به گزارش فارس ،صبح امروز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان با حضور در محل وزارتخانه فرهنگ لبنان تفاهمنامه همکاری فرهنگی سینمایی میان دو کشور را امضا کرد.

بر اساس این دو گزارش سیدمحمد حسینی وزیر ارشاد در ابتدای این مراسم گفت: سال گذشته سفر رئیس جمهور ایران به لبنان انجام شد تفاهمنامه‌های همکاری در زمینه‌های میراثفرهنگی، گردشگری و جهانگردی بین دو کشور امضا شد، با وزیر فرهنگ سابق کشور هم گفت‌وگوهایی انجام شد که به نتیجه‌ای نرسید ولی امروز با خاطره‌ای شیرینی از این اتاق بیرون خواهیم رفت.
وی افزود: هفته فرهنگی ایران با حمایت وزیر فرهنگ لبنان انجام می‌شود و در اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد. امیدواریم آنچه امروز روی کاغذ امضا شد آثار آن را در خارج مشاهده کنیم.
حسینی همچنین از آمادگی کشورمان برای برگزاری هفته فرهنگی لبنان در ایران خبر داد.

وی در ادامه افزود: سال گذشته فیلم سینمایی «۳۳ روز» را در لبنان ساختیم که به زبان عربی قرار است برای لبنانیان به نمایش گذاشته شود. در حال حاضر هم دو گروه سینمایی در لبنان در فیلمبرداری هستند و اگر فرصت شد از یکی از آنها بازدید خواهیم کرد.
حسینی در ادامه بیان داشت: ما در بین کشورهای عربی برای لبنان از یک جایگاه ویژه‌ای قائل هستیم و در این یادداشت به همکاری‌های مختلفی از جمله همکاری در زمینه سینمایی کتابخانه ملی مبادله دانشجویان هنری و سینمایی و برگزاری هفته‌های فرهنگی اشاعه شده است.
وی افزود: اگرچه همکاری‌های خوبی در گذشته انجام شده ولی این یادداشت تفاهم به توسعه همکاریها کمک می‌کند.

در ادامه مراسم وزیر فرهنگ لبنان هم طی سخنانی گفت: رابطه دوستی میان ایران و لبنان از دیرباز وجود داشته است. همانطور که می‌دانید در درون فرهنگ لبنان برخورد مسالمت‌آمیز و قبول داشتن دیگر تفکرها وجود دارد و همواره اگر لطمه ای به زندگی مسالمت آمیز خورده باشد از طریق توطئه‌های خارجی صورت گرفته است.
وی افزود: در زمینه تعامل و همکاری نیاز به مرور زمان است. ایران تا به حال همکاری‌های خوبی در زمینه فرهنگی داشته است که الان شاهد رونق آن هستیم. من قول می‌دهم از الان به بعد تمام تلاش خود را به کار بگیرم تا مناسبات فرهنگی دو کشور افزایش پیدا کند چرا که برای فرهنگ و هنر ایران اهمیت خاصی قائلم و باید تلاش کنیم پایه‌های روابط حسنه دو کشور مستحکم‌تر شود.
وزیر فرهنگ لبنان در ادامه بیان داشت: خیلی خوشحالم که امروز توانستیم این تفاهمنامه فرهنگی و به ویژه سینمایی را امضا کنیم و در آینده هم هرگونه امکاناتی در زمینه برگزاری عرصه‌های فرهنگی در اختیار ایرانیان قرار خواهیم داد. همچنین از پیشنهاد جناب وزیر برای برگزاری هفته فرهنگی لبنان در ایران استقبال می‌کنیم تا این ارتباط دوطرفه باشد.

سیدمحمدحسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان در ادامه سفر ۴روزه خود به لبنان امروز با رئیس جمهور لبنان دیدار میکند.