به گزارش افکارنیوز،

مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان یکشنبه شب مورخ هجدهم شهریور، با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعدادی از هنرمندان موسیقی در تالار وحدت تهران برگزار شد. در این مراسم  برگزیدگان دو بخش موسیقی کلاسیک و موسیقی ایرانی در سه گروه سنی الف، ب و ج معرفی خواهند شد و علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، حسین علیزاده، شهرداد روحانی، فریدون شهبازیان، علی اکبر صفی پور، حسین بهروزی نیا، جاوید مجلسی، سید محمد مجتبی حسینی ، مهدی افضلی، اسماعیل تهرانی، حمیدرضا نوربخش از جمله مهمانان ویژه این مراسم هستند.

ابتدای این مراسم کلیپی از چند شرکت کننده در جشنواره موسیقی جوان پخش شد و پس از آن سید عباس سجادی مجری مراسم از هومان اسعدی دبیر دوازدهمین دوره جشنواره ملی موسیقی جوان دعوت کرد که به روی صحنه حاضر شود.

هومان اسعدی دبیر دوازدهمین دوره جشنواره ملی موسیقی جوان گفت: در این جشنواره بیش از ۱۶۰۰ نفر شرکت کردند که نزدیک به ۶۰۰ نفر به مرحله نهایی راه پیدا کردند که نیمی از آن‌ها در بخش دستگاهی و کلاسیک بودند. بعد از حدود یک ماه رقابت امشب برگزیدگان اعلام می‌شوند.

وی افزود: خیلی از ما سوال می‌شود که آینده چه اتفاقی برای این جوانان مستعد رقم می‌خورد، البته پنجاه سال پیش هم استادان ما چنین دغدغه‌ای داشتند و از این رو مرگز آموزشی تاسیس کردند. تلاش آن‌ها باعث شد که این راه ادامه پیدا کند. باید به آموزش برگزیدگان توجه کرد. اسعدی در ادامه خاطر نشان کرد: از اساتید و بزرگان صمیمانه تشکر می‌کنم که ما را در برگزاری این فستیوال همراهی کردند. امیدوارم آینده بهتری را در موسیقی ایران شاهد باشیم.

*پس از صحبت‌های اسعدی، آرمان مهدیه به تک نوازی سنتور پرداخت و پس از آن حسین علیزاده که مایل به صحبت کردن نبود و به درخواست مجری به روی صحنه آمد، به ایراد صحبت پرداخت و گفت: نمی‌خواستم صحبت کنم که شما بیشتر اجرای نوازندگان جوان و مستعد کشورمان را ببینید. جامعه ما فقط زمانی رو به جلو می‌رود که جوان‌ها در راس کار باشند و با انرژی آن‌ها به پیش رویم. ما از دیرباز به جوانان اعتماد نکردیم و گفتیم که آن‌ها خام هستند. امیدوارم این تفکر غلط را کنار بگذاریم. امیدواریم جوان‌ها جای ما بنشینند و حتی داوری جشنواره را برعهده بگیرند.

وی افزود: جوان‌ها باید از حیثیت موسیقی و هنر دفاع کنند. ما هر روز در جشنواره اشک شوق می‌ریختیم. چراکه هنر موزیسین‌های جوان ما وصف ناشدنی است. خیلی‌ها از جوانان می‌روند و تحصیل می‌کنند، اما وقتی تریبون می‌خواهد نمی‌تواند کاری کند. چون تریبون دست موسیقی‌های کوچه و بازار است. می‌توان گفت که رانت در موسیقی هم در دست همین افراد است. استعداد‌های جوان ما چیزی از موزیسین‌های خوب دنیا کم ندارند. دانشجویان حمایت می‌خواهند.
 

علیزاده درباره اسعدی دبیری جشنواره گفت: باید از هومان اسعدی تشکر کنم. در تمام سال‌های زندگیم کسی را انقدر وظیفه شناس و عاشق ندیدم. فردی است که دانشگاه را به مردم نزدیک کرد. باید برای او بزرگداشت گرفته شود. اسعدی همیشه پیگیر کار‌ها بود. علیزاده که داور بخش دستگاهی این فستیوال هم بود، در پایان اضافه کرد: استعداد‌های فراوانی در شهرستان بودند و با وجود مشکلات در این جشنواره حضور پیدا کردند.

* تک نوازی گیتار و دو نوازی پیانو و ویالون بخش دوم از اجرای موسیقی شرکت کنندگان در این جشنواره بود که بعد از آن سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه مراسم، به روی صحنه آمد و گفت: بسیار خوشحالم که در این جشنواره هستم. موسیقی سراسر جوانی است و جوانی انرژی فوق العاده‌ای را در موسیقی ایجاد می‌کند. البته موسیقی امیدوار به جوانانی است که آینده این هنر را می‌سازند. موسیقی، ایران و هویت ایرانی عناصر تفکیک ناپذیر هستند. ایران هیچگاه بی موسیقی زندگی نکرده است. هیچ چیز فاصله میان ایرانی و موسیقی ایجاد نکرده است.

وی افزود: نوا‌ها و نی‌ها تغییر یافته، اما موسیقی مانده است. ایرانی با موسیقی زنده است و زنده خواهد بود. وطن، ایران و موسیقی جدا ناپذیر از هم هستند.

صالحی اظهار کرد: ایران رنگین کمان اقوام است و بخشی از هویت این اقوام با موسیقی اقوام شناخته می‌شود. اقوام از راه موسیقی رنگین کمان ایران را ساخته اند. شعر ایرانی که با اشعار سعدی، مولوی، حافظ، نظامی و ... شناخته شده است، هم کلمه اشعار و موسیقی کلمات با موسیقی در جان ایرانی نشسته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان افزود: ایران همیشه در معرض تهاجمات بوده است. بخشی از نوای مقاومت و عزت و ماندگاری ایرانی از طریق موسیقی نواخته شده است. ما در مقاطعی مانند انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس از طریق موسیقی تاریخ کشور را حفظ و معرفی کردیم. همچنین در قدمت چند هزار ساله ایران موسیقی نقش فراوانی در ماندگاری روح شاعرانگی و عزت ایرانی داشته است و بسیاری از بار حفظ فرهنگ بر دوش موسیقی است. از همه داوران عزیز و هزاران جوان که در این فستیوال حضور پیدا کردند و برای ماندگاری موسیقی ایرانی تلاش کردند، آرزوی توفیق دارم.

همچنین بخش بعدی برنامه با اجرای سوم تعدادی از شرکت کنندگان در جشنواره دنبال شد و چهره‌های برگزیده از این دوره جشنواره موسیقی جوان معرفی شدند.

*هیئت داوران دوازدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان، ضمن تقدیر از روزبه حجت پناه نوازنده ویولا و فرناز طباطبایی نوازنده پیانو و گلبرگ گیو قصاب نوازنده فلوت برگزیدگان بخش‌های مختلف موسیقی کلاسیک به شرح ذیل است:

برگزیدگان بخش تکنوازی ویولن:

- گروه سنی الف:

رتبه سوم به طور مشترک: رُز سان احمدی (تهران) و علیرضا آذربو (تهران)

رتبه دوم: نگین ریاحی کیا (تهران)

رتبه اول: محمدرضا بهرامی (تهران)

- گروه سنی ب:

رتبه سوم: محمدرضا نامجو (تهران)

رتبه دوم: سارا نادری (اصفهان)

رتبه اول: کیارش آرین (تهران)

- گروه سنی ج:

رتبه سوم: صدف حقی (تهران)

رتبه دوم: فرشاد شیرانی (تهران)

رتبه اول: بهزاد جعفریان (اصفهان)

برگزیدگان بخش تکنوازی ویولنسل:

- گروه سنی الف:

رتبه سوم: ثنا شهمیری (تهران)

رتبه دوم: فاطمه زهرا شاکری فاخر (تهران)

رتبه اول به طور مشترک: پریا مولایی (تهران) و نیلوفر میرزا نبی خانی (تهران)

- گروه سنی ب:

رتبه سوم: هستی شاپوری (تهران)

رتبه دوم: عبدالحسین زارعی (شیراز)

رتبه اول: میر نوید حمیدی (تبریز)

- گروه سنی ج:

رتبه سوم به طور مشترک: پروشات زندآیین (تهران) و محمدحسین غریبی (تهران)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش تکنوازی گیتار:

- گروه سنی الف:

رتبه سوم به طور مشترک: ملیکا بلند همتی (فیروزکوه) و پری ناز حیدری نژاد (تهران)

رتبه دوم: سپهر فرندی (زنجان)

رتبه اول: مبینا یوسفی (گرگان)

- گروه سنی ب:

رتبه سوم: المیرا شکری (فیروزکوه)

رتبه دوم: محمود محب زاده (کرج)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش تکنوازی پیانو:

- گروه سنی الف:

رتبه سوم: امیر ماهِد میر اشرفی (تهران)

رتبه دوم: صدرا مهشیدفر (تبریز)

رتبه اول به طور مشترک: آوین سلطانی دانا (کرج) و محیا محمدی (تهران)

- گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: محمد جواد بهرامی (تهران)

رتبه اول: نیما شناوری (پردیس)

- گروه سنی ج:

رتبه سوم: پگاه کشاورز (تهران)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: کسری فریدی (تهران)

برگزیدگان بخش تکنوازی کلارینت:

- گروه سنی الف:

رتبه سوم به طور مشترک: علی رضایت (اصفهان) و نیکی بَنی مَهد رانکوهی (تهران)

رتبه دوم: رها رضایی (تهران)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش تکنوازی ابوا:

- گروه سنی الف:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: پارمیدا سلطانی (تهران)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش تکنوازی هورن:

- گروه سنی الف:

رتبه سوم به طور مشترک: بهار اکبری (تهران) و ریحانه رفیعی (تهران)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

 

*هیئت داوران دوازدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان، برگزیدگان بخش‌های مختلف موسیقی دستگاهی ایران را به شرح ذیل اعلام کرد:

برگزیدگان بخش تکنوازی کمانچه:

- گروه سنی الف:

رتبه سوم: محمدرضا محمدی (قائم شهر)

رتبه دوم: پوریا پورپرویز (خرم آباد)

رتبه اول: فرزانه مهدی زاده (قهدریجان)

- گروه سنی ب:

رتبه سوم: امیر محمدرضایی (اصفهان)

رتبه دوم: مشکات نصیری (زنجان)

رتبه اول: فردین میرزا حسینی (کرج)

- گروه سنی ج:

رتبه سوم: یونس غلام زاده (تهران)

رتبه دوم: سیاوش طاهریان (کرج)

رتبه اول: پیام سرپرست یکتا (تهران)

برگزیدگان بخش تکنوازی سنتور:

- گروه سنی الف. (۱):

رتبه سوم: دانیال عقلمندی (تهران)

رتبه دوم: کارن احمدی (سنندج)

رتبه اول: آریا عباسی (کرمانشاه)

- گروه سنی الف. (۲):

رتبه سوم به طور مشترک: مهرداد طهماسبی (کرج) و فردین محمدی نژاد (کامیاران)

رتبه دوم: سروش حاجی طالب (تهران)

رتبه اول: محمدرضا رحمانیان (سمنان)

- گروه سنی ب:

رتبه سوم: مرتضی تقوی (اسلامشهر)

رتبه دوم: فرهنگ بقایری (تهران)

رتبه اول: شهریار قیدارپور (تهران)

- گروه سنی ج:

رتبه سوم: بابک مشیری (تهران)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: محسن میرزایی (کرج)

برگزیدگان بخش تکنوازی قانون:

- گروه سنی الف. (۱):

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: گندم عربی نژاد (تهران)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

- گروه سنی الف. (۲):

رتبه سوم به طور مشترک: فاطمه بهرامی (تهران) و محیا سادات حسینی نژاد (تهران)

رتبه دوم: سارا مجیدی نژاد (تهران)

رتبه اول به طور مشترک: پریا فرهادی (اصفهان) و مهتا رِژدام (تهران)

- گروه سنی ب:

رتبه سوم: ارشیا آغنده (تهران)

رتبه دوم: نگار غفاری (تهران)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش آواز موسیقی دستگاهی:

- گروه سنی الف:

رتبه سوم: علی سبحانی (کرج)

رتبه دوم: امیرحسین خانلُقی (نیشابور)

رتبه اول: پارسا خائف (اردبیل)

- گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم به طور مشترک: امیرحسین فلاح (آمل) و محمد مجتبی حسام محمودی نژاد (قم)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

- گروه سنی ج:

رتبه سوم به طور مشترک: پوریا عابدینی (ابهر) و محمد کوزه گر (رامسر)

رتبه دوم به طور مشترک: احسان تحویلداری (اصفهان) و حامد رنجبر (اصفهان)

رتبه اول: عماد توکلی (الیگودرز)

برگزیدگان بخش تکنوازی تنبک:

- گروه سنی الف. (۱):

رتبه سوم: محمدجواد شریف (شهرضا)

رتبه دوم: منصور صادق نژاد نائینی (اصفهان)

رتبه اول به طور مشترک: ایلیا فرج زاده (پردیس) و شهزاد پیوسته (شهرضا)

- گروه سنی الف. (۲):

رتبه سوم: آرش مهدیه نجف آبادی (نجف آباد)

رتبه دوم: مهرداد صمدی مقدم (مشهد)

رتبه اول: شیوا سادات واحدی (مبارکه)

- گروه سنی ب:

رتبه سوم: شهریار صابونی (بروجرد)

رتبه دوم: عرفان بُطلانی (اصفهان)

رتبه اول: علیرضا زارع (شیراز)

- گروه سنی ج:

رتبه سوم: جواد علیرضایی (دیزیچه)

رتبه دوم: آرش سروستانی (اهواز)

رتبه اول: مهسا نساج پور (سپاهان شهر)

برگزیدگان بخش تکنوازی نی:

- گروه سنی الف:

رتبه سوم به طور مشترک: بابک قلی زاده (مرودشت) و فرنوش اصلانی (تهران)

رتبه دوم به طور مشترک: مریم توکلی (دُرچه) و علیرضا محمدی (قم)

رتبه اول به طور مشترک: حسین بَلالی (بهارستان) و سینا صائبی راد (مشهد)

- گروه سنی ب:

رتبه سوم: آرمان خوشبویی (اصفهان)

رتبه دوم: حامد انصاری (قزوین)

رتبه اول: کیارش بکتاشیان (تهران)

- گروه سنی ج:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: محمدرضا ربیعی (محمدیه)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش تکنوازی عود:

- گروه سنی الف:

رتبه سوم: نگین لشکری (تهران)

رتبه دوم به طور مشترک: آوین احمدی (تهران) و آیدا احمدی

 گفتنی است؛ دوازدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان، مورخ یکشنبه هجدهم شهریور ماه، با معرفی چهره‌های جوان و مستعد عرصه موسیقی به کار خود پایان داد.