به گزارش مهر، نشست خبری بهمن دری معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز سه شنبه ۲۷ دیماه در محل ساختمان فجر این معاونت برگزار شد.

درخواست معاون وزیر ارشاد از اهالی فرهنگ برای محکوم کردن ترور دانشمند هسته‌ای

دری در ابتدای سخنانش شهادت مصطفی احمدی روشن دانشمند هسته‌ای ایران را تسلیت گفت و یادآور شد: انتظار ما از اصحاب رسانه و تشکل‌ها و نهادهای صنفی حوزه فرهنگ مکتوب این است که نسبت به این موضوع واکنشی در شان و منزلت این شهید و دیگر دانشمندانی که در گذشته نه چندان دور شهید شده اند نشان می‌دهند.

وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های معاونت فرهنگی وزارت ارشاد برای دهه فجر گفت: شاید ما تنها نهادی باشیم که که یک ماه و چه بسا چهل روز بیشتر به استقبال این مناسبت رفته‌ایم؛ مطلع این برنامه‌ها حماسه ۹ دی بود که فعالیتهای فرهنگی زیادی در این خصوص انجام شد.

برنامه‌های فرهنگی دهه فجر

به گفته معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمایت از مسابقات کتابخوانی با موضوع بصیرت و انقلاب اسلامی در ۳۰ استان، خرید حدود ۱۵۰ عنوان کتاب موضوعی بصیرت به تعداد میانگین ۵۰۰ نسخه، برگزاری جلسات نقد و بررسی این آثار در سرای اهل قلم، نشست ۸ ماه پایداری با حضور نویسندگان مختلف، تجلیل از خادمان فرهنگ مکتوب و برپایی ۲۰۰ نمایشگاه کتاب در این زمینه از ۵ بهمن ماه، از جمله برنامه‌هایی در دست اجرا از سوی این معاونت است.

وی ادامه داد: در هجدهمین جایزه جهانی کتاب سال هم ۲۸ هزار عنوان کتاب پژوهشی مبتنی بر فرهنگ ایرانی اسلامی در سراسر جهان بررسی شد که ۳۰۰ عنوان به مرحله نهایی داوری راه یافت و از این میان ۳۰ کتاب به عنوان برنده اتتخاب شدند.

دری همچنین از برگزاری یک نمایشگاه کتاب در مسیر راهپیمایی ۲۲ بهمن در تهران با تخفیف ۴۰ درصدی خبر داد و گفت: ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیگر استانها هم مخیر شد‌ه‌اند که این اقدام را انجام بدهند.

معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد در ادامه به برگزاری بخش ویژه معرفی کتب انقلاب اسلامی از ابتدای دیماه تا اوایل بهمن ماه اشاره کرد و یادآور شد: یک نمایشگاه عکس هم با همین موضوع برگزار می‌شود که شامل برخی عکس‌های ناب و بعضاً منتشر نشده هستند.

۱۰ بهمن؛ تجدید میثاق اهل قلم با آرمان‌های امام(ره)

همچنین به گفته وی مراسم تجدید میثاق اهالی قلم با آرمان‌های بنیانگذار انقلاب اسلامی ساعت ۱۰:۳۰ روز دهم بهمن در مرقد مطهر امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

دری در ادامه از برگزاری یک نمایشگاه کتاب با عنوان بصیرت، بیداری جهان اسلام و انقلاب اسلامی در ایام جشنواره فیلم فجر و در محل وزارت ارشاد خبر داد.

در ادامه این نشست خبری، معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد به مقدمات انجام شده برای برپایی نمایشگاه کتاب تهران در سال ۱۳۹۱ پرداخت و گفت: ثبت نام از ناشران برای حضور در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۱۸ دیماه شروع شد و ۲۶ دی ماه به پایان رسید.

وی آماری از ثبت نام ناشران در این نمایشگاه ارائه نکرد اما گفت: در دو روز گذشته حجم ثبت نام‌ها آنقدر زیاد شد که برخی از سامانه‌ها نتوانستند پاسخگو باشند.

رئیس نمایشگاه کتاب تهران همچنین از «درخواست‌های فراوان برای تمدید مهلت ثبت نام این نمایشگاه» سخن گفت و تاکید کرد: امکان تمدید نمایشگاه برای ما وجود ندارد اما برای حضور افراد یا ناشرانی که مدارکشان ناقص است یا پروانه نشرشان تمدید نشده و یا کتاب‌هایشان از سوی خانه کتاب اعلام وصول نشده، دستور دادم کار ثبت نام آنها را تا اول بهمن انجام دهند.

وی تاکید کرد: بدیهی است کسانی که زودتر ثبت نام کرده باشند در اولویت اعطای غرفه هستند.

به گفته بهمن دری بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۱۳ تا ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ در مصلی برگزار می‌شود.

روسای نمایشگاه کتاب تهران از دوره اول تاکنون زیر یک سقف

رئیس این نمایشگاه در ادامه با بیان اینکه «ما در ۱۱ جلسه شورای سیاستگذاری بیست و پنجمین نمایشگاه کتاب تهران هر آنچه را که به برگزاری باشکوه این رویداد کمک کند، مصوب کرده‌ایم» به عمر ۲۵ ساله این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: ما یک بخش کاملاً ویژه، استثنایی و غافلگیرکننده با عنوان ربع قرن نمایشگاه کتاب تهران تدارک دیده‌ایم که در آن از کلیه روسای این نمایشگاه از دوره نخست تاکنون برای حضور در آن و گپ و گفت با بازدیدکنندگان دعوت به عمل خواهیم آورد.

دری گفت: همه کسانی که همچنان به نظام اعتقاد دارند و دَعب این کار را می‌زنند، برای حضور در این مراسم دعوت خواهند شد.

وی همچنین از وصول ۲۵ پیشنهاد عملی برای برگزاری بهتر نمایشگاه کتاب تهران و بررسی آنها در معاونت متبوعش خبر داد و گفت: امیدواریم نمایشگاه کتاب تهران در سال آینده به یادماندنی‌ترین دوره آن شود.

ضوابط حضور ناشران در نمایشگاه بیست و پنجم

معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد اضافه کرد: مبنای ثبت نام ما از ناشران داخلی اعم از عمومی، دانشگاهی، آموزشی و کمک آموزشی انتشار ۳۵ عنوان کتاب و برای ناشران کودک و نوجوان هم انتشار ۴۰ عنوان کتاب در یک سال گذشته بوده است. همچنین باید در همه این حوزه‌ها حداقل ۱۵ عنوان از کتاب‌های ناشران، چاپ اولی باشد.

رئیس نماشگاه کتاب تهران در ادامه گفت: همه کتاب‌هایی که از نیمه دوم سال ۱۳۸۷ به این طرف منتشر شده باشند، امکان عرضه در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را دارند.

دری همچنین از ثابت ماندن میزان اجاره بهای غرفه‌های نمایشگاه بیست و پنجم خبر داد و در عین حال تاکید کرد: غرفه‌های ناشران خصوصی شهرستان‌ها با ۵۰ درصد تخفیف در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

وی همچنین مجری تمامی مراحل ثبت نام از ناشران برای حضور در دوره بیست و پنجم نمایشگاه کتاب تهران را به این شرح اعلام کرد: ناشران عمومی؛ اتحادیه شرکت‌های تعاونی ناشران(آشنا)، ناشران کودک و نوجوان؛ انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان، ناشران آموزشی؛ انجمن فرهنگی ناشران آموزشی و ناشران دانشگاهی؛ انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی.

نتایج طرح معرفی کتاب‌های مفید

معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد همچنین درباره طرح معاونت متبوعش در خصوص معرفی کتاب‌های مفید، گفت: این طرح آزمایشی که بر اساس برآوردهای ما کاملاً به نتیجه رسیده، در پی دغدغه‌های چند سال گذشته و حال حاضرِ مقام معظم رهبری اجرا شد.

به گفته وی برخی از کتاب‌هایی که در قالب این طرح معرفی شده‌اند، با استقبال جامعه کتابخوان مواجه شده و تجدید چاپ و برخی هم به چاپ‌های بعدی رسیده‌اند.

بهمن دری پیش‌بینی کرد به زودی این امیدواری در پدیدآورندگان و ناشران آثار معرفی شده در طرح «کتاب‌های مفید» برای برگزیده شدن آنها در جوایزی مانند کتاب سال، کتاب فصل و جلال آل‌احمد پدیدار شود.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان این بخش از سخنانش از ابلاغ دستور خود به مسئولان ۳ مجموعه وابسته به معاونت متبوعش یکی بنیاد ادبیات داستانی، دیگری دفتر حمایت از کتب ارزشمند و سومی موسسه خانه کتاب برای معرفی ۱۰ عنوان کتاب خبر داد و ابراز امیدواری کرد مجموعه این ۳۰ عنوان به زودی در قالب طرح کتابهای مفید از طریق رسانهها به جامعه کتابخوان معرفی شوند.