محسن جوادی، رئیس سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با اشاره به اینکه کتاب ارج و اعتبار زیادی دارد و ما به خاطر کتاب میزبان مقام معظم رهبری در نمایشگاه کتاب بودیم، بیان کرد: شعار این دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران «نه به کتاب نخواندن»است.

جوادی دلیل انتخاب این شعار را  فواید کتاب خواندن ذکر کرد و گفت: این شعار برای این انتخاب شده تا درباره اینکه چرا کتاب نمی خوانیم بیندیشیم.

 رئیس سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت:امیدواریم موانع، تسهیل و از حمایت دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  برخوردار شویم.

جوادی بابیان اینکه قریب به 20 درصد رشد مشارکت و مخاطبان را در این دوره هم از لحاظ تراکنش مالی و هم استقبال شاهد هستیم، گفت: نمایشگاه کتاب در این دوره 500 هزار کتاب در بخش ناشران داخلی و خارجی عرضه کرده است فعالیت های مربوط به کتاب از جمله برگزاری نشست های مختلف با موضوع کتاب در این دوره انجام شده است.

فروش130 میلیارد تومان کتاب در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب

در این مراسم امیر مسعود شهرام نیا، قائم مقام سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با اشاره به اینکه برگ دیگری از نمایشگاه کتاب تهران این بار در مصلای تهران ورق خورد و خوشحالیم قدم های رو به جلو در این دوره برداشتیم،بیان کرد:کتاب های بیش از 2100 ناشر در بخش داخلی و بیش از 550 ناشر خارجی در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه شد.

وی بابیان اینکه خوشحالیم جابجایی مکان نمایشگاه کتاب سبب شد فضای مسقف بیشتری در اختیار داشته باشیم، ادامه داد: امسال حدود 80 هزار مترمربع از  فضای ما در فضای مسقف قرار گرفت.

شهرام نیا بابیان اینکه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، پرمخاطب ترین نمایشگاه کتاب است، گفت: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در بعد بین المللی، دست آوردهای خوبی داشت و 53 کشور مختلف در نمایشگاه کتاب تهران حضور داشتند.

وی بابیان اینکه سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در بعد فرهنگی و جنبه نمایشگاهی موفق بود، ادامه داد:بیش از 200 نشست در این دوره نمایشگاه کتاب برگزار شد.

شهرام نیا بابیان اینکه در بخش جنبی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، اتفاقات ارزشمندی رخ داد، ادامه داد:برآوردهای مالی نشان می دهد که 130 میلیارد تومان فروش کتاب در این دوره داشته ایم.

معرفی غرفه های برتر نمایشگاه کتاب

در آیین اختتامیه سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، غرفه‌های ناشران برگزیده در بخش‌های مختلف اعلام شدند.

در بخش ناشران عمومی انتشارات «بنگاه نشر و ترجمه کتاب پارسه» شایسته تقدیر شناخته شد و نشر «کارنامه» از تهران و انتشارات «مرسل» از کاشان به عنوان غرفه‌های برتر انتخاب شدند.

در بخش دانشگاهی سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، نشر «رویان پژوه» توانست به عنوان غرفه برتر شناخته شود.

انتشارات «واله» نیز در بخش ناشران آموزشی به عنوان غرفه برگزیده و انتشارات «تخته سیاه» به عنوان شایسته تقدیر در این بخش اعلام شد.

در بخش کودک و نوجوان نیز «انتشارات زعفران» به عنوان غرفه شایسته تقدیر و «طوطی» از نشر تهران و «حدیث نینوا» از شهرستان قم برگزیده شدند.

غرفه «ایده‌پردازان عصر نو» نیز در بخش ناشران دیجیتال سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به عنوان غرفه برتر انتخاب شد.

در بخش دیگری از این مراسم، از سفرای دو کشور صربستان و تونس در ایران نیز تقدیر به عمل آمد.