به گزارش افکارنیوز،

نشست خبری پانزدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم مقاومت با حضور محمد خزاعی دبیر این رویداد و جمعی از اهالی رسانه در تالار اسوه بنیاد روایت برگزار شد.

یزدان عشیری مدیر روابط عمومی جشنواره مقاومت گفت: دهه اول آذرماه و همزمان با شروع هفته بسیج، این جشنواره برگزار می‌شود و امیدوارم بتواند بهترین خروجی را داشته باشد.

وی افزود: مقاومت واژه و محتوای پرباری دارد؛ بخصوص در دنیای کنونی که سلطه گری و ظلم بیداد می‌کند. پس جشنواره مقاومت تداعی گر و روایتگر دوران دفاع مقدس و مقاومت‌های کنونی است. به عنوان یک منتقد می‌گویم جشنواره مقاومت می‌تواند یک رویداد جهانی و تاثیرگذار باشد. امیدوارم با مهر دستگاه‌های مرتبط مفهوم مقاومت زنده بماند و این جشنواره هم به بهترین شکل برگزار شود.

در ادامه محمد خزاعی دبیر این جشنواره گفت: جشنواره مقاومت از لحاظ ماهیتی و هویتی اهمیت دارد. در دهه شصت بچه‌های جنگ به فکر برگزاری آن افتادند و اهمیت آن در این است که در دوران انقلاب اسلامی اتفاق افتاد. امسال به دلیل همزمانی با ماه محرم تصمیم گرفتیم جشنواره را در آذر ماه برگزار کنیم.

هرسال جشنواره‌هایی با موضوع مقاومت هستند در دنیا برگزار می‌شود؛ اما بررسی‌های مقدماتی نشان می‌دهد آن‌ها نهایتا با آثاری برگزار می‌شوند که با ماهیت جشنواره مقاومت ما همخوانی ندارند. تنها چهارده جشنواره از ده هزار جشنواره جهانی با ماهیت اصلی مقاومت همخوانی دارد. جشنواره مقاومت در کشور ما نیز یکی از با اهمیت‌ترین هاست. اگر گزافه نگوییم برگزار نشدن این رویداد فرهنگی هنری یعنی پذیرش شکست. ما سعی کردیم در برگزاری جشنواره با کمترین هزینه و با کیفیت بالا پیش برویم.

به نظر می رسد در بحث تولید فیلم های مقاومت با مشکل روبرو هستیم. البته که فروش خیلی خوب سینمای مقاومت و دفاع مقدس در شش ماه اول سال حائز اهمیت است.

در مجموع امسال یازده بخش رقابتی در جشنواره داریم و هشت بخش جنبی و پژوهشی. بخش‌هایی مانند انیمیشن، تله فیلم، فیلم‌های تلویریونی و ... از جشنواره امسال حذف شد. امسال ۱۶۵۰ اثر داخلی و خارجی به دبیرخانه رسید که ۷۴۴ اثر ایرانی است. بخش دولتی ۵۳۳ و بخش خصوصی ۲۱۱ اثر ارسال کردند.  ۶۵۷ اثر توسط مردان و ۸۷ زن فیلمساز داریم که این نیز اتفاق مناسبی در حوزه زنان است.  ۴۷۳ اثر از تهران و ۲۷۱ اثر از شهرستان‌ها به دست ما رسیده است.

مضامینی که در این دوره جشنواره پیگیری می‌شود، بحث فتنه داعش، جانبازان، خانواده‌های شهدا، عراق و ... است. هیات امتخاب از پانزدهم شهریور آغاز به کار کرده و تا پانزدهم مهر آثار جشنواره را اعلام می کند.  امسال بخش روایت برای فیلم اولی‌ها به جشنواره اضافه شده است که انفاق بسیار خوبی برای جوانان و مستعد‌ها خواهد بود.