به گزارش افکارنیوز،

سلطانی فر، در آیین اختتامیه هفتمین جشنواره مطبوعات استان مازندران که پیش از ظهر امروز، شنبه ٢٠ مرداد ٩٧ در شهرستان «نور» برگزار شد با اشاره به اینکه مازندران بعد از تهران دارای بیشترین تعداد روزنامه در کشور است از صدور مجوز ۲۶۹ رسانه تاکنون در این استان خبر داد و گفت: از این تعداد، ۱۶ مجوز مربوط به روزنامه ها است.

وی از فعالیت ۹۶ پایگاه خبری دارای مجوز در استان مازندران خبر داد و با بیان اینکه گسترش اطلاع رسانی در فضای مجازی از سیاست های وزارت ارشاد است، تصریح کرد: باید در سیاست ها به سمت رسانه های غیرمکتوب حرکت کنیم و مسیر حرکت را از رسانه های مکتوب به مجازی تغییر دهیم اما نمی توانیم از فضای رسانه ای مکتوب دور شویم.

وی در خصوص بحثکاغذ مطبوعات نیز گفت: پیش بینی ۲۰ هزار تن کاغذ برای شرایط اضطراری شده است و اگر برنامه ریزی ها خوب پیش رود مشکلی برای تامین کاغذ در آینده نخواهیم داشت.

معاونمطبوعاتیوزیر فرهنگو ارشاد اسلامی با بیان اینکه خط تولید کاغذ به زودی در کارخانه چوبوکاغذ مازندران راه اندازی می شود گفت: با رفع موانع و راه اندازی این خط، مشکل تامین کاغذ در حوزه مطبوعات رفع می شود.

وی همچنین به اقدامات معاونت مطبوعاتی وصندوق اعتباری هنربرای حمایت از خبرنگاران اشاره کرد و افزود: تاکنون برای بیمه پایه و تکمیلی سه هزار خبرنگار با صندوق تفاهم کردیم و این امر، گامی مهم برای حل مسائل بیمه ای است.

سلطانی فر، تولید محتوا در حوزه رسانه را امری بسیار مهم برشمرد و گفت: در زمینه تولید محتوای رسانه ای نگرانی داریم از اینرو در حوزه آموزش، گام های اساسی برداشته ایم و با ایجاد شوراهای حل اختلاف مطبوعاتی تلاش داریم مسائل مربوط به رسانه ها در بخش قضایی حل شود.

وی درهمین زمینه اضافه کرد: شوراهای حل اختلاف با مجوز قوه قضاییه تشکیل می شود و پرونده های رسانه ای قبل از ورود به دستگاه قضایی در این شورا بررسی می شود و پیش بینی ما این است که ۹۰ درصد پرونده ها قابلیت حل و فصل در این شوراها را خواهد داشت.

بنابراین گزارش در حاشیه این مراسم، آئین گرامیداشت روز خبرنگار با حضور استاندار مازندران و معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار  و از علیرضا کمالی، پیشکسوت مطبوعاتی شهرستان آمل به پاس سال ها تلاش وی در رسانه های استان مازندران تجلیل شد.

 شایان ذکر است معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی، در ادامه سفرهای استانی خود روزهای پایانی هفته گذشته میهمان روزنامه نگاران و اصحاب رسانه استان های قم، اصفهان و خراسان رضوی بود.

محمد سلطانی‌فر در نخستین جشنواره مطبوعات و رسانه‌های برخط استان قم که در تالار مرکزی شهر برگزار شد، گفت: استان قم ظرفیت های خوبی در حوزه خبر دارد و از سوی مسئولان نیز نگاه ویژه‌ای به قم وجود دارد. که این امر کار خبرنگاراناین استان را متمایز میکند

 

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگو ارشاد اسلامیافزود: این استان ۲۹۵ رسانه مکتوب دارد که در کشور آمار قابل قبولی است و رشد خوبی در عرصه رسانه‌های مکتوب را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حضور بانوان در عرصه خبر و روزنامه‌نگاری بسیار پررنگ بوده و ۱۴۰۰ مدیرمسؤول زن در کشور فعال است اظهار کرد: البته سهم بانوان نسبت به مردها در این بخش پایین است اما نسبت به کشورهای دنیا رقم بالایی است.

 

بر اساس این گزارش، محمد سلطانی فر همچنین عصر روز چهارشنبه نیز در نشستی با اصحاب رسانه استان اصفهان تصریح کرد: رسانه های خارجی از ظرفیت خوبی برای معرفی کشورمان به مردم دنیا برخوردارند و می توان با گسترش فعالیت آنها در ایران از این ظرفیت استفاده کرد .وی با تاکید بر اینکه در سال های گذشته حوزه مطبوعات خارجی در کشور مغفول مانده بود، افزود: 160 رسانه خارجی با 305 خبرنگار در کشورمان مجوز فعالیت دارند که 90 نفر از خبرنگاران آنها، خارجی هستند. 

معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با اشاره به جایگاه ویژه اصناف قانونی در حوزه مطبوعات از واگذاری 22 مورد از اختیارات وزارتخانه به تشکل های مطبوعاتی وخانه های مطبوعات در آینده نزدیک خبر داد. 

سلطانی فر همچنین در این نشست از مسئولان استان ها خواست تا با دعوت از خبرنگاران به جلسه های شورای تامین، راهبردهای رسانه ای را در موارد خاص و یا بحران ها تعیین کنند.

خانه مطبوعات خراسان رضوی نیز پنج شنبه شب گذشته به مناسبت روز خبرنگار در مراسمی میزبان معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای خانه مطبوعات این استان بود. سلطانی فر در این مراسم با اشاره به ملاقات خود با شهردار مشهد گفت: امیدواریم بتوانیم از ظرفیت های بین المللی مشهد برای انعکاس اخبار در فضای رسانه های خارجی استفاده کنیم.

معاون امور مطبوعاتی با بیان این که در حوزه روزنامه نگاری، شاهد بزرگانی از خطه خراسان بوده ایم و مرحوم کاظم معتمد نژاد سرآمد بزرگان این رشته در کشور است، افزود: این در حالی است که ما در زمینه ایجاد رشته روزنامه نگاری و علوم ارتباطات در دانشگاه های دولتی این استان اقدامی نکرده ایم و من از همین تریبون از استاندار خراسان رضوی و دیگر مسئولان مربوط می خواهم در این زمینه گامهای موثری بردارند