به گزارش افکارنیوز،

مراسم رونمایی از مستند «اربعین، حقیقت جاری» به تهیه کنندگی واحد مستند شبکه پرس تی وی با حضور پیمان جبلی، معاون برون مرزی سازمان صدا و سیما، روح الله رضایی، مدیر تولید مستند پرس تی وی، محمدرضا محمدی نجات، کارگردان این مستند، نادر طالب زاده، مشاور کارگردان و جمعی از مدیران شبکه‌های برون مرزی رسانه ملی و نیز مستندسازان کشور برگزار شد.

 پیمان جبلی معاون برون مرزی سازمان صدا و سیما در مراسم رونمایی از جدیدترین مستند پرس تی وی «اربعین، حقیقت جاری»، ظرفیت رسانه‌ای مراسم اربعین حسینی (ع) را با توجه به هراس صهیونیست‌ها از انعکاس رسانه‌ای آن، ظرفیتی بزرگ و گسترده دانست که باید با جدیت و توان بالا به آن پرداخته شود.

وی از نادر طالب زاده به دلیل ارائه ایده ساخت این مستند از جریان حضور تعدادی از اندیشمندان و هنرمندان خارجی در راهپیمایی سال پیش اربعین و نیز تلاش تمامی گروه تولید مستند تشکر کرد و گفت: من در اینجا از اسم این مستند الهام می‌گیرم و این نکته را مطرح می‌کنم که سیدالشهدا (ع) مصداق واقعی و عینی حقیقت بعد از ذات پروردگار است و سالیان سال است که بعد از واقعه کربلا، این حقیقت تجلی یافته و جاری شده است.

معاون برون مرزی صدا و سیما ضمن با اهمیت دانستن انعکاس رسانه‌ای راهپیمایی بزرگ اربعین تاکید کرد: ما باید از این نکته که صهیونیست‌ها از انعکاس رسانه‌ای مراسم راهپیمایی اربعین حسینی (ع) می‌ترسند، بهترین بهره را ببریم چرا که  این مستند در واقع در همان راستا تهیه شده است. تصور کنید همین راهپیمایی ادامه پیدا کند تا به فلسطین برسد و این رژیم کودک کش را نابود کند؛ به دلیل همین است که صهیونیست‌ها سعی در نشان ندادن انعکاس‌های رسانه‌ای این حرکت بزرگ مردمی دارند. به عقیده من، راهپیمایی بازگشت هم برگرفته از همین پیاده روی اربعین است.

وی با اشاره به اینکه پرس تی وی نیازمند توجه بیشتر برای کسب و حفظ توانمندی انعکاس رسانه‌ای مناسب همه جنبه‌های خبری روز جهان و دنیای اسلام در خلاف خط خبری رسانه‌های پیروی غرب است، گفت: اگر چه ما به لحاظ توان مالی چیزی در مقایسه با دشمنان و حتی دوستانمان نداریم اما از رانت بزرگی به نام عشق به امام حسین (ع) و پیام انقلاب اسلامی بهره می‌بریم و این‌ها تمام ضعف‌های ما را پوشش می‌دهد و از این جهت متمایز با همه  رسانه‌ها هستیم.

نادر طالب زاده مستندساز و پژوهشگر نیز که به عنوان مشاور کارگردان در این مراسم حضور پیدا کرده بود، با اشاره به سختی‌های ساخت این مستند گفت: ما چندین سال است که کنفرانسی بین المللی با عنوان «افق نو» در شهر‌های مختلف برگزار می‌کنیم و سال پیش قصد داشتیم این کنفرانس را همزمان با اربعین حسینی در آنجا برگزار کنیم. در این کنفرانس هر ساله با دعوت از افراد مهم و تاثیر گذار در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، مذهبی، هنری و ... که با سیاست‌های جاری آمریکا و رژیم صهیونیستی مخالف هستند آنها را گردهم جمع می‌کنیم تا نظرات خود را بازگو کنند.

وی افزود:ما فکر کردیم برای یک انفجار اطلاعاتی نسبت به اربعین و تاثیرگذاری بالا باید دقت کنیم که از چه کسانی دعوت کنیم تا با حضور در این کنفرانس، روحیه تاثیرپذیری این واقعه را داشته باشند و بعد از رفتن به کشور خود، بتوانند پیام این حرکت بزرگ را به خوبی منتقل کنند برای همین با دعوت از چهره‌های مختلف سیاسی و اندیشمندان مسیحی و ... و نیز رنگین پوستانی که اغلب هنرمند بودند (موزیسین، رپر، خواننده و ...) که تعدادی  مسلمان هم در بین آنها  بودند این مراسم را برگزار کردیم و این بار تاثیر متفاوتی بر روی آنها داشتیم بطوریکه در حدود ده روزی که در مراسم اربعین حضور داشتند، کم کم با درک فضای موجود، برداشت‌های زیبایی از این حادثه داشتند.

طالب زاده درباره بازخورد‌های این کار گفت: افرادی که در این مستند روی آن‌ها تمرکز شد، صرفاً مسلمان یا شیعه نبودند، پس از ساخت این مستند هم من از چند نفر از سوژه‌های مستند، به عنوان نمونه مقاله‌هایی درباره اربعین خواندم که بسیار تأثیرگذار بودند.

وی افزود: این تازه آغاز راه است و امیدوارم بودجه بیشتری به پرس تی وی و این گونه کار‌ها اختصاص داده شود، زیرا پرس تی وی در فضای رسانه‌های بین المللی مطرح، تنها رسانه‌ای است که بدون محدودیت می‌تواند راجع به اربعین صحبت کند از این رو چنین حرکت‌های فرهنگی باید ادامه دار باشد. این شبکه باید خیلی پولدار باشد، چون تریبون جمهوری اسلامی برای انتقال فرهنگ و مبارزه با رسانه‌های معاند بین المللی است و اگر بودجه زیاد به این شبکه نمی‌رسد دلیل آن این است که در باره اهمیت آن آگاهی به اندازه کافی وجود ندارد.

طالب زاده:فرهنگ اهل بیت (ع)، ظرفیت بسیار بالای رسانه ای دارد

طالب زاده با اشاره به ظرفیت بالای کار رسانه‌ای در این حوزه گفت: فرهنگ اهل بیت (ع)، ظرفیت بسیار بالایی دارد تا افراد هنرمند با نگاه خاص خود، بتوانند این ظرفیت را رسانه‌ای کنند و از آن طرف یک آمریکای بهم ریخته و شلوغ را داریم که آماده و پذیرای این امر هست و می‌توان چنین بازنمایی بزرگی را به شکل تاثیرگذار در این جامعه نشان داد.

این مستند ساز بیان کرد:مردم آمریکا بهتر از هر جامعه‌ای مقابله با ظلم و زورگویی را درک می‌کنند، چون اکثرا در جامعه خودشان با آن مواجه بوده اند و پرس تی وی تنها رسانه‌ای است که کاملا در خدمت این پیام است و ما سال هاست که این مطلب را به مسئولان مربوطه گوشزد می‌کنیم که بودجه پرس تی وی باید از نهاد‌های نظامی بیشتر باشد اما متاسفانه نگاه به بودجه پرس تی وی همچنان نگاه نامناسبی است.

رضا صائمی منتقد سینما و تلویزیون درباره این مستند گفت: قصه‌ای که این مستند روایت می‌کند با آثار معمول که درباره اربعین می‌بینیم متفاوت است و ما در این مستند بیشتر نوعی تحلیل و تاویل‌ها را از اربعین می‌بینیم که تمایز این اثر با آثار مشابه درباره اربعین را رقم می‌زند.

محمدی نجات، کارگردان مستند «اربعین، حقیقت جاری» نیز با اشاره به اینکه ایده این مستند روی میز تدوین شکل گرفت، افزود: ما با ده روز کار فشرده و تولید سخت رسانه‌ای مواجه بودیم و با هم قرار گذاشتیم که از هیچ تصویر آرشیوی استفاده نکنیم. در ابتدای کار این تصور را نداشتم که قرار است با این خروجی روبه رو شویم زیرا با مهمان‌هایی در این کار همراه بودیم که باید به آن‌ها فرصت می‌دادیم تا به خوبی با این فضا آشنا شوند و به اصطلاح ذوق هنریشان شروع به جوشش کند.

روح الله رضایی، مدیر تولید مستند پرس تی وی نیز با قدردانی از زحمات تک تک افراد این گروه و با تایید صحبت‌های کارگردان این مستند افزود: سعی و هدف ما در ساخت این مستند این بود که این مفهوم جهانی یعنی آزادی خواهی و عدالت طلبی را با زبان اهل هنر، زبان هنرمندانی که در این مدت با این حادثه از نگاه دیگری آشنا شدند، بیان کنیم و امیدوارم که در نهایت موفق شده باشم.